Haziran 3, 2024 admin

Performans Pazarlamada ROI Optimizasyonu

Performans pazarlama son yıllarda markanızı zirveye taşımada çok etkili bir terimdir.  İşletmeler daha fazla satış yapmak ve müşteri sayısını kısa süre içinde arttırmak için performans pazarlamaya yatırım yapıyorlar. Bu nedenle de markanızı öne çıkarmak istiyorsanız güçlü performans pazarlama stratejileri uygulamanız gerekir.

Her pazarlama stratejisinin size getirisi farklı olur. Belirli bir yatırım yaptığınızda yüksek bir getiri elde etmeyi umarsınız. Bu nedenle de performans pazarlamaya odaklandığınızda yatırım getirinizi de arttırmak istersiniz. Performans pazarlamada ROI optimizasyonu ve süreç hakkında bu rehberde aradığınız tüm detayları bulabilirsiniz.

Performans pazarlamada en yüksek getiri için size performans pazarlamada ROI’yi optimize etmenin yolları arasından en etkili olan 10 stratejiyi anlatacağız.

Performans Pazarlama Nedir?

Performans pazarlama, markanızın sadece satış, kayıt, dönüşüm, tıklama, izleme gibi ölçülebilir sonuçlar için ödeme yapmasına olanak tanıyan pazarlama stratejisidir.  Performans pazarlamaları pazarlama hunisi içinde doğru kullanıcılara ulaşarak markanın en üst düzeyde sonuç almasını sağlar.

Bu süreçte tüm performans ve sonuçlar şeffaf bir bakış açısıyla yönetilir.  Pazarlama stratejiniz içinde her bir ögeyi ölçebilir ve daha sonra bu süreçlerde güncelleme ve optimizasyon yapabilirsiniz.

Özellikle düşük bütçeli olan ve direkt sonuç almak isteyen işletmeler sadece istedikleri eylemin yapılması halinde ödeme yapmaya olanak tanıdığı için performans pazarlamaya daha fazla yatırım yapmaktadır.

ROI Nedir?

ROI diğer ismiyle yatırım getirisi, işletmenizin yaptığı yatırımların verimlilik ve kazancını değerlendirmenizi sağlayan bir terimdir.  Belirli bir yatırım yaptığınızda elde edeceğiniz kazancı belirlemenizi sağlayan basit bir ölçümü ifade der.

Bir yatırımcı olarak yaptığınız yatırımın size iyi bir getiri sağlamasını istiyorsanız yatırım getirisine odaklanmanız gerekir. ROI hesaplaması topladığınız bilgileri daha iyi anlamlandırmanızı sağlar. Özellikle performans pazarlamada ROI çok önemlidir.

Performans pazarlamada direkt sonuç için ödeme yaparsınız. Bu nedenle yatırım getirisini hesaplayın ve size en çok kazandıracak performans pazarlaması için ödeme yapın.

Yatırım getirisi performans pazarlama için yapacağınız ödemenin maliyetini karşılayacak bir yatırım yaptığınızdan emin olmanızı sağlar. Yatırım getirisi sayesinde markanız performans pazarlamada zirveye çıkabilir.

Hedef Kitlenizi Doğru Nasıl Tanımlarsınız?

Hedef kitle, belirli bir ortak ilgi alanına sahip, benzer demografik özelliklere ve davranışlara sahip insanların oluşturduğu topluluktur. Bir işletmeniz arsa belirli bir ürün veya hizmetle ilgilenen belirli bir tüketici grubuna hitap edersiniz. Bu grup sizin hedef kitlenizdir.

Performans pazarlama kampanyanızda sonuç odaklı çalışmak istiyorsanız hedef kitlenizi tanımlamanız gerekir. Hedef kitleniz direkt olarak ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilerdir.   Potansiyel müşteriniz olmayan kişilere yönelik strateji geliştirirseniz pazarlama hedeflerinize ulaşamazsınız.

Pazarlama sürecinde değerli içgörüler elde etmek için kitlenizde bulunan kişileri iyi araştırmanız gerekir. Hedef kitlenizi doğru tanımlarsanız pazarlama başarınız artacaktır.

Hedef kitlenizi belirlemek için öncelikle belirli kaynaklardan kitleniz hakkında veri toplamanız gerekir.  Hedef kitlenizi belirleyerek pazarlama çabalarınızı güçlendirebilir ve büyüme fırsatlarını keşfedebilirsiniz.

