Kasım 9, 2023 admin

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads Kampanya Türleri

Google Ads, belirli anahtar kelimelerle kullanıcıların karşısına ürün ve hizmetlerinizi çıkarabileceğiniz reklamlar oluşturabilirsiniz.  Google Ads kampanya türleri sayesinde reklamlarınız direkt olarak hedef kitlenize ulaşabilir.

Google kampanya türleri sayesinde web sitenizi hedef kitlenize tanıtabilir ve daha fazla organik trafik çekerek arama motorlarında yükselme elde edebilirsiniz.

Google Ads platformunda kullanabileceğiniz kampanya türleri şöyledir;

  • Arama ağı kampanyaları
  • Görüntülü reklam ağı kampanyaları
  • Video kampanyaları
  • Alışveriş kampanyaları
  • Uygulama kampanyaları
  • Akıllı kampanyalar

Doğru kampanya türlerine yatırım yaparsanız daha fazla kişiye ulaşabilir ve satış rakamlarınızı da arttırabilirsiniz.  En doğru reklam türleri ve kampanya türleri için kitlenizi iyi tanımalı ve hedeflerinizi de dikkate almalısınız.

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads üzerinden farklı reklam modelleri ile kitlenize ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilirsiniz. Reklamlarınızı hedeflerinize uygun modellerde oluşturarak geniş kitlelere seslenebilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz.

Google Ads reklam modelleri şu şekildedir;

Duyarlı Arama Ağı Reklamları

Bu reklam modelinde üç başlık ve iki açıklama ekleyebilirsiniz. Bu metin reklamlarında A/B testleri ile farklı başlık ve açıklama kombinasyonlarını deneyerek en yüksek verimi düşük maliyetlerle elde edebilirsiniz. Grafik bilgisi olmadan bu reklamları kolayca hazırlayabilirsiniz. Arama ağı reklamlarında tıklama başı ödeme yapılır. Doğru hedefleme ve düşük maliyetli reklam modeli olarak dikkat çeker.

Dinamik Arama Ağı Reklamları

Bu reklam modelin duyarlı arama ağı reklamları benzeri bir sistem vardır. Bu reklamlarda bir anahtar kelime hedeflemesi olmaz. Kullanıcılar ürün ve hizmetlerinizle alakalı sorgular yaptığında reklamlarınızı görür. Geniş ürün yelpazeniz varsa bu reklam modeli idealdir. Her kategori ve alt kategori için reklam oluşturma maliyetinden ve zahmetinden kurtulabilirsiniz. Bu reklam modelinde reklamlar otomatik Google tarafından oluşturulur.

Görüntülü Reklamlar

Bu reklamlarda Google Adsense platformunda Google iş ortaklığı yapan web sitelerinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.  Google kendi web sitesi ve araçları üzerinde görüntülü reklamlar da yayınlar. Gmail ve YouTube gibi platformlarda da reklamlarınız yayınlanır. Reklamlarınızla alakalı içerikler olan web sitelerini Google belirler ve reklamlarınızı kitlelere ulaştırır. Bu reklamlar statik görsel veya hareketli grafikler barındırabilir. Ürün tanıtımı ve markanıza dikkat çekmek için ideal reklamlardır.

Uygulama Tanıtım Reklamları

Bir mobil uygulamanız varsa kitlenize uygulamayı tanıtmak ve akıllı cihazlarına indirmelerini sağlamak adına bu reklamları kullanabilirsiniz. Google Play, YouTube, Google Keşfet ve diğer tüm Google arama ve görüntülü reklam ağı üzerinde uygulama tanıtım reklamları yayınlanır. Reklamlarınızla uygulamanızı kısa sürede çok yüksek indirmelere ulaştırabilirsiniz.

Google Ads Video Reklamları

Bu reklamlar tek bir formatı olan reklam modeli değildir. Google Ads reklam modelleri içinde farklı video reklam türleri yer alır. Google iş ortaklığı web siteleri ya da Google’ın kendi video platformu olan YouTube üzerinde video reklamlar yayınlanır. Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek ve marka imajınızı güçlendirmek için bu reklamları kullanabilirsiniz.

Google Ads Alışveriş Reklamları

Bu reklamlar ürün görseli, ürün başlığı, fiyat ve dijital mağazaya yönlendirilen bağlantıdan meydana gelir.  Ürün odaklı alışveriş reklamları arama sonuç sayfalarında en üst veya sonuç sayfası sağında yayınlanır.   Google iş ortağı web sitelerinde de görüntülü reklam alanlarında yayınlanabilirler. Bu noktada ürünlerinizi geniş kitlelere ulaştırarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Ads Yerel Hizmetler

Google Ads Yerel Hizmetler

Google Ads Yerel Arama Ağı Reklamları

Mağazanızı ziyaret edebilecek ve belirli bir lokasyonda bulunan kitleye yönelik reklamlardır.  Kullanıcıların yakınında olan mağazanıza ulaşmasını sağlayarak fiziki ziyaret elde edebilirsiniz. Eczane, benzinlik, restoran, kafe gibi işletmeler yerel arama ağı reklamları oluşturabilir. Bu reklamlarla mağazanız ilgili yerel aramalarda en üstte yer alır. Google arama sonuçları, Google Haritalar, YouTube ve görüntülü reklam ağında bu reklamlar yayınlanabilir.

Google Ads Yalnızda Telefon Araması Reklamları

Bu reklamlar bir tek mobil cihazlar üzerinde çıkmaktadır. Reklamlarda kullanıcılar direkt telefon numaranız ile ilgili iletişim bilgilerini bulabilirler. Sigorta satın alma, avukatlık ve teknik servis hizmeti gibi konularda arama yapanlara direkt telefon numarası olarak görünen reklamlardır. Kullanıcılar linke tıkladığı anda direkt olarak işletmenizi arar ve hızlı iletişim kurma amacınız varsa ideal reklamlardır.

Google Ads Yerel Hizmet Reklamları

Bu reklamlar yaşadığınız bölgede hizmet veren elektrikçi, tesisatçı gibi hizmet sektörlerinde kullanılır. Adres, iletişim bilgisi, hizmet alan kişilerin yorum ve değerlendirmeleri Google garantili ibaresiyle arama sonuçlarının en üstünde yayına girer.

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

Google Ads görüntülü reklam ağı kampanyaları pazarlama hedeflerinize ulaşmak için görsel açıdan ilgi çekici reklamları web sitelerinde, uygulamalarda ve YouTube gibi Google’a ait mülklerde yayınlamanızı sağlar.

Google Ads Video Kampanyaları

Google Ads video kampanyaları, dünyanın en popüler video platformu olan YouTube üzerinde yayınlanır.  İnsanlar Youtube üzerinde video izleyerek vakit geçiriyor ve burada reklam yayınlayan işletmeler geniş kitlelere ulaşıyor.

Bu reklam kampanyaları YouTube dışında diğer web sitelerinde de gösterilebilir.  Marka bilinirliği arttırma, form gönderme gibi dönüşüm arttırma ve web sitenizden alışveriş yapmaya yönelik reklam modellerini barındırır.

Google Ads Alışveriş Kampanyaları

Google Ads alışveriş kampanyaları Google ile birlikte e-ticaret sitesi sahiplerine satış yapma şansı veren seçeneklerdir. Google’da alışveriş kampanyaları yaparak ürünlerinizi kitlenize satabilirsiniz. Bu kampanyalardaki reklamlar arama sonuçları ve Google Alışveriş sekmesinde yer alır. Mağaza sahipleri fiziksel konumlarında yer alan ürünleri buradan yerel envanter reklamları sayesinde tanıtabilirler.

Alışveriş kampanyaları düzenlerseniz Google arama sayfasında ürünlerinizi sergileyemezsiniz. 10 Ağustos 2020 Rekabet Kurumu kararıyla Türkiye’de alışveriş reklamları arama sayfalarında yer almamaya başladı. Bu reklamlar Alışveriş sekmesinde yer alıyor.

Google Ads Uygulama Kampanyaları

Google Ads uygulama kampanyaları mobil cihazlar için geliştirdiğiniz uygulamaları insanlara tanıtmak için yayınlanır. İşletmeler, kişisel uygulama sahipleri ve oyun firmaları bu alanda reklamlar çıkarak daha fazla kişinin uygulamanızı indirmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulamanızı yayına aldığınız andan itibaren daha fazla indirme için uygulamayı tanıtmanız gerekiyor. Mobil uygulama reklam kampanyaları ile uygulamanızı tanıtabilir ve satışları arttırabilirsiniz.

Google Ads Video Reklamları

Google Ads Video Reklamları

Google Ads Akıllı Kampanyalar

Google Ads akıllı kampanyalar kampanya türü seçimi konusunda kararsız kaldıysanız tercih edilebilir. Reklamlarınızı otomatikleştirmek ve en iyi reklamları yayınlamak için bu kampanya türüne yatırım yapabilirsiniz.

Google bu reklam türünde işletmenizle ilgili bilgileri girerek birkaç reklam oluşturmanızı sağlar. En yüksek performansla çalışan reklam kampanyaları arasında akıllı kampanyalar geliyor.

Google Ads kampanya türleri ile rakiplerinizi geride bırakabilir ve ürünlerinizi geniş bir kitleye tanıtma fırsatı elde edebilirsiniz.

Unimate ile Google Ads Reklamları

Google Ads reklamları verecekseniz tüm reklamları düzenli takip etmeli, bütçenizi en iyi şekilde oluşturmalı, reklamlarınızı sürekli optimize etmeli ve hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Google reklamları konusunda deneyiminiz yoksa profesyonel destek alabilirsiniz. Google Ads reklamları yayınlarken Unimate Media olarak sizlere destek oluyoruz.

Profesyonel ekibimiz reklam kampanyalarınızı sizin adınıza yürütüyor. En verimli reklam modellerini belirliyor ve size özel birden fazla reklam kampanyası oluşturarak farklı mecralarda hedef kitlenize ulaşmanızı sağlıyoruz.

Google reklamlarınızda bütçenizi en verimli şekilde kullanmak ve en yüksek dönüşümü almak için Unimate ile Google Ads reklamları yayınlamayı deneyin. Fiyat ve hizmet bilgisi için hemen bize ulaşabilir ve ekibimizle görüşebilirsiniz.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!