Ocak 13, 2024 admin

PPC (Pay Per Click) Nedir?

pay per click nedir

PPC, uzun haliyle Pay Per Click, reklam verenin bazı platformlarda gösterilen reklamlarda her tıklama için ödeme yaptığı online reklam seçeneğidir. PPC Türkçede tıklama başına ödeme olarak kullanılmaktadır.

PPC reklamlarında reklam verenler her tıklama başına ödeme yaparlar.  Reklam veren kullanıcıların yaptıkları her tıklamada yayıncılara belirlenen tutarda ödeme yapar. Bu reklam modeli en yaygın Google reklamlarında kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında sosyal medya reklamları ya da başka platformlardaki reklamlarda da geçerli olmaktadır.

Arama motorları yaygın olarak PPC sistemiyle ödeme yaparlar. Bu kötüye kullanım amacıyla yapılan tıklamalar açısından eleştirilse de çok yaygın bir reklamcılık modelidir. 

Reklam verenler belirli bir tıklama başı maliyet teklifi verirler. Bu teklif rakiplere ve anahtar kelimenin maliyetine göre az ya da fazla olabilir. Ürün ve hizmetlerini potansiyel müşterilerine ulaştırmak isteyen her reklam veren PPC reklam kampanyası oluşturabilir.

PPC Nasıl Çalışır?

PPC reklamları her platformda farklı çalışmaktadır. Ancak biz Google reklamları olarak açıklayacağız. PPC Reklamları Google’da organik arama sonuçlarında yer almaktadır. Bu reklamlar sosyal medyada haber akışındaki normal gönderiler olarak görülmektedir.

PPC de iki farklı ödeme modeli popülerdir. Bunlar açık arttırma ve sabit orandır.  Reklam verenler iki modelde de bir bütçe belirlemek zorundadır. Bu bütçe sabit bir tutardır. Daha sonra hedeflemek istenen anahtar kelimeler belirlenir.

Reklam platformunda hedeflediğiniz anahtar kelimeler için bir teklif tutarı verirsiniz. Bir internet kullanıcısı arama yaparsa benzer anahtar kelimeyi hedefleyen farklı reklam verenler arasında bir açık arttırma sistemi olur. Açık arttırmada öne çıkan reklamlar SERP’lerde üst sıralarda gösterilir.

Pay Per Click kampanyası 

Facebook platformunda da bir reklam modeli olarak kullanılabilir. Burada satışlarını arttırmak, potansiyel bir müşteri kitlesi oluşturmak ve markasını tanıtmak isteyen işletmeler PPC reklamları oluşturabilirler.

PPC reklam türü ödeme modelleri şöyledir;

Tıklama Başı Ödeme (PPC)

Reklam verenler reklamların her tıklaması için ödediği ücrettir. Google’da bir kullanıcı reklama her tıkladığında yayıncıya belirlediğiniz tutarda ödeme yaparsınız.

Gösterim Başına Ödeme (CPM)

Reklam verenler reklamları her gösterimi için ödeme yaparlar.  En eski teklif verme stratejileri arasında yer alır.  Youtube platformunda 1000 gösterim başı ödeme sistemi vardır. Reklam belirlenen sayıda gösterildiğinde reklam veren yayıncıya ödeme yapar.

Aksiyon Başına Ödeme (CPA)

Reklam veren tarafından belirlenen aksiyonu kullanıcılar yerine getirdiğinde ödeme yapılır. Satış, form doldurma gibi birçok aksiyon belirlenebilir ve kullanıcı bu eylemi yaptığında ödeme yapılır.  Belirlenen aksiyon olduğu anda reklam veren yayıncıya ödeme yapar.

PPC Reklam Türleri Nelerdir?

Tıklama başına ödeme reklam modelini kullanacaksanız farklı reklam türlerine yatırım yapabilirsiniz. En popüler PPC reklam türleri şu şekildedir;

Görüntülü PPC Reklamları

Görüntülü PPC reklamları müşterilerin reklamınızı gördüklerinde ödeme yaptığınız reklam türüdür. Ürün ve hizmetlerinizi potansiyel kişilere tanıtmak için bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Sadece ürün ve hizmetlerinizle ilgili satın alma deneyimi gösteren müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

Alışveriş PPC Reklamları

Alışveriş PPC reklamları, Google iş ortağı web sitelerinde kullanıcılara belirli ürünleri satın almak adına gösterilen e-ticaret reklamlarıdır.  Bu reklamlarda sunulan ürünün resmi bulunur. İnsanların dikkatini çekebilmek için ürünün fiyatı ve etkileyici bazı kısa bilgiler verilebilir. Ürün reklamına her tıklamada ödeme yaparsınız.

Arama İlanı PPC Reklamları

Çok yaygın PPC reklam modelleri arasında olmasa da arama ilanı PPC reklamları işletme sahiplerinin ilk kullanmaya başladıkları reklam türlerinden biridir. B u reklamda bir anahtar kelime seçersiniz. Bu anahtar kelimeler Google’da arandığında kullanıcılar hemen reklamlara ulaşabilirler.