İlk olarak müşteri kitleniz hakkında çok detaylı araştırma yapın ve maksimum seviyede bilgi toplayın. Kitlenizin satın alma alışkanlıklarını yüz yüze görüşme ve çeşitli yollarla bilgi toplayarak öğrenebilirsiniz. Öncelikle fırsatları belirlemek ve hedef kitlenizi anlamak için Pazar araştırması yapmalısınız. Bu süreçte rakiplerinizi de inceleyerek hedef kitlenize odaklanabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımlarken onların kim olduğunu tespit etmelisiniz. Hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti, ilgi alanı, cihaz türü, konumu gibi birçok özelliğini dikkate alın. Daha sonra en spesifik anlamda onları segmentlere ayırın ve onları tanıyın.

Bir işletme sahibi hedef kitlesini belirlemek için Google Analytics panelinden toplanan gerçek zamanlı verileri takip edebilir. Kitlenizin içerik türü ve alışkanlıkları bu veriler üzerinden belirlenebilir.

Veri Analizi ile Stratejinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

ROI takip araçları ile çok önemli bir değerlendirme yapılabilir. Bu araçlar sayesinde ihtiyacınız olan verileri toplayabilirsiniz. Performans pazarlama direkt sonuç odaklı olduğu için veri analizi önemlidir.

Veri analizi, belirli bir konuda işinize yarayan bilgilere ulaşmak, bir sonuç çıkararak karar vermenizi sağlayacak somut unsurlar elde etmek adına yapılan veri incelemesidir.

İşletmeler veri analizi yaparak var olan bir problemlerini çözebilir, işlenmiş verileri daha kolay depolayabilir ve karar verme aşamasında kullanabilir. Özellikle hizmet odaklı sektörlerde müşteri geri bildirimleri önemli bir veri kaynağıdır.

Veri analiz yöntemlerinden biri metin analizidir.  Bu işlemde büyük veri kümeleri arasındaki anlam ilişkisi ve örüntü hakkında bilgi elde edilir. İşlenmemiş çok büyük verileri yararlı bilgilere çevirmenizi sağlar.

Diğer veri analiz yöntemi istatistiksel analizdir. Bu yolda eski veriler taranır ve ileriye dönük olan sorulara cevap verilir. Bu süreçte veriler toplanır, analiz edilir, yorumlanır ve sunulur. Bu sayede genel bir görünüm ortaya çıkar.

Bir problemi teşhis etmek ve kaynağına inmek istiyorsanız teşhis analizini kullanabilirsiniz.  Benzer sorunları incelerek sizin sorununuzun kaynağını bulabilir ve buna göre performans pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Veri analizi ile ileriye dönük değerlendirmeler yaparak gerçekleşecek olayları öngörmeye de çalışabilirsiniz.

Veri analizi ile stratejinizi geliştirmek için şu adımları izleyin;

 • İlk olarak ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirleyin.
 • Daha sonra toplamak istediğiniz verileri bildiren soruları belirleyin.
 • Çeşitli kanallar belirleyin ve belirli bir süre boyunca verileri toplayın.
 • Topladığınız verileri anlamlandırın ve işleyin.
 • Gerekli olmayan verileri temizleyin.
 • Topladığınız verileri modelleyecek bazı stratejiler geliştirin.
 • Verilerinizi değerlendirecek temel performans göstergelerini belirleyin.
 • Elde ettiğiniz verileri stratejinize entegre edin. Daha sonra strateji başarınızı elde etmek için performans analizi yapın.

Kanal Performanslarını Nasıl Karşılaştırırsınız?

Performans pazarlama stratejileri hakkında bilgi sahibi olmak için performans takibi yapmalısınız.   Bunun için belirli analiz araçlarını kullanmanız gerekir. Aynı zamanda hangi metrikleri ölçmeniz gerektiğini belirlemelisiniz.

