Mayıs 5, 2021 admin

E-ticarete Geçecek İşletmelere Tavsiyeler

E-ticarete geçecek şirketler için tavsiyeler

Fiziki olarak satış yapan işletmeler daha yüksek gelir elde etmek, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve zaman ile mekan bağımlılığını azaltmak için e-ticarete geçiş yapmalıdır. E-ticarete geçiş yapacak olan bir işletmeniz varsa ve henüz bu konuda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız size bazı altın tavsiyelerde bulunacağız.

E-ticaret faaliyetlerinde başarılı olabilmek için öncelikle bir strateji geliştirmelisiniz. E-ticaret stratejisi geliştirme konusunda başarılı olursanız rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Rakiplerinizi geride bırakmak ve küçük bir işletme olsanız dahi rekabet ortamında yer edinmek için e-ticarete geçiş yapmalısınız.

Bir işletmenin e-ticarete geçerken sorması gereken sorular ve odaklanması gereken noktalar hakkında kısa bir açıklama yapacağız. İşte e-ticarete geçecek işletmeler için 7 tavsiye.

E-Ticaret’e Geçerken İş Planı Yapmak İçin Hangi Soruları Sormalısınız?

E-ticaret faaliyetleri yürütecekseniz öncelikle iş planı oluşturmalısınız. Profesyonel bir iş planı ile e-ticaret başarısı yakalayabilirsiniz.  Bu süreçte sormanız gereken bazı sorular bulunuyor.

İşletmenizin e-ticaret faaliyetlerinde başarılı olabilmesi için ürün ve hizmetlerinizi doğru belirlemeli, hedef kitlenizi iyi tanımalı ve yüksek gelir elde etmeye odaklanmalısınız. Tüm bunları başardığınızda nitelikli bir e-ticaret stratejisi geliştirmiş olacaksınız.

E-ticarette reklam bütçenizi doğru kullanarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz reklam araçlarını iyi belirlemeli ve hedef kitlenizin vakit geçirdiği platformlarda reklamlar vermelisiniz.

Gelin bir de e-ticarete geçiş yapmak isteyen işletmelerin iş planı hazırlarken sorması gereken sorulara bir bakalım.

Hedef Kitleniz Kimdir?

Hedef kitle, ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz, ürün ve hizmetlerinizi satın almaya istekli insan topluluğudur.

İşletmeler e-ticaret faaliyetlerine adım atmadan önce başarılı bir e-ticaret stratejisi geliştirmek için hedef kitlesini belirlemelidir.

Hedef kitle analizi yaparak potansiyel müşterilerinizi tanıyabilirsiniz. Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra e-ticaret sitesi açma, içerik pazarlaması ve sosyal medya hesapları açma gibi birçok konuda adımlar atabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirli demografik özelliklere göre belirlemelisiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanları, sosyo-ekonomik durum, alışkanlıklar, konum gibi birçok özelliğe göre hedef kitlenizi analiz edebilir ve onları tanıyabilirsiniz.

Hedef kitleniz içinde bulunan her bir bireye ulaşabilmek için kitlenizi segmentlere ayırın. Hedef kitle segmentasyonu sayesinde farklı ihtiyaçları olan bireyler için farklı pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

E-ticarette kişiselleştirilmiş kampanyalar her zaman kişilerin değerli hissetmesine ve ürün ve hizmetlerinize ilgi göstermesine yol açar.

Hedef kitleniz kimdir araştırdıktan sonra ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına odaklanmalısınız.

Hedef Kitlenizin İhtiyaçları ve İlgi Alanları Nelerdir?

E-ticaret pazarlama alanında hedef kitle odaklı yaklaşımı gerektirir. E-ticaret faaliyetleri yürütmeden evvel kitlenizin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına odaklanmalısınız.

Bir ürünü satabilmek ve insanları ürünü almaya ikna edebilmek için bir problemlerini çözmeli ve onlara bir fayda sağlamalısınız. İnsanlar ürününüze ihtiyacı olduğunu düşünmeli ki satın alma deneyimi yaşamaya ikna olsunlar.