Yeniden Pazarlama PPC Reklamları

Yeniden pazarlama PPC reklamları daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyen reklamlardır. Daha önce ürünlerinizi satın alan, sepete ekleyen, inceleyen veya sepeti terk eden kişileri hedefleyebilirsiniz. Bu reklam modelinde geri dönüş oranı çok daha fazla olacaktır.

Gmail Sponsorlu PPC Reklamları

Gmail sponsorlu PPC reklamları, bir işletme sahibi için ürün ve hizmetleri Gmail’de tanıtma fırsatı verir. Google reklamları ile bu reklam modelini oluşturabilirsiniz. Reklam bir mail gibi açılır ve kullanıcılar reklama tıkladığında ürün hakkında genişletilmiş bir ekranda detaylı bilgi alırlar. Her tıklama için reklam veren ödeme yapar.

Video PPC Reklamları

Video PPC reklamları YouTube başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında yayınlanan video içerikli reklamları içerir. Bu reklamların geri dönüş oranı çok yüksektir. İzleme, tıklama ve belirli bir süre reklamda kalma durumunda ödeme yapılır. Aynı zamanda bin gösterim başına ödeme modeli de bulunmaktadır.

PPC Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Pay per click türleri için bir seçim yaptıktan sonra kampanyanızı nasıl oluşturacağınızdan bahsedelim. Bir PPC reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • İlk olarak hedef kitlenizi analiz edin. Google, sosyal medya ya da başka platformlarda vakit geçirip geçirmediklerini araştırın.
  •  Daha sonra en doğru platformu seçin ve kitlenizin ilgisini çekecek en uygun PPC reklam türleri arasından bir tane seçim yapın.
  • Reklam modelini belirledikten sonra anahtar kelime belirleyin.
  • Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler için belirli bir tıklama başına ödeme teklifi yapın.
  • Daha sonra reklamlarınızı yayınlamak istediğiniz platformu belirleyin. 
  • Reklamlarınızı yayına alın ve etkinliğini izleyerek reklamlarınız optimize etmeye başlayın.

PPC reklam kampanyası oluşturma süreci genel olarak böyledir. Platform özelinde reklam oluşturma ve izleme süreci değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi ve yardım için Unimate Media her zaman yanınızdadır.

PPC Reklamının Maliyeti Nedir?

PPC reklam maliyeti konusunda net bir şey söylemek yanlış olur. Her anahtar kelime için ödemeniz gereken tıklama başı maliyet tutarı farklı olacaktır. Burada rakiplerinizin ilgili hedef anahtar kelime için verdikleri teklif tutarı önemlidir.

Teklif tutarı sektöre, kelimeye, rekabete ve dönüşüm oranına göre değişiklik gösterir. Mesela bir kelimede tıklama başı maliyet 3 TL olurken diğer bir kelimede 12 TL olabilir. Maliyet konusunda bilgi almak için hedef anahtar kelimenizi belirleyin ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracına giriş yaparak toplam maliyet hakkında araştırma yapın.

Doğru PPC kampanyası için rekabet oranı düşük, etkisi en yüksek ve TBM maliyeti en düşük olan kelime grubunu seçmenizi öneriyoruz. PPC reklamlarınızın başarılı olması ve düşük maliyetle yüksek etki elde etmek için her zaman Unimate Media ekibiyle birlikte çalışabilirsiniz.

PPC Reklamının Etkinliği Nasıl Ölçülür?

PPC reklam kampanyası oluşturduktan sonra mutlaka kampanyanızı izlemeli ve etkili bir reklam kampanyası oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun için öncelikle izlemeniz gereken metrikleri bilmeniz gerekiyor. Reklam kampanyasında izlemeniz gereken metrikler hedeflerinize göre değişiklik gösterecektir.

PPC reklamlarının etkinliğini ölçmek için reklam platformunu kullanabilirsiniz. Google reklamları için bu incelemeleri Google Ads hesabınızdan yapabilirsiniz. Aynı zamanda her sosyal medya platformunun kendine has yönetim ve analiz paneli bulunmaktadır.

Pay per click kampanyası etkinliğini ölçmek için bu paneli kullanın ve ilgili verileri takip ederek reklam kampanyalarınızı optimize etmeye çalışın. Bu süreçte rakiplerinizi de inceleyebilir aynı zamanda tıklama başı maliyetinizi düşürmeye odaklanan bir dizi strateji de geliştirebilirsiniz.

PPC Reklamının Avantajları Nelerdir?

Başarılı bir PPC reklam kampanyası düzenlediğinizde size sunacağı bazı avantajlar bulunuyor. Birçok işletme bu reklam modellerini avantajları sayesinde tercih ediyor. En önemli PPC reklam avantajları şu şekildedir;

Hedef Odaklıdır

PPC reklam kampanyaları işletmeniz için hedef odaklıdır. Markanızı ve içeriklerinizi tanıtabilir ve hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Daha fazla satış ve müşteri elde etmek ve markanızın çevrimiçi varlığını güçlendirmek için bu reklamları kullanabilirsiniz.

Sonuçlar Ölçülebilirdir

Pay Per Click reklamlarının en önemli avantajı sonuçların izlenebilmesidir. Google Analytics ve Google Ads ile birlikte PPC kampanyalarınızı takip ederek ölçebilirsiniz. Üstelik tüm istatistikleri gerçek zamanlı takip etme şansınız olur. Hedef anahtar kelime, reklam yerleşimi ve bütçenizi bu şekilde her zaman kontrol altında tutabilirsiniz.

Yatırım Getirisi Yüksektir

PPC reklam kampanyaları ile ne kadar harcamak istediğinizi siz belirlersiniz. Reklamlarda yüksek dönüşüm oranı olduğunda yaptığınız her kuruş harcamanın geri getirisi olur. Ne kadar fazla reklam tıklaması alırsanız o kadar fazla satış yapabilirsiniz.

Hedefli Reklamlar Oluşturabilirsiniz

PPC reklamları ile belirli ürün ve hizmetleri arayan, belirli bölgede yaşayan kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu reklamlarda hedefli kampanyalar oluşturma şansınız var. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak isteyeceğiniz bir kitleye yönelik reklamlar oluşturursunuz.

Reklamlar Özelleştirilebilirdir

PPC kampanyalarının önemli avantajlarından biri bu reklam kampanyalarının özelleştirilebilir olmasıdır. Hedef kitle, yerleşim yeri, reklam mecrası, anahtar kelime gibi birçok konuda kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Bu unsurlarda kampanyanızda istediğiniz anda değişiklik yapma hakkınız bulunur.

Sonuçlar Hızlıdır

Küçük işletmeler henüz dijital mecralarda yeni yer almaya başladıysa SEO ile organik trafik çekmek uzun bir süreç olabilir. Bu nedenle de PPC reklam kampanyalarına odaklanabilirsiniz. PPC reklamları ile hızlı sonuçlar alır ve her zaman potansiyel müşterilerinize arama sonuç sayfalarında ilgili anahtar kelimelerde en üst sıralar görünebilirsiniz.

PPC Reklamının Dezavantajları Nelerdir?

PPC reklam kampanyalarının avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu sınırlılıklar gözden kaçırılabilecek sınırlılıklar olarak dikkat çekse de yine bilmeniz gerekir.

PPC reklam dezavantajları şu şekildedir;

Her Tıklama İçin Ödeme

Bir PPC reklam kampanyasında her tıklama için ödeme yapmanız ön koşuldur.  Bu noktada reklamınıza hedefli olmayan kişiler de tıklayabilir ve reklam platformunun biraz süreçte söz sahibi olması söz konusudur.

Maliyet Değişkendir

PPC reklam maliyetleri değişkendir. Bir anahtar kelimede rakipleriniz arttıkça daha öne çıkmak için daha yüksek tutarda teklif vermeniz gerekir. Bu da bir reklam kampanyası için TBM maliyetinizi arttırır. Amerika gibi ülkelerde bazı sektörlerde 15 dolara kadar çıkan tıklama başı maliyetler bulunuyor.

Bütçe Zorunludur

Bir PPC reklam kampanyasının belki de en önemli sınırlılığı reklamlarınızın sadece ödeme yapacak bütçeniz olduğunda yayınlanmasıdır. Bir reklam kampanyası için bütçeniz harcandığında ve yeni bütçe ayırmadığınızda reklamlar görünmez.

Kısa Vadelidir

Pay per click kampanyaları kısa vadelidir. İçerik pazarlaması ya da SEO’da olduğu gibi uzun süreli sonuçlar olmaz. Reklam bütçenizi geri çektiğiniz gibi sonuç gelmemeye başlar.

Unimate ile PPC Reklam Kampanyası

PPC reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız Unimate Media ile çalışabilirsiniz. Bu reklam modeliyle belirli bir hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Google ads reklamları, Bing, Instagram ve Facebook reklamları, Youtube gibi birçok platform üzerinden ücretli reklamlar oluşturarak reklamlarınızı yönetmenize yardım ediyoruz.

Reklamlarınızı yayına aldığımız anda bütçenize bağlı olarak reklamlarınız binlerce kişiye ulaşabiliyor. Unimate ile reklamlarınızı mükemmel şekilde optimize edebilir ve en yüksek yatırım getirisini elde edebilirsiniz.

Unimate ile Pay per click reklam kampanyası oluşturmak ve hizmet bilgisi almak için iletişim kanallarımızdan hemen bize ulaşabilirsiniz.

 

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!