Yatırım getirisini analiz etmek için tercih edebileceğiniz birkaç metrik bulunur.  Performans pazarlamada ROI’yi artırmak için şu metrikleri takip etmelisiniz;

 • Aktivasyon Oranı: Belirli bir süre zarfında daha önce karar verilen bir eylemi yapan yeni kullanıcı sayısıdır. Ürün ve hizmetlerinizle etkileşime giren kişileri belirlemede etkilidir. Dijital ürünler satıyorsanız bu metriğe odaklanın.
 • Yıllık Getiri Geliri: 12 aylık süre boyunca elde edilen yatırım tutarıdır. 
 • Aylık Tekrarlanan Gelir: Her ay elde etmeyi beklediğiniz gelir tutarıdır. Gelecek dönemdeki gelirlerinizi tahmin etmede işe yarayabilir.
 • Kullanıcı Başına Ortalama Gelir: Yatırımcı ve işletme sahiplerinin bir işletmenin müşteri özelinde gelir elde etme kapasitesini belirlemeyi sağlar.
 • Gelir Kaybı: Bir işletmenin belirli bir zaman aralığı için kaybettiği geliri gösteren metriktir.  
 • Müşteri Ayrılma Oranı: Web sitenizi terk eden veya belirli bir süre sonunda aboneliğini iptal eden müşteri yüzdesidir.
 • Müşteri Tutma Oranı: Belirli bir süre boyunca ürün ve hizmetlerinizi kullanan müşteri sayısını ifade eder. Bu sayede yeniden pazarlama ve müşteri memnuniyeti konusunda size fikir verir.
 • Müşteri Edinme Maliyeti: Belirli bir sürede bir adet müşteri edinmek için ödediğiniz tutardır.  Potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve en düşük maliyetle onları müşteriye çevirmek önemlidir.
 • Müşteriye Dönüşüm Oranı: Potansiyel müşteri dönüşüm oranı ve satış dönüşüm oranı olarak anılır. İşletmenizin satış hunisi içinde verimliliği arttırmayı sağlar.

Maliyet Etkinliği Sağlamak için Otomasyonu Nasıl Kullanabilirsiniz?

Pazarlama otomasyonu, pazarlama çabalarınızdaki bazı görevleri otomatik olarak yerine getirmek adına kullanılabilen sistemlerdir.  İşletmeler zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için belirli otomasyon sistemlerini kullanırlar.

Sosyal medya hesap yönetimi, ileti paylaşımı, e posta pazarlama ve reklam kampanyalarını yürütme gibi pazarlama görevlerini manuel yapmak yerine otomasyon ile yapabilirsiniz. Bu sayede görevler daha kısa sürede daha düşük maliyetlerle yapılabilir.

Bazı pazarlama görevleri manuel yapılmazsa herkese hitap eden ve kişiselleştirilmemiş kampanyalar yürütürsünüz. Otomasyon sayesinde kişiselleştirilmiş kampanyalar geliştirebilirsiniz. Bu sayede pazarlama verimliliği artar. Belirli görevleri otomasyon ile otomatik hale getirin ve yatırım getirisi ve müşteri etkileşimini maksimum seviyeye çıkarın.

Pazarlama otomasyonları uzun süren görevleri kolaylaştırmak ve zamandan tasarruf etmek adına geliştirilir.  Performans pazarlama sürecinde görevlerinizi otomatikleştirmek ve kişiselleştirilmiş kampanyalar yürütmek için otomasyondan yararlanın.  Aynı zamanda etki düzeyini ve yatırım getirisini arttırma yanında müşteri memnuniyetini de sağlar.

Dönüşüm İzleme ve Raporlama Araçlarını Nasıl Kullanırsınız?

Dönüşüm oranı optimizasyonu süreci performans pazarlamada veri odaklı yapılır.  Bir performans pazarlama kampanyanız varsa öncelikle dönüşümleri izlemeniz gerekir. İstediğiniz aksiyonu yerine getiren kullanıcı oranını ve ziyaretçilerinizin dönüşüm yolculuğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

A/B testleri yapabilir ve performans pazarlama araçları kullanarak dönüşümleri ve belirli metrikleri izleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları yatırım getirisini arttıracak ve performans pazarlama stratejilerinizi güçlendirecek optimizasyonlar yapmada kullanabilirsiniz.

İşletmenizin performans pazarlama sürecini takip edin. Daha sonra elde ettiğini başarıya göre raporlar oluşturun ve bu raporlara göre çeşitli kanallardan performans pazarlamayı geliştirecek yeni önlemler alın. Performans reklamcılığı sayesinde daha fazla müşteriye ulaşabilir ev daha fazla satış yapabilirsiniz.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!