Bu noktada ilk olarak kitlenizi analiz ederken ihtiyaçlarını ve problemlerini belirleyin. Daha sonra ürün ve hizmetlerinizi kitlenizin problemlerini çözecek şekilde pazarlayın.  İnsanlar ihtiyaçları olan ürünleri satın alma konusunda daha istekli olurlar.

Hedef kitlenizin ilgi alanlarına da odaklanabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin ilgileneceği ürünler satarsanız satın alma olasılıkları fazla olur. O yüzden ilgi alanlarına odaklanın ve ürününüzü ilgi alanlarına yönelik pazarlayın.

E-ticaret web sitesi kurulum fiyatları

Hangi Ürünleri Satabilirsiniz?

E-ticaret faaliyetleri yürütecekseniz öncelikle satmanız için bir ürüne ihtiyacınız var. Satış için ürün veya ürünler bulmadan önce iyi araştırma yapmalısınız. Halihazırda bir ürün üretmiyorsanız ve belirli bir kitleye ürün pazarlamak istiyorsanız satabileceğiniz ürünleri arayın.

İnsanların sorunlarını çözecek belirli ürünleri belirleyin. Daha sonra bu ürünlerin satış rakamlarını araştırın. Satış yapabileceğiniz ürün veya ürünleri kategorize edin. Daha sonra bir e-ticaret sitesi kurarak ürünleri satmaya başlayın.

Giyim aksesuar ve ayakkabıdan mutfak eşyalarına, cep telefonu ve aksesuarlarından kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine kadar birçok ürünün satışını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hazır yemek, elektronik ürünler, hediyelik eşyalar, evcil hayvan ürünleri, ev, yaşam ve dekorasyon ürünleri, kitap, film, müzik ve oyunlara kadar birçok ürün grubunu pazarlayabilirsiniz. Başarılı bir e-ticaret stratejisi geliştirmek için mutlaka ürünleri belirleyin.

Ürün seçimi yaparken e-ticaret yasal düzenlemeler konusunda da araştırma yapın. Satışı yasaklı olan ürünleri pazarlamayın.

Ürünlerinizi Nasıl Pazarlayacaksınız?

Satışını yapacağınız ürünleri belirledikten sonra pazarlama kanallarına odaklanmanız gerekiyor. Tek bir pazarlama alanına odaklanırsanız tüm potansiyel müşteri kitlenize odaklanamazsınız. Bu nedenle hedef kitlenizi iyi tanıyın ve onların vakit geçirebileceği kanallara odaklanarak burada ürünlerinizi pazarlayacak e-ticaret stratejisi geliştirin.

İnternetten ürün satışı yapabilmek için en etkili stratejilerin başında e-ticaret sitesi kurulumu geliyor. Unimate Media ile çalışarak başarılı bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. E-ticaret sitenizde SEO, Google Ads, e-posta pazarlama gibi yöntemlerle ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizin çok dilli geliştirerek yurtdışına satış da yapabilirsiniz.

E-ticaret faaliyetlerinizi sitenizin dışında yürüterek daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Özellikle faaliyet gösterdiğiniz ülkelerdeki popüler pazaryerlerinde de yer almalısınız. Trendyol, Hepsiburada gibi platformlarda yer alırsanız daha fazla satış yapabilirsiniz.

Ürünlerinizi pazarlamak için sosyal medya pazarlama stratejisi de geliştirebilirsiniz. E-ticaret tavsiyeleri içinde sosyal medyanın özellikle üzerinde duruyoruz. Hedef kitlenizin vakit geçirdiği ve aktif olduğu sosyal medya platformlarında yer alarak ürün satışı ve tanıtımı yapabilirsiniz.

Ürün pazarlarken sadece yeni müşteriler bulmaya odaklanmayın. Mevcut müşterileriniz yeni ürün satışı yapabilmek için en kolay kitledir. Bu nedenle yeniden pazarlama stratejileri uygulayabileceğiniz kanallara da odaklanın. Özellikle e-posta pazarlama stratejisi ile markanızla daha önce etkileşime giren kişilere ürünlerinizi satabilirsiniz.  Yeniden pazarlama stratejiniz içinde mutlaka doğru kanalları seçin ve insanlara ürünlerinizi hızlı bir şekilde pazarlayın.

Karlılığınızı Nasıl Sağlayacaksınız?

E-ticaret başarısı sadece çok sayıda ürün satışı yapmak değil, birim üründe en yüksek karlılık oranına sahip olmaktır. Bu nedenle daha fazla ürün satışına odaklanırken diğer taraftan karlılık oranınızı da arttırmaya odaklanmalısınız.

E-ticarete geçiş sürecinde karlılığınızı arttıracak stratejiler geliştirmelisiniz. Karlılık oranını indirim kampanyaları azaltan etmenlerdir. Bu nedenle sık sık yapmak yerine doğru zamanda ve doğru yerde doğru stratejilerle indirim kampanyaları düzenlemelisiniz.

İşletmenizin daha fazla kar yapabilmesi için operasyonel maliyetlerinizi de azaltmanız gerekiyor.  Ofis giderleriniz, kullandığınız yazılım ve donanımlar, vergiler, depolama ve kargo maliyetleri mutlaka minimum düzeyde olmalıdır. Öncelikle bir kargo şirketiyle anlaşarak ürünlerinizi uygun fiyatlarla göndermeye başlamalısınız.

İşletmeniz güvenilir olursa sadık müşteri sayısı artar. Markanıza sadık müşteriler için fiyat ikinci plana düşer.  Bu nedenle marka algısını olumluya çevirecek stratejilere odaklanın.  Markanız ne kadar fazla bilinirse o kadar yeni müşteri adayına ulaşabilirsiniz. Bu nedenle karlılığı arttırmak için marka bilinirliği çalışmalarına da odaklanmalısınız.

Ortalama sepet tutarını arttırmaya odaklanın. Ortalama sepet tutarı bir müşterinin satın alma deneyimi yaşarken ödediği toplam tutarı ifade eder. Müşterilerinize daha fazla ürün satabilirseniz müşteri başına karlılık oranınız artar. Bu nedenle ürün önerme, doğru CTA’lar kullanma gibi birçok strateji ile ortalama sepet tutarını arttırarak müşteri başına daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Karlılık oranını arttırmak için memnuniyeti arttırmalı ve iadeleri minimum düzeye çekmelisiniz. Bu nedenle güçlü bir e-ticaret müşteri hizmetleri kanalı kurmalısınız. Profesyonel destek hizmetleriniz olursa ve gerçekten kaliteli ürünler satarsanız iade az olur. Bu da sizi iade masraflarından kurtarır ve satış rakamlarınızın düşmemesini sağlar.

E-ticaret sitesi tavsiyeleri

Kullanılabilecek Reklam Araçlarını Nasıl Seçmelisiniz?

E-ticaret faaliyetleri yürütüyorsanız reklam stratejileri de geliştirmelisiniz. E-ticaret pazarlama sürecinde reklamlar ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz. E-ticaret alanında daha fazla satış yapabilmek için reklam stratejileri geliştirmelisiniz.

Arama motorlarında ön sırada yer almak ve direkt satış odaklı stratejiler geliştirmek için Google Ads reklamlarına yatırım yapabilirsiniz. Doğru reklam kampanyaları, başarılı Ads yönetimi, Google Ads danışmanlık hizmeti ve verimli bütçe kullanımı ile daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir ve yatırım getirinizi (ROI) en üst seviyeye çekebilirsiniz. Reklamlarınız Google arama sonuçları, YouTube, Gmail, Google iş ortağı web sitelerinde potansiyel müşterilerinize görünerek ürünlerinizi tanıtabilir.

Reklam araçlarını sosyal medyada da kullanabilirsiniz. Facebook ve Instagram genellikle satış odaklı işletmelerin en yaygın kullandığı sosyal medya ağlarıdır. Facebook reklamları ile rakiplerinizin önüne geçebilir ve e-ticarette başarılı olabilirsiniz. Facebook ve Instagram reklamları Meta Ads hesabı açarak yürütülebilir. Burada doğru reklam araçları ve stratejileri ile kitlenize ulaşabilirsiniz. Sosyal medyada hedefli reklamlar oluşturarak direkt potansiyel müşteri kitlenize satış odaklı ulaşabilirsiniz.

E-ticarete geçiş yapacak işletmeniz varsa hemen Unimate Media ile iletişime geçin ve birlikte e-ticarete geçiş sürecinizi kolaylaştıralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!