Haziran 22, 2024 admin

Başarılı YouTube Video Kampanyaları İçin İpuçları

Başarılı YouTube Kampanyaları için ipuçları

Sosyal medyada en etkili içerik türleri video içeriklerdir.  Video pazarlama ipuçları ile işletmeniz çok geniş bir müşteri tabanına hitap edebilir. Video içerikleri sosyal medya hesaplarınızda veya web sitenizde paylaşabilirsiniz.

Bir video pazarlaması söz konusu olduğunda YouTube en popüler video paylaşım platformudur. Viral YouTube içerikleri oluşturma yoluna giderseniz çok geniş bir müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

Bir videonuz YouTube üzerinde viral hale gelirse kısa sürede markanız geniş kitleler tarafından tanınabilir.  Bu sayede daha fazla satış yapabilir ve daha çok sayıda müşteriye ulaşabilirsiniz.

Bu rehberde Youtube’da videonuzu viral yapmak için ipuçları vereceğiz.  Bu sayede bir videoyu platformda paylaşma ve viral hale getirme konusunda değerli öneriler bulabileceksiniz.

Viral Bir Youtube Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Viral video, kısa süre içinde çok geniş kitleler tarafından izlenen, yüksek etkileşim alan ve ses getiren videolardır. Bu bölümde sizler için YouTube’da nasıl viral olunur sorusu üzerinde bir değerlendirme yapacağız.

Viral bir videoya sahip olmak istiyorsanız öncelikle doğru video düzenleme araçlarına yatırım yapmalısınız.  Bu araçlar sayesinde içeriğinizin kalitesi artar ve videonuzun viral hale gelme potansiyeli daha fazla olur.

Videonuz viral hale gelmeden aynı zamanda videonuzun planını yapmalısınız. Aynı zamanda tüm unsurları ve olası tehlikeleri belirleyerek bunlara karşı önlemler alın. Videonuzu kaliteli ekipmanlarla çekin ve güçlü bir aydınlatma kullanın.

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek, kaliteli ekipmanla çekilen, önceden planlanarak her detayı belli olan videoların viral olma olasılığı daha fazladır. Aynı zamanda çok uzun olmayan videolar da izleyiciler tarafından daha fazla izlenir. 

Tüm video çekim sürecinden sonra prodüksiyon sürecinde profesyonel destek alın. Ardından YouTube hesabınızda videoyu paylaşın ve izlemelerin gelmesini bekleyin.

Youtube Video Kampanyalarında Hangi Stratejiler En Etkilidir?

Youtube pazarlaması için viral içerik oluşturma önemli bir strateji ve sorumluluktur. Bu nedenle hesabınızda paylaşmak için popüler olma potansiyeli olan videoları tercih edin. Ek olarak YouTube video kampanyalarında başarılı olabilmek için SEO açısından doğru uygulamaları hayata geçirmelisiniz.

Youtube video kampanyalarında başarılı olabilmek için şu stratejileri kullanabilirsiniz;

Rakip Analizi: Rakip kanallarınızı belirleyin. Daha sonra rakiplerinizin başarılı videolarını tespit edin. Rakip analizi yaparak hedef kitlenizin nelere ihtiyacı olduğunu belirleyebilirsiniz.  Bu sayede rakiplerinizle yarışabilirsiniz.

YouTube SEO: Youtube videolarınızın viral olmasını istiyorsanız SEO’ya odaklanmalısınız. YouTube SEO kapsamında etiket kullanımı, anahtar kelime kullanımı, küçük resim ekleme ve metin açıklaması yazımı gibi birçok konuya odaklanmanız gerekir.

Anahtar Kelime Araştırması: YouTube Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Bu nedenle  Youtube video ipuçları içinde anahtar kelime araştırması önemlidir. İnsanların videolarınızı nasıl arayacaklarını belirleyin. Aynı zamanda insanların aradıkları ifadelere yönelik videolar da çekebilirsiniz. Özellikle soru ifadesi bulunan uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelik spesifik videolar çekin.

Hedef Kitle Analizi:  Bir kitleye hitap etmek istiyorsanız onları tanımanız gerekir. YouTube videolarınızı izleyen kitleyi tanıyın ve onların beklentilerine uygun videolar çekmeye odaklanın. Bunun yanında onlardan geri bildirim alarak hangi konularda video istediklerini öğrenin. Sorunlarını tespit edin ve sorunlarına çözüm bulacak videolar çekin.

