Kasım 6, 2023 admin

Instagram’da Satış Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram'da Satış yapmak

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, işletmeler için sayısız fırsatlar barındırıyor.  Bu sosyal medya uygulamasında bir işletme hesabına sahip olarak birçok yöntemle satışlarınızı yapabilirsiniz.

Instagram ürün satışı için en popüler ve yaygın sosyal medya uygulamalarından biridir. Bir ürün veya hizmet pazarlıyorsanız muhtemelen rakiplerinizin önemli bir bölümü satış kanalı olarak Instagram’ı da kullanıyor.

Dijital pazarlama kanallarınız arasında sosyal medyayı da eklemek istiyorsanız Instagram için sizlere fırsatları aktaracağız. Bu rehberde Instagram’da satış nasıl yapılır ve Instagram’da satış yapmanın püf noktaları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın sonunda merak ettiğiniz stratejiler varsa yorum bölümünden bize ileterek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Instagram’da Satış Nasıl Yapılır?

Instagram görsel odaklı bir sosyal medya uygulamasıdır. Burada video ve görsel içerikler kullanarak ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Ürünlerinizi ilgi çekici şekilde sunarsanız Instagram’da satış yapabilirsiniz.

Bu platformda satış yapabilmeniz için öncelikle bir işletme hesabı ve satış sayfası açmanız gerekiyor.  Instagramda satış sayfası açmak birkaç adımlık pratik bir iştir. Daha sonra ürün ve hizmetlerinizi en etkili şekilde pazarlayacağınız teknikler kullanarak satış yapabilirsiniz.

Satış için kaliteli bir profil oluşturabilir, görsel açıdan çekici içerikler planlayarak paylaşabilir ve platformun mevcut alışveriş özelliklerini kullanarak direkt Instagram üzerinden satış yapabilirsiniz. Aynı zamanda etiket kullanımı etkileşim ve işbirlikleri ile Instagram’da satış yapabilirsiniz.

Instagram’da Satışa Nasıl Başlanır?

Instagramdan satış yapmak için gerekenler bir işletme hesabı ve satışa uygun stratejileri kullanmak olur. Bir işletme hesabı açtıktan sonra gönderi, işbirlikleri ve Instagram reklamları ile satışlarınızı yapabilirsiniz.

Profil fotoğrafınız markanızın tanınmasını sağlayacak kurumsal bir görsel kullanın. Aynı zamanda biyografi bölümünüzün iyi hazırlandığından emin olun. Burada iletişim bilgileri ve çalışma saatleri gibi bilgilere yer verin.

Instagram ürün satış için mağaza bağlantınızı biyografinizde URL olarak vermenizi de sağlar. Bu sayede insanlar tek bir tıkla mağazanıza da ulaşabilirler. Bunun dışında direkt Instagram alışveriş özelliği ile de ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşteri kitlenize pazarlayabilirsiniz.

Instagram Mağazasında Ürün Stoğu Nasıl Tutulur?

Instagram mağazanızda ürün stoğunuzu göstererek Instagram Alışveriş özelliği ile satış yapabilirsiniz. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizi Instagram üzerinden kolayca satabilirsiniz. Kullanıcılar Instagram Keşfet girişi sonrasında Alışveriş sekmesine tıkladıklarında kişiselleştirilmiş alışveriş ekranından ürün satın alabilirler.

Kullanıcıların ürün satın alabilmesi için ürün stoklarınızın görünmesi gerekir. Instagram Alışveriş özelliği Instagramda satış artırma adına iyi bir stratejidir.

Instagram ve Facebook hesabınızı entegre edin, işletme hesabı açın, e-ticaret siteniz olsun, ürün stoklarınızı eksiksiz ve hatasız ekleyin, Facebook Business Manager işletme hesabı açın da katalog oluşturarak satışları kolayca yapın.

Instagram mağazasında ürün stoğu için öncelikle business.facebook.com adresine girin. Daha sonra hamburgere benzeyen 9 küçük noktaya tıklayarak karşınıza gelen ekranda “Ticaret yöneticisi” butonuna giriş yaparak “Katalog Oluştur” butonuna girin. Buradan işletmenizin bölümüne girin ve ekrandaki boş alanları doğru olarak doldurun ve işletme hesabınızı seçin.

Kataloglara ürünleri üç şekilde ekleyebilirsiniz. OpenCart, WooCommerce ve Shopify gibi hazır alt yapınız varsa “E-ticaret Platformunu Bağla” sekmesinden ürün eklemesi yapabilirsiniz. Birkaç ürününüz varsa bu ürünleri manuel tek tek ekleyebilirsiniz. Çok sayıda ürününüz varsa XML dosyası ile ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Son olarak Facebook piksel kodu ile ürünlerinizi stoğa kolayca ekleyebilirsiniz.

Instagramda Satış Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram platformunda ürün satışı yapabilmek için bazı stratejiler geliştirmelisiniz. Bu bölümde size Instagramda satış yapmanın püf noktaları hakkında birkaç madde vereceğiz.

Instagramda satış artırma için öncelikle doğru sektörü ve niş alanı bulmalısınız. Sektörünüzü ne kadar daraltırsanız ürün satışı yapma olanağınız o kadar artar. Burada bir ürün veya hizmet grubuna odaklanabilir ve rakiplerinizden az sayıda ürün satarak ayrılabilirsiniz. Az sayıda ürün için daha etkili stratejiler geliştirebilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Kitlenizi İyi Tanıyın

Sektörünüzü daralttıktan sonra ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak istediğiniz spesifik bir kitleye odaklanmanız gerekir. Instagram’da satış yapmak için gerekenler arasında hedef kitle analizi var. Kitlenizin hangi tür ieçriklerden hoşlandıkları ve hangi ürünlere ihtiyaçları olduğunu öğrenin. İlgi alanı ve davranışlarını öğrenin, sorunlarına ürünleriniz ile çözüm sunmaya odaklanın, sektörünüzdeki benzer işletmeleri inceleyin ve müşteri kitlenizden düzenli geri bildirim alarak taleplerini inceleyin.

Instagram Mağazası Açın

Çevrimiçi satış yapmak istiyorsanız profesyonel bir Instagram mağazası açın.  Bunun için Instagram hesabınıza giriş yapın ve profil panelinizden yönetici olduğunuzu doğrulayın.

Ayarlar bölümünden içerik oluşturucu bölümüne giriş yaparak Instagram Alışverişini Ayarla butonuna tıklayın. Web sitenizi girerek Instagram doğrulaması yapın.  Ödeme seçeneklerini ayarladıktan sonra satış kanallarını seçin. En az bir kataloğa ürün ekleyin ve mağazanızın önizlemesi ile duruma bir bakın.

Alışveriş Yapılabilir Gönderiler Oluşturun

Ürünlerinizin keşfedilebilmesi için alışveriş yapılabilir gönderiler paylaşabilirsiniz. Bu gönderiler ürün etiketleri barındırır ve normal akış gönderileri, makara ve hikayelerde yer alır. Kullanıcılar fiyat, ürün adı, sepete ekleme ve satın alma işlemleri için web sitenize giriş yapabilirler.

Alışveriş yapılabilir gönderilerde harekete geçirici mesajlar kullanın.  İnsanların biyografi bölümündeki bağlantıya tıklamalarını sağlayın ve ürünlerinizi keşfetmelerine olanak tanıyın.

Instagram'da nasıl satış yapılır?

Düzenli Gönderi Paylaşın

Instagramda satış sayfası açmak tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda takipçilerinizin etkileşime girebilmesi için düzenli gönderiler paylaşmalısınız. Burada 80/20 kuralına dikkat edin ve normal gönderileri dengeleyerek alışveriş yapılabilir gönderiler de oluşturun.

Gönderileriniz yaratıcı, ilgi çekici olmalıdır. Takipçi kitlenizle paylaştığınız içerikler her zaman size değer katacaktır.  İşletmenizin perde arkasını paylaşabilir ve takipçilerinize düşünce liderleri ile ulaşabilirsiniz.

Keşfet Sayfası İçin Optimizasyon yapın

İçeriklerinizin ve ürünlerinizin daha fazla kullanıcı tarafından keşfedilmesini istiyorsanız Keşfet sayfası için optimizasyon yapmalısınız. Keşfet sayfasındaki içerikler tüm kullanıcılara açıktır ve herkes bu gönderileri görebilir. Kullanıcılar ilgi alanı, arama geçmişi ve davranışlarına göre Keşfet bölümünde paylaşımları görürler.  Burada görünür olursanız ürünlerinizi daha fazla ilgili kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

Instagram Checkout Özelliğini Kullanın

Instagram mağaza sahiplerinin checkout adında bir özellik kullanmasına izin veriyor.  Bu kullanıcıların Instagram Alışveriş bölümünden ayrılmadan yani web sitesine girmeden ürün satın almasını sağlıyor. Bu özellik ile satın alma işlemi çok daha pratik ve kolaydır.

Instagram ürün satışı için reklamları da kullanabilirsiniz. Instagram reklamları konusunu ayrı bir başlıkta ele alalım.

Instagram Mağazınızda Ürün Reklamı Nasıl Yapılır?

Instagram mağazanız üzerinden reklamlar yayınlayarak da ürün satışı yapabilirsiniz. Instagram’da ürün satışı yapabilmek için çok sayıda farklı reklam türü kullanabilirsiniz.

Meta Reklam Yöneticisi üzerinden ürün etiketi barındıran reklamlar ile daha fazla satış yapabilirsiniz. Aynı zamanda gönderilerinizle ortaklık programı oluşturabilir ve katalog reklamları ile ürün satışı yapabilirsiniz.

Ürün etiketleri, insanların direkt olarak ürün detayları sayfasına yönlendirildiği etiketlerdir. Bu noktada Instagram Alışveriş ile satış yapabilirsiniz. Ürün etiketi bulunan reklamlarda kullanıcılar direkt ürünün özelliklerini yer aldığı sayfaya girebilirler.

Aynı zamanda trafik ve gönderi etkileşiminin artmasını sağlayabilirsiniz. Ürün reklamları potansiyel müşteri kitlenizi genişletmenizi sağlar.  Alışveriş yapılabilir reklamlar ürün ve hizmetlerinize erişimi maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!