Ocak 3, 2024 admin

Facebook Audience Network Nedir?

Facebook audience network nedir?

Facebook Audience Network, Facebook ve Instagram platformlarıyla iş ortaklığı bulunan mobil uygulama ve web sitelerinde reklamlarınızın görüntülenmesini sağlayan bir servistir. Facebook Business Manager hesabınızdan reklam kampanyaları oluştururken hedefleme seçeneğinizi Audience Network olarak seçerseniz reklamlarınız Meta ile iş ortağı olan web siteleri ve mobil uygulamalarda kitlenize ulaşabilir.

Facebook’un Audience Network sistemine kayıtlı olan yerli ve yabancı on binlerce farklı web sitesi ile mobil uygulama vardır.  Bu platformlarda hedef kitlenize ulaşmak ve güçlü bir reklam dönüşümü elde etmek için sizler de bu servisi kullanabilirsiniz.

Facebook ve Instagram ile iş ortağı olan uygulama ve sitelerde reklam kampanyalarını nasıl oluşturacağınızı detaylı olarak anlatacağız.

Facebook Audience Network Nasıl Çalışır?

Meta Audience Network olarak da bilinen bu sistem Facebook uygulamasının dışında reklam yayınlamanıza izin verir. Bir yayıncı olarak meta reklamları oluşturmak ve bunları farklı platformlarda yayınlayarak para kazanmak istiyorsanız bu servis ile işiniz çok kolay.

Bu servis sayesinde web reklamları ve sosyal medya reklamlarını bir kanaldan yönetmeye başlayabilir ve performansı takip ederek gerekli optimizasyonları bir kanaldan yürütebilirsiniz.

Facebook Manager hesabınız üzerinden reklam kampanyaları oluştururken hedef olarak Audience Network seçeneğini seçersiniz.  Reklamlarınızı yayına aldığınız anda Facebook ve Instagram ile iş ortağı olan uygulama ve web sitelerinde reklamlarınız yayınlanmaya başlar.

Facebook Audience Network’ün Faydaları Nelerdir?

Facebook Audience Network servisi reklamverenlar arasında yeni popülerlik kazanmaya başladı. Bu nedenle faydalarını bilmekte fayda var.

Facebook Audience Network faydaları şu şekildedir;

 • Reklamlarınızla geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Facebook ve Instagram kullanıcı verileri ile internette benzer hedef kitleye ulaşabilirsiniz.
 • Mobil ve internet ortamına yönelik reklamlar oluşturabilirsiniz. Reklamlarınız bu serviste hem mobil uygulama hem de web sitelerinde yayınlanabilir.
 • Audience Network servisi Facebook ve etkililik verilerini anlık olarak kullanıyor. Bu sayede reklamlarınızı gerçek zamanlı optimize  etme şansınız olur.
 • Facebook verileri ile kullanıcıları belirli segmentlere ayırma ve hedefleme konusunda sizlere otomatik destek sağlar.
 • Facebook verileri ile hedefli reklamlar sunduğu için konversiyon oranları çok daha yüksek olur.
 • Facebook Audience Network servisi reklamlarınızı yerelleştirmenizi sağlar. Bu sayede bulunduğunuz konumdaki hedef kitlenizi yüksek etkililik oranı ile hedefleyebilirsiniz.
 • Bu servisle yayınladığınız reklamlar daha düşük maliyetli olur. Bu sayede reklam bütçeniz daha verimli kullanılabilir.

Facebook Audience Network Kampanyaları Nasıl Oluşturulur?

Facebook Audience Network servisinde reklam yayınlayabilmek için öncelikle Facebook Business Manager hesabına sahip olmanız lazım. Bu sayede sponsorlu reklam çalışmaları yürütebilir ve kolayca reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Facebook Audience Network kampanyaları oluşturmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak kendinize bir Facebook Ads Manager hesabı açmalısınız. Daha sonra hesabınıza giriş işlemini yapın.
 • Girişten sonra bir reklam kampanyası oluşturmaya tıklayın ve burada hedef olarak Audience Network seçeneğini seçin.
 • Daha sonra hedef kitlenizi belirleyerek Facebook verileri yardımıyla kitlenizi segmentlere ayırın.
 • Reklamlarınızın hangi formatlarda görüntüleneceğini seçin.
 • Bütçenizi belirleyerek bilgileri girin.
 • Reklamlarınızın içeriklerini oluşturun ve reklamınızı yükleyin.
 • Reklam kampanyanızı başlattıktan sonra performans takibi yapın.
 • Reklam verileri ve etkililik durumuna göre reklamlarınızı optimize edecek fikirler oluşturun.
 • Reklamlarınızı düzenli olarak takip edin.
facebook audience network nasıl oluşturulur?

facebook audience network nasıl oluşturulur?

Facebook Audience Network Kampanyaları Nasıl İzlenir ve Optimize Edilir?

Facebook Audience Network avantajları arasında reklam kampanyalarını bir merkezden izleme ve yönetme şansı vardır. Reklam kampanyalarınızın etkililik durumunu takip edebilmek için Google Ads hesabınız olması gerekiyor. Bu hesapla giriş yaptıktan sonra reklam performansını optimize edebilirsiniz.

Audience Network optimizasyonu şu şekillerde yapılabilir;

Doğru Kitleyi Belirleyin

Bu araçta Facebook verileri yardımıyla hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Daha sonra belirlediğiniz kitlede otomatik segmentasyon işlemi uygulayabilirsiniz.  Bu süreçte doğru kitleye ulaşmanız ve doğru şekilde segmentlere ayırmanız önemlidir.

Reklam İçeriklerini Optimize Etme

Audience Network reklamlarınız hedef kitleniz için ilgi çekcii olmalıdır. Bu nedenle düzenli reklam içeriklerini optimize etmelisiniz. Mevcut içerikleri A/B testi ile izleyerek en verimli reklam kampanyası için çalışabilirsiniz.

Doğru Reklam Formatını Kullanın

Kullandığınız reklam formatı da potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmelidir. Aynı zamanda bu format reklam amacını ortaya koyabilmelidir. Farklı formatlar arasında testler yaparak en etkili seçeneği belirleyebilirsiniz.

Doğru Bütçeyi Kullanın

Audience Network reklamlarınızı optimize etmek için doğru bütçeyle çalışmanız gerekiyor. Reklam bütçenizi doğru belirlerseniz reklamlarınızın performansı kısa süre içinde artacaktır. Reklam bütçenizde oynama yaparsanız verileri takip edin. Bu hem düşürme hem de bütçeyi arttırma durumları için geçerlidir.

Reklam Performansını Sürekli Takip Edin

Reklam performansı ile ilgili verileri her zaman inceleyin. Bu verileri takip ederek hedef kitleniz ve reklamlarınız için gerekli optimizasyon çalışmalarını da yürütün.

Veri Odaklı Reklam Optimizasyonu Yapın

Audience reklamlarınızı optimize etmek adına Facebook verilerinden yararlanabilirsiniz. Bu veriler sizlere reklam performansı hakkında bilgi verir. Bu sayede reklam performansını her zaman en üste çekebilirsiniz.

Facebook reklamları için Unimate Media her zaman sizlere destek olabilir. Detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Facebook Audience Network Kampanyaları İçin Bütçe Nasıl Belirlenir?

Facebook Audience Network kampanyaları bütçesi belirlerken bazı adımlara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle her reklam kampanyasının bütçesi ve getirisi diğerlerinden farklı olabilir.

Rakip analizi, hedef kitle analizi ve sektör analizi ile ayırmanız gereken bütçeyi hemen hemen belirleyebilirsiniz. Daha sonra aynı işi yapan rakiplerin belirlediği bütçelere göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

Audience Network bütçesi için deneme yanılma yoluna da gidebilirsiniz. Mevcut dönüşüme göre reklamları arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Reklam konusunda danışmanlık hizmeti almak isterseniz Unimate Media her zaman yanınızdadır.

Facebook Audience Network İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Facebook Audience Network platformunda reklam yayınlamak istiyorsanız kullanabileceğini farklı uygulamalar var. Öncelikle sizin reklamlarınızda en iyi uygulamayı ortaya koyabilmek için performans takibi yapmalısınız. Ekibimiz sizin için süreci her zaman izliyor ve sizlere en iyi uygulamalar ile reklam önerileri veriyor. Birden fazla reklam modelini çalıştırarak sizin için en iyi olacak seçeneği belirlemelisiniz. Bu sayede reklam gelirlerinizi arttırabilirsiniz.  En iyi uygulamalar web ve mobil reklamlarını bir arada yayınlamaktır. Böylece daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Bir Facebook Audience Network reklamı yayınlamak istiyorsanız Unimate Media reklam ekibinden de profesyonel destek alabilirsiniz. Ekibimiz deneyimi sayesinde hem sosyal medya hem de arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

 Facebook Audience Network Danışmanlığı Unimate ile Başka

Reklam kampanyaları bir kullanıcının satın alma kararını vermesine etki edebilirsiniz. Unimate ekibi olarak sizler Facebook audience network gibi alanlarda çalışmaktayız.  Bu platformla hedefli reklamlar oluşturabilir ve markanızı sektörünüzde çok iyi bir konumda ulaştırabilirsiniz. Reklam yayınları konusunda profesyonel destek istiyorsanız hemen ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!