Ocak 13, 2024 admin

Kalite Puanı (Quality Score) Nedir?

Kalite puanı nedir

Kalite puanı, bir reklam verene ait reklamın Google, Bing ve Yahoo tarafından kullanıcının arama amacına uygunluğunu tespit etmede kullanılan değerlendirme ölçütüdür. Bu, 1 ila 10 arasında bir puandır ve 10 en yüksek değerdir. 3 bileşen, Kalite Puanını ve tıklama başına maliyeti etkiler.

Google Ads hesabınızdaki anahtar kelimeler için kalite puanı kullanılır. Bu, anahtar kelime düzeyinde görünür Kalite Puanıdır. Birçok insanın fark edemediği şey burada oyunda gözle görülenden daha fazlası olduğudur. Çoğu zaman, bir Kalite Puanı sorununu yalnızca anahtar kelime düzeyinde QS Google Ads arayüzünde kullanabilirsiniz. Bu içerikte kalite puanının neden önemli olduğunu ve TBM’nizi önceden belirleme şeklini öğreneceksiniz. Kalite Puanının 3 bileşenini ortaya çıkaracağız ve bu ölçümü iyileştirmek için bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kalite puanı Google tarafından belirlenen modellere göre hesaplanmaktadır. 1-10 arasında bir puan hesaplaması olabilir.  Bunun yanında farklı yollarla da hesaplama söz konusu olabilir.

Kalite Puanı 1 ile 10 Arasında Mıdır?

Google’ın anahtar kelimelerinizi yayınladığı bir kalite puanı değeri vardır ve bu Google Ads arayüzünde görünür. Bir anahtar kelimenin kalite puanı, 1’i zayıf ve 10’u büyük olmak üzere 1 – 10 arasında bir ölçekte puanlanır. Anahtar kelime düzeyindeki puanınız, anahtar kelimenizle tam olarak eşleşen arama sorgularının performansıyla hesaplanır. Bu nedenle, kalite puanınız eşleme türünden bağımsız olarak bir anahtar kelime için aynı olacaktır.

Kalite Puanı Yüksekse Ne Olur?

Google reklamlarında ortaya çıkarılan kalite puanının yüksek olması çok önemlidir. Kalite puanınızın yüksek olması halinde daha fazla gösterim alabilirsiniz. Üstelik bir reklam verenin kalite puanı yüksekse TBM tutarı da daha düşük olabilir. Aynı zamanda daha düşük tutarlar ödeyerek daha üst sıralarda reklam yayınlayabilirsiniz. Google en temelde kalite puanı yüksek olan reklam verenlere daha düşük tıklama başı ödeme şansı veriyor.

Kalite Puanı Düşükse Ne Olur?

Google reklamları oluştururken kalite puanına mutlaka odaklanın. Kalite puanınız düşük olabilir. Düşük kalite puanı reklam kampanyalarınızda daha az tıklama almanıza yol açabilir. Aynı zamanda bir reklam verenin kalite puanı düşükse rakiplerine göre daha yüksek TBM ödemek zorunda kalırlar.

Kalite Puanı Bileşenleri Nelerdir?

 • Kalite Puanı – Anahtar kelimenin, reklamların ve açılış çağrı cihazının bir reklamı görüntüleyenlerle ne kadar alakalı olduğu.
 • Reklam Alaka Düzeyi – Anahtar kelimelerin reklam metniyle ne kadar yakından ilişkili olduğu.
 • Açılış sayfası deneyimi – Açılış sayfası, sayfayı görüntüleyen kullanıcılar için ne kadar yararlıdır.
 • Beklenen TO: Geçmiş performansa göre, bir reklamın gösterildiğinde tıklanma olasılığı temel alınır.
 • Kalite Puanı (geçmiş) – Raporlama zaman diliminde bilinen son kalite puanı.
 • Reklam Alaka Düzeyi (geçmiş) – Raporlama zaman diliminde bilinen son reklam alaka düzeyi.
 • Açılış sayfası Deneyimi (geçmiş) – Raporlama zaman diliminde bilinen son açılış sayfası deneyimi puanı.
 • Beklenen TO (geçmiş) – Raporlama zaman diliminde bilinen son beklenen tıklama oranı.

Kalite Puanımı Nasıl Artırabilirim?

Kalite puanı, Google’ın anahtar kelimelerinizin her birinin yaptığınız işe verdiği önemi hesaplama yöntemidir. Anahtar kelimenizin reklam metninizle, bir kullanıcı arama sorgusuyla, açılış sayfanızla, web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğiyle, açılış sayfanızda hangi anahtar kelimelerin bulunduğuyla ve diğer çeşitli faktörlerle ne kadar alakalı olduğunu ölçer. Aşağıda, kalite puanlarınızı artırmanıza ve daha fazla dönüşüm elde etmenize yardımcı olacak 8 ipucu verilmiştir.

 • Reklam Gruplarını Sