Mart 21, 2024 admin

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital reklamcılık nedir?

Dijital reklamcılık, dijital mecralarda yürütülen reklam türleridir.  Sosyal medya, Google reklamları gibi birçok dijital mecrada yürütebileceğiniz farklı reklam modelleri bulunur. 

Geleneksel reklamların en önemli sınırlılığı hedef kitleye ulaşmada zorlukları olması ve yüksek maliyet içermesidir. Dijital reklamlar özellikle arama motoru reklamcılığı ile birlikte küçük işletmeleri de önemli bir aktör haline getirdi.

İşletmeler direkt olarak hedef kitlelerine ulaşmak ve uygun maliyetli reklam bütçesi ile markalaşabilmek adına dijital reklam modellerini kullanabilirler. Bu reklamlar her zaman en hızlı şekilde veri odaklı çalışabilir.

Markanızın geniş kitlelere ulaşması ve yeni müşteriler kazanması için dijital mecralarda reklam stratejisi geliştirebilir ve markanızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Dijital reklamcılık; web siteniz, sosyal medya gibi çevrimiçi kanallarla yürüttüğünüz reklamlardır. Dijital mecralarda metin, görsel, ses ya da video gibi farklı içerik türleri ile reklamlarınızı gösterebilirsiniz. 

Dijital reklamlar marka bilinirliğini, müşteri katılımını, yeni ürünlerin tanıtımını, yeniden satış yapmayı ve daha birçok avantajı sizlere sunar. Pazarlama hunisinin çeşitli bölümlerine ulaşmanızı sağlamaktadır.

Dijital reklamlar dergi, reklam panosu, doğrudan mail gibi geleneksel reklamlardan daha yenidir ve sürekli gelişmektedir. Bu reklamlar veri odaklıdır ve direkt olarak hedef kitlenizi hedefleyerek onlara ürün ve hizmetlerinize ulaştırmayı sağlar. Sonuçları takip edebilir ve ölçülebilir özelliktedir. Bu sayede yatırım getirisini hesaplayabilir ve sonuçların başarısını görebilirsiniz.

Dijital Reklam Türleri

Dijital reklam stratejisi geliştiriyorsanız dijital medya için farklı reklam türleri bulunmaktadır. Çevrimiçi olarak her türlü mecrada reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Bu reklamlar markanızın hedef kitle topluluğunuza ulaşmasını sağlar.

Hedefleriniz ve hedef kitlenizin vakit geçirdiği platforma göre istediğiniz reklam türünü seçebilirsiniz.

En popüler dijital reklam türleri şu şekilde sıralanabilir;

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, arama motorlarında sonuç sayfalarında kullanıcılara gösterilen reklamlardır. Bu reklamları arama motoru arama deneyimi yaşayan kullanıcılar SERP’lerde reklamları görür. Arama motoru pazarlaması diğer adıyla SEM olarak da adlandırılırlar. Bu reklamlar organik arama sonuçlarında en üstte görülür. Aynı zamanda yan tarafta metin olarak da görülebilir. Arama ağı reklamları metin olarak çalışır ve belirli anahtar kelimelerde hedef kitleye yönelik verilebilir. Genel olarak tıklama başı ödeme maliyeti ile çalışırlar.

Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü reklam modeli resim, GIF veya animasyon gibi reklamları içermektedir. Bu reklamlarda metin ve görsel birlikte kullanılır. Görüntülü reklamlar mobil uygulama, web sitesi ve mobil cihazlarda görebileceğiniz çevrimiçi reklamlardır. Web sitenizin içeriği içinde ya da herhangi bir sayfa geçişinde görülebilir. Bu reklamlar genellikle Google Ads ile oluşturulabilir. Görüntülü reklamlar en etkili reklam türleri arasındadır. Genellikle e-ticaret girişimcileri tarafından uygulanan reklam modelleridir.

Video Reklamlar

Video reklamlar geleneksel reklamcılıkta da dijital reklamlarda da vardır. Çevrimiçi video reklamlar video formatında olan hareketli reklamlardır. Bu reklamları video içinde veya video dışında kullanabilirsiniz. Yayın dışı video reklamları görüntülü reklamlar gibi her yerde karşımıza çıkabilecek reklamlardır. Bu reklamları web sitesi, mobil uygulama ve çeşitli cihazlarda görülebilir. Yayın içi video reklamlar bir videoda oynatma öncesi, video içeriği sırasında veya video tamamlanınca görülür. Bu reklamlar genellikle YouTube reklamları olarak da bilinir. Video reklamlar son zamanlarda en popüler ve etkili reklam modelleri arasındadır. Yatırım getirisi en yüksek reklam modelleridir.

Akışlı Medya Reklamları

Bu reklam modelleri internet üzerinden görülebilecek reklamlardır. Genellikle uydu ve kablo olmadan internet üzerinden medya içeriği akışında karşımıza çıkan reklam modelleridir. Bu reklamlar OTT olarak kısaltılır ve çok yaygın olmayan reklam modelleridir.

Sesli Reklamlar

Dijital reklam modellerinin en yeni ve popüler modeli sesli reklamlardır. Bu reklamlar bir müzik akışı veya podcast gibi çevrimiçi ses içeriklerinde ortaya çıkar. Bir ses içeriği başlamadan, oynarken ya da sonrasında oynatılabilir. En yaygın olarak Spotify gibi platformlarda kullanılır. Bu reklamların en önemli avantajı metin reklamları kadar oluşturması kolay video reklamlar kadar etkili olabilmesidir. Markaların henüz çok yatırım yapmadığı bir dijital reklam modelidir. Bu nedenle bu modele odaklanarak yüksek yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Dijital reklamlar arasında en popüler ve etkili modeller arasında sosyal medya reklamcılığı bulunmaktadır.  Twitter ve Linkedln gibi platformlarda bu reklamları oluşturabilirsiniz. Instagram reklam modelleri ve Facebook reklamları da oluşturabilirsiniz. YouTube platformunda video reklamlar ve görsel reklamlar da oluşturabilirsiniz.

Dijital Reklamcılık Türleri Nelerdir?

Dijital Reklamcılık Türleri Nelerdir?

Dijital Reklamlar Nasıl Açılır?

Dijital reklam modelleri türüne göre dijital reklam nasıl çalışır sorusunun modeli değişiklik gösterir. Reklamların kanalı, biçimi, oluşturma süreci ev yayınlama süreci değişiklik gösterebilir. Öncelikle bir reklam oluşturulur ve daha sonra bu reklamlar yayına alınmaktadır. 

Dijital reklamlarda farklı fiyatlandırma modelleri vardır. Aynı zamanda hedefleme süreci de farklı olur. Bu sayede her bütçe ve hedef kitleye yönelik bir dijital reklam oluşturmanız mümkün olabilir.

Dijital reklamların yayınlanma süreci reklam türüne göre değişiklik gösterir. Bazı reklam modellerinde reklamın belirli bir web sitesi veya yayıncıdaki alanına koyulması için direkt yayıncıdan satın alma gibi durum olabilir.

Sosyal medya uygulamaları veya Google Ads üzerinde üyelik açarak işletme hesabınızda reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Dijital reklamları programatik reklam olarak da satın alabilirsiniz. Bu reklamlar görüntülü reklam ve video reklamcılık gibi alanlarda dijital reklam envanterinin otomatik olarak satın alınması sürecidir. 

Reklam kampanyanızı yürütmeye başladığınızda sonuçları ve süreci ölçebilirsiniz. Bu sayede A/B testleri yaparak reklamlarınızın başarısını takip edebilirsiniz.

Dijital Reklamların Maliyeti Ne Kadar?

Dijital reklam maliyeti reklamın formatına ve fiyatlandırma türüne göre değişiklik göstermektedir. Her reklamda maliyet ödeme türüne göre değişiklik gösterir.

En yaygın dijital reklam maliyet türü tıklama başına maliyettir. TBM olarak bilinen tıklama başı maliyet bir kullanıcının reklama her yaptığı tıklama için gerçekleştirilen ödemedir. Bu fiyatlandırma modeli PPC reklamları olarak karşımıza çıkar.

Diğer dijital reklam ödeme modeli bin gösterim başına maliyettir. Bin gösterim başına maliyet (BGBM), video reklamınızın her 1000 görüntülenmesi için ödediğiniz fiyatlandırma modelidir. Bu reklam fiyatlandırması marka bilinirliği reklamları için çok yaygın olarak kullanılabilir. Her 1000 gösterim için tutar ödersiniz. Görüntüleme ne kadar fazla olursa o kadar fazla ödeme yaparsınız.

Reklamların maliyetleri dönüşüm odaklı da yapılabilir. Bu durumda istediğiniz eylem neyse bu eylem olduktan sonra ödeme yaparsınız. Bu bir mail listesine kaydolma, bir e-kitap indirme, bir form doldurma veya bir ürün satın alma olabilir. 

Dijital reklamlarda reklamın görülme sıklığı, tıklanması, satış olması gibi birçok durumla ölçülebilir. Bu reklamların ölçülebilmesi fiyatlandırma konusunda da amaca yönelik bir seçim yapılmasını sağlıyor.

Dijital reklamların maliyeti geleneksel reklamlara göre çok daha düşüktür. Aynı zamanda bu reklamların en önemli avantajı sonuçların ölçülebilmesi ve maliyetin yönetilebilmesidir. Yatırım getirisi maliyetten yüksek olduğu sürece her zaman kazanç sağlar.

Dijital Reklam Hedefleme Nasıl Yapılır?

Dijital reklamcılık uygulamalarının geleneksel reklamcılıktan en önemli farkı hedefleme yapılabilmesidir.  Reklam türüne göre istediğiniz kitlelere ulaşabilmenizi belirleyebilirsiniz.

 Arama ağı reklamlarında belirli arama terimlerini hedefleyebilir ve bu terimleri arayan kişilere ulaşabilirsiniz. Sizin ürünlerinizle aynı kelimeleri arayanlara ulaşabilirsiniz. 

 Belirli alışveriş sinyallerine göre alışveriş deneyimiyle insanların karşısına çıkabilirsiniz. Hedefleme çerezlere göre de yapılabilir. 

Dijital reklamcılığın en önemli avantajlarından biri kitlelerin kendileriyle alakalı olma olasılığı daha yüksek reklamları görebilmesidir. Bu sayede direkt olarak ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilere ulaşabilirsiniz.

Hedef kitlelerinize ulaşabilmeniz için yaş, ilgi alanı, cinsiyet, cihaz türü ve coğrafi konum gibi spesifik hedeflemeler de yapabilirsiniz. İlgili kitleye ulaşabilmek reklam başarısını arttırır ve pazarlama bütçenizi etkili kullanmanızı sağlar.

 Hedefleme sayesinde ürün ve hizmetlerinizle ilgilenmeyecek kitlelere ulaşmazsınız. Bu reklamların diğer bir avantajı da negatif anahtar kelimeler kullanarak reklamlarınızın yayınlanmasını istemediğiniz ifadelerde reklamın yayınlanmamasına engel olabilirsiniz.

Dijital Reklamcılığın Önemi

Dijital reklamlar bir işletmenin pazarlama sürecinde çok önemlidir. Her işletme dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçasını reklamlara ayırır.  Tüketiciler bilgisayar, akıllı telefon ve akıllı cihazlar üzerinden internete bağlanarak her geçen gün daha fazla zaman geçiriyor. Bu nedenle dijital pazarlama konusunda onlara ulaşabilmek için mutlaka reklamlara odaklanmanız gerekiyor.

İnsanlar bir satın alma kararını günün he saati ve farklı faaliyetler sırasında verebilirler. Dijital reklamlar ile satın almak istedikleri ürünleri internette vakit geçirirken doğru reklam hedeflemesi ile bu kitleye ulaşabilirsiniz.

İnsanlara bir web sitesinde vakit geçirirken veya sosyal medyayı kullanırken erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle küçük bir işletmeniz varsa hedef kitlenize bu reklamlar ile ulaşabilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde hedef kitlenize ulaşabilir ve satın alma kararlarını hızlı şekilde etkileyebilirsiniz.

Dijital reklamlar ile çok düşük maliyetlerle çok sayıda satış yapabilir ve hedef kitlenize uygun maliyetlerle ulaşarak satış yapabilirsiniz.

Geleneksel Reklamcılık ve Dijital Reklamcılık Arasındaki Farklar

Dijital reklamcılık ortaya çıktığından beri geleneksel reklamcılıkta olan dezavantajlar özellikle küçük işletmeler için çekici hale gelmeye başladı. 

Geleneksel reklamcılık ve dijital reklamcılık arasındaki farklar şu şekildedir;

 • Geleneksel reklamcılık çok yüksek maliyetlidir. Dijital reklamcılık çok düşük maliyetlidir. Bu nedenle küçük işletmeler ve bütçesi kısıtlı olanlar dijital reklamlara odaklanabilirler.
 • Geleneksel reklamcılıkta genel bir gösterim söz konusudur. Dijital reklamlarla hedefleme yapılabilir. Bu nedenle dijital reklamlarda direkt kitlenize ulaşabilirsiniz.
 • Geleneksel reklamların sonucunu ve başarısını ölçemezsiniz. Dijital reklamcılıkta sonuçları ölçebilirsiniz. Doğru metriklerle başarıyı sağlayabilirsiniz. Geleneksel reklamcılık ölçülemezken dijital reklamcılık ölçülebilirdir.
 • Geleneksel reklamcılıkta fiziki ve medya reklamları verebilirsiniz. Dijital reklamlarda çevrimiçi ortamlarda erişim vardır. Arama motoru, web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya üzerinden kitlenize ulaşabilirsiniz.
 • Geleneksel reklamın etkisini göstermesi için belirli bir süre beklemeniz gerekir. Dijital reklamlarda hemen müşteri çekmeye ve hedeflere ulaşmaya başlayabilirsiniz. Geleneksel reklam
 • Geleneksel reklamları yayına aldıktan sonra değiştiremezsiniz. Dijital reklamlarda performansa ve dönütlere göre istediğiniz gibi değişiklik gösterebilirsiniz.
 • Geleneksel reklamlarda belirli platformlarda ve zamanda erişim sağlayabilirsiniz. Dijital reklamlarda çok geniş platformlarda erişim sağlayabilirsiniz. Zamanlama ve sıklık, hedefleme, reklam içeriği belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda dijital reklamlar 7/24 çalışabilmektedir.
 • Geleneksel reklamlar dergi, televizyon veya reklam panolarını gören her bireye ulaşabilir. Dijital reklamlar sadece belirli bir hedef kitleye ulaşabilir. Geleneksel reklamlarda ürün ve hizmetlerinizle ilgilenmeyen kişilere de ulaşırken dijital reklamlarda sadece ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kitlelere de ulaşabilirsiniz. Sosyal medya reklamları bu anlamda iyi çalışır.
 • Geleneksel reklamlar için belirli ekipman ve iş ortaklarına ihtiyacınız olabilir. Dijital reklamlarda kendi çabalarınızla da reklamlar oluşturabilirsiniz.
Dijital reklamların avantajları

Dijital reklamların avantajları

Dijital Reklamların Avantajları

Dijital reklamlara odaklanmak istiyorsanız avantajları hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Dijital medya her zaman etkili sonuçlar almanızı ve kısa sürede yüksek yatırım getirisi elde etmenizi sağlar.

Dijital reklamların avantajları şu şekildedir;

 • Dijital reklamlar kısa süre içinde sonuç alabileceğiniz reklamlardır. Reklamlar yayınlanmaya başladığı anda çalışmaya başlar.
 • Arama motoru reklamları SERP’lerde üst sıralarda yer almanızı sağlar. SEO çalışması yürüten büyük firmalardan daha üst sırada belirlediğiniz anahtar kelimelerde çıkabilirsiniz.
 • Dijital reklamlar ölçülebilir reklam kampanyalarıdır. Satış sayısı, tıklama sayısı veya form doldurma sayısı gibi dönüşüm oranını ölçebilirsiniz. Aynı zamanda doğru metrikler ile reklam başarısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Dijital reklamlar düşük bütçelerle oluşturulabilir. Küçük işletmeler de çok düşük bir bütçe ile bile reklamlarını oluşturabilirler. Aynı zamanda reklam bütçenizi yönetebilirsiniz. Reklam bütçeniz üzerinde hakimiyetiniz fazla olur. Reklam bütçenizi istediğiniz gibi dağıtabilir ve ödeme modelini istediğiniz gibi seçebilirsiniz.
 • Reklam hedeflerinizi belirleyebilir ve hedeflerinize göre en doğru ödeme modelini seçebilirsiniz.
 • Reklamları üzerinde A/B testleri yaparak en iyi çalışan ve çalışmayan ifadeleri bulabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızı en iyi sonuçları getirecek şekilde optimize edebilirsiniz.
 • Farklı kanallarda reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Eş zamanlı olarak sosyal medya, arama motoru ve mobil uygulamalarda reklamlarınız yayınlanabilir. Hedef kitlenizin vakit geçirdiği saatlerde ve platformlarda reklam yayınlayabilirsiniz.
 • Dijital reklamlarda spesifik hedeflemeler yapabilirsiniz. Yaş, cinsiyet, cihaz türü, yayın saati gibi birçok özel unsura göre kitlenizi daraltabilir ve en alakalı reklam modelini yayınlayabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama ile yeniden pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Dijital reklamlar daha önce markanızdan ürün satın alan, web sitenizi ziyaret eden veya sepeti terk eden kişileri hedefleme fırsatınız olur.
 • Dijital reklam oluşturarak SEO performansınızı destekleyebilirsiniz.
 • Sosyal medyada potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Facebook reklam modelleri ile bu platformdaki tüm kitlenizi spesifik olarak hedefleyebilirsiniz.

Dijital Reklamlarda Bilinmesi Gereken Metrikler 

Dijital reklamların en önemli avantajlarından biri performansı ölçebilmenizdir. Dijital reklam kampanyanızı değerlendirmek istiyorsanız veya bir reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız bilmeniz gereken metrikler var.

Dijital reklam metrikleri şu şekildedir;

Tıklama

Kullanıcıların bir reklama tıklamasını ve açılış sayfasına ulaşmasını ifade eder.  Ödeme modeli noktasında önemli bir süreçtir.

Gösterim

Bir reklamı kullanıcıların kaç kez görüntülediğidir.  Bu metrik ile marka bilinirliği kampanyalarında reklamlarınızın kaç kez göründüğünü öğrenebilirsiniz.

Tıklama Oranı

TO olarak da bilinen tıklama oranı, bir reklamı toplam görüntüleyenlerin reklama tıklama yapanlara oranıdır. Yüzde olarak gösterilir ve reklam başarısı açısından önemli bir metriktir.

Erişim

Reklamlarınızın kaç izleyici tarafından görüntülendiğini ifade eder. Bir reklam ile kaç kişiye ulaşabildiğinizi görebilirsiniz.

Video Tamamlanma Oranı: Video reklamlarınızı gören ve sona kadar tamamlayan yani izleyen kişileri ifade eder. Toplam görüntüleyenlerin videoyu tamamlayanlara oranı olarak hesaplanabilir.

Dönüşüm Oranı

Bir reklamın müşterilerin görüntülemesinden sonra istenen aksiyonu gerçekleştirme oranıdır. Tıklama, satın alma, form doldurma ve abonelik gibi eylemler dönüşüm terimini ifade eder. Dönüşüm oranı ne kadar yüksekse kampanya o kadar başarılı olur.

Reklamla İlişkilendirilen Satış

Reklamlarınızın izlenme sonucunda satın alma işlemini ifade eder. Reklam türü ve hizmete göre bu süreç değişiklik gösterir. Satış rakamları üzerinde reklam kampanyasının etkisini görmede etkilidir.

Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir (ROAS)

Bir reklam için harcadığınız tutara göre reklam kampanyasından elde edilen geliri ifade eder. Bir reklam için en düşük bütçe ile en yüksek geliri elde etmek temel amaç olacaktır.

Yatırım Getirisi (ROI)

Reklamda harcadığınız bütçeye göre elde ettiğiniz net karı ifade eder. Bir reklamdan en düşük ödeme ile en yüksek net kazancı elde etmek temel hedeftir. Önemli bir metriktir.

Satışların Reklam Maliyeti (ACOS)

Bu metrik reklam harcamaların reklamla ilişkilendirilen satış oranını ifade eder. Reklam ve satış ilişkisi için önemli bir metriktir.

Markaya Yeni Satışlar 

Bu metrik markanızdan daha önce hiç ürün ve hizmet satın almayan yeni müşteriler tarafından yapılan toplam satın almaları ifade eder. Kitlenizi genişletme oranınızı görmek adına önemli bir reklam değerlendirme metriğidir.

Dijital reklamlar ile kitlenizi genişletmek ve daha fazla satış yapmak için Google reklam ajansları ile çalışabilirsiniz. Unimate Media size bu konuda yardımcı olabilir.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!