Takvim Oluşturma: Bir kanalınız varsa Youtube video başarısı için en iyi uygulamalar arasında bir takvim oluşturmak vardır. Bir video paylaşım takvimi oluşturun ve insanların bu takvimi bilmesini sağlayın. Bu sayede kitleniz beklentiye girer ve sürekli akıllarında güncel kalabilirsiniz.

Youtube video kampanyalarınızda başarılı olmak istiyorsanız odaklanmanız gereken nokta izlenme sayısını arttırmak olacaktır. 

Youtube’da İzlenme Sayılarını Artırmak İçin Neler Yapılmalı?

Youtube izlenme sayısı artırma videolarınızın daha görünür olmasını sağlar. Aynı zamanda önerilen listelerde daha fazla yer edinebilir. Bir kullanıcı videonuzu gördüğünde izlemeye karar verirken toplam izlenme sayısına bakacaktır. 

Algoritmanın dikkatini çekecek ve hedef kitlenizde izlemek için istek uyandıracak videolara sahip olmak istiyorsanız maksimum izlenme sayısını hedeflemelisiniz.

Youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız zaten belirli bir süre boyunca videolarınızın izlenmesi de gerekir.

YouTube izlenme sayılarını arttırmak için atabileceğiniz adımlar şu şekildedir;

 • Diğer videolarınızı izleyen kişileri kanalınıza abone olmaya teşvik edin. Bu sayede diğer videolarınız da daha fazla izlenecektir.  Abone olmaları için onlara iyi nedenler ve etkili CTA’lar verin. Abonelerinize yeni videoda bildirim gideceği için daha fazla izleme alırsınız.
 • Oynatma listeleri oluşturarak benzer videoları izlemeye teşvik edin. Bir alandaki videonuzu beğenen izleyiciler oynatma listesindeki benzer diğer videoları da izleyebilirler.
 • Kartlar ve bitiş ekranını kullanarak videolarınızı insanlara tanıtın.  Videolarınızın sonundaki bir çerçeve ile videolarınızı insanlara tanıtabilirsiniz.
 • Tüm videolarınıza filigran eklemelisiniz. Bu sayede abone ve izlenme sayısı artacaktır. Kare, şeffaf ve 50×50 boyutlarında etkili bir filigran insanları teşvik edebilir.
 • Diğer sosyal medya hesaplarınızda videonuzu tanıtın ve bağlantı verin. Diğer sosyal medya kanallarından trafik çekerseniz daha fazla izlenme elde edebilirsiniz.
 • Hedef kitlenize bir video eklediğinizde Youtube, diğer sosyal medya hesapları veya e-mail bildirimleri ile haber verin. Bu sayede temel bir izleyici kitlesi kazanabilirsiniz.
 • Videolarınızda başlık, küçük resim, açıklama, çeviri, etiket, bağlantı ve eylem çağrıları kullanarak YouTube SEO’ya odaklanın. Bu sayede daha çok izlenen videolara sahip olabilirsiniz.

Başarılı Youtube kampanyaları nasıl oluşturulur merak ediyorsanız viral olabilecek video türleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

Hangi Video Türleri Youtube’da Daha Çok Viral Olur?

YouTube Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Youtube hesabınızda farklı video türlerini kullanabilirsiniz. Başarılı YouTube kampanyaları doğru türde videoyu paylaşmakla ilgilidir. 

Youtube hesabınızda farklı türlerde videolar paylaşabilirsiniz. Her video türünün belirli avantajları ve dezavantajları bulunur.

YouTube hesabınızda başarılı olabilecek ve viral hale gelme potansiyeli olan video türleri şu şekildedir;

Nasıl Yapılır Videoları

Youtube üzerinde en popüler video türleri arasında nasıl yapılır videoları bulunur. Youtube kanalınızda nasıl yapılır içerikleri çekerseniz izlenme süresi, sayısı ve abone sayısı kısa süre içinde artış gösterebilir.

Bu videolar belirli aletler, malzemeler kullanarak belirli bir obje üretilebilir. Aynı zamanda fitness hareketleri, spor egzersizleri, yemek vs. gibi konularda nasıl yapılır videoları çekebilirsiniz. belirli bir spesifik alan belirleyin ve bu alanda nasıl yapılır videoları çekmeye başlayın.

Kendin Yap Videoları

Youtube özelinde popüler diğer video türü de kendin yap videolarıdır. Bu videolar nasıl yapılır videolarına benzemektedir.  Kullanıcılara videolarda belirli bir ürün veya dekoratif objeyi kendisi nasıl yapacağını gösterirsiniz.

Bu videolar daha çok tasarım ürünleri için kullanılır.  Kendin yap videosu üreten birçok kişi iyi bir gelir elde etmektedir. Kendin yap videoları için belirli bir alanda uzmanlığınızın veya becerinizin olması gerekir.

Röportaj Videoları

Ülkemizde röportaj alanında Youtube videoları en çok izlenen türler arasında yer alır. Youtube kanalınız varsa belirli bir alanda uzman veya ünlü olan kişileri misafir ederek röportaj yapabilirsiniz.

Ünlü kişilerin hayat hikayesi, deneyimleri veya gündeme dair yorumları bulunan videolar ilgi görecektir. Özellikle gündeme dair uzman kişilerle yaptığınız röportajlardan iyi bir izlenme sayısı elde edebilirsiniz. Bu videolar için belirli bir alan seçin ve o sektörde bulunan etkileyicilerle röportajlar yapın.

Soru Cevap Videoları

Özellikle ünlüler ve Youtube fenomenleri soru cevap videoları ile çok yoğun bir kitleyi kendine çekmeyi başarıyor.  Soru cevap videoları çekmek istiyorsanız öncelikle kitlenizin merak ettiği soruları öğrenmeniz gerekiyor. 

Soru cevap videolarınızın ilgi çekmesi için sosyal medya veya yorumları kullanarak kitlenizin merak ettiği konuları öğrenin. Bu konuda gelen sorulara yanıtlar vererek insanların ilgisini canlı tutun ve onlarla etkileşim kurun.

Eğitim Videoları

Youtube içerik oluşturma sürecinde eğitim videoları çok etkili olur. Birçok kişi ücretsiz olarak Youtube videoları ile kendini geliştirmek ister. Bir kişi belirli bir alanda eğitim videosu izlemek için ilk olarak Youtube’u ziyaret eder.

Eğitim videolarını uzmanlık alanınızla ilgili bir kanal kurarak çekebilirsiniz. Bu alanda sektörünüzde rekabet varsa daha kaliteli ve ilgi çekici eğitim videoları hazırlamalısınız. Eğitiminizi belirli bölümlere ayırarak bir paylaşım takvimi hazırlayın ve insanların eğitimlerinizi bekleyerek videolarınızı izlemesini sağlayın.

Ürün İnceleme ve Karşılaştırma Videoları

Belirli bir ürünü tanıtmak ve özelliklerini anlatmak için ürün inceleme videoları çekebilirsiniz. Bu videolar kullanıcıların ürünü tanımasını ve satın almasını sağlayabilir. Bu videolar ile hem daha fazla izleyici toplayabilir hem de ürünü üreten marka ile işbirlikleri yapabilirsiniz.

Ürün karşılaştırma videoları benzer iki ürün arasında karşılaştırmalar yaptığınız videolardır. İki ürünün öne çıkan ve olumsuz yönlerini tarafsız şekilde paylaşarak insanların izlemesini sağlayabilirsiniz. Bu iki video türü de iyi bir izleyici kitlesi elde etmenizi sağlar.

Kutu Açma Videoları

Youtube’da en çok izlenen video türleri arasında kutu açma videoları vardır. Bu videolar internetten satın aldığınız bir ürünü kutusundan çıkarma ve kurulum sırasında çektiğiniz videolardır. 

Kutu açma videoları ile insanlara kargo şekli ve açılma süreci, ürünün bilgilendirmesi, montaj ve kullanımı hakkında bilgi verebilirsiniz.  Özellikle e-ticaret işletmeleri ile anlaşmalar yaparak bu videoları çekebilir ve ekstra gelir de elde edebilirsiniz. 

Youtube’da videonuzu viral yapmak için ipuçları arıyorsanız video türlerine mutlaka odaklanın. Ancak hangi video türünü seçerseniz seçin videonuzun izleyici etkileşimi önemlidir. Etkileşim ne kadar fazla olursa videonuz o kadar görünür hale gelir.

Youtube Kampanyalarında İzleyici Etkileşimini Nasıl Artırabilirsiniz?

Youtube izleyici etkileşimi, videolarınızı izleyen bir kitlenin videonuza beğeni, yorum bırakmasıdır. Kitleniz ile ne kadar fazla etkileşim kurarsanız videolarınız Youtube algoritmasında o kadar değer görür.

Youtube pazarlama ipuçları arasında videolarınızda izleyicileri etkileşime yönlendirecek stratejiler de olmalıdır. Bu bölümde sizin için bir videoyu izleyen kişiyi etkileşime nasıl yönlendirebileceğinize dair bazı öneriler yer alacak.

Youtube videolarınızda izleyici etkileşimi için şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

 • Etkileşim elde etmek için öncelikle belirli bir video paylaşım takviminiz olmalıdır. Ayrıca haftada en az bir içerik paylaşmalısınız.
 • Viral video teknikleri hakkında araştırma yapın ve viral olma potansiyeli olan videolar çekin.
 • Videonuzun sonuna mutlaka bitiş kartı ekleyerek insanları yönlendirin.
 • İnsanların yorum yapmasını, abone olmasını veya beğenmesini isteyen animasyonları videonuza rahatsız etmeyecek düzeyde ekleyin.
 •  Çok sayıda video çekmek yerine az sayıda kaliteli video çekin.
 • Hem olumlu hem de olumsuz yorumlara karşı hazırlıklı olun. Videolarınıza gelen yorumlara hızlı şekilde yanıt verin.
 • Kanalınızın bio bölümünü düzenleyin. Burada gerekli bilgileri verin ve yeterli uzunlukta bilgi paylaşın.
 • Web siteniz ve diğer sosyal medya platformlarınızda videolarınızı paylaşmaya çalışın.
 • Farklı kanallarda kaliteli bulduğunuz videoları beğenin ve insanların sizi keşfetmesini sağlayın.
 • Video başlıklarını etkili şekilde oluşturun ve kaliteli görseller kullanın.
 • Video sonunda insanlara görüşlerini sorun ve onlarda sizinle etkileşime geçmelerini arka planda isteyin.
 • Kanalınız için kaliteli bir tanıtım videosu hazırlayarak tüm platformlarda paylaşın.
 • Videolarınızda her zaman samimi olun ve videolarınıza yorum katın.  Youtube pazarlaması için viral içerikler oluşturma yollarından biri de kitlenize samimi ve doğal gelmenizdir.
 • 10 dakikadan daha uzun videolar hazırlayarak konuyu derinlemesine araştırın.
 • Videolarınızda atlama seçeneklerine yer vererek insanların işini kolaylaştırın.
 • Youtube SEO’ya odaklanarak videonuzun daha görünür olmasını sağlayın.
 • Kurumsal bir imajınız olsun ancak videolarınızda ilgi çekici ve eğlenceli olmaya çalışın.
 • Kitlenizin önerilerini alın ve onları da videolarınıza dahil etmeye çalışın.
 • İlgi duyduğunuz veya uzman olduğunuz bir alanda video içeriği üretin.  Sürekli olarak içerik üretebileceğiniz bir alan seçmeye çalışın.
 • Blog gönderilerinizde Youtube videolarınıza yer verin.
 • Viral video teknikleri arasında konularınızı bölerek farklı oynatma listeleri oluşturma da vardır.
 • Takipçi ve beğeni satın almaktan kaçının ve organik bir etkileşim ve büyüme hedefleyin.
 • Her video sonunda gelecek videonuz hakkında belirli ipuçları vererek insanlarda merak uyandırın.
 • Kanalınız için reklam videoları hazırlayarak Youtube reklamlarına yatırın yapın.

Youtube videoların viral yapmak için stratejiler verdik.  Profesyonel sosyal medya yönetimi desteği almak isterseniz her zaman Unimate Media ile iletişime geçebilirsiniz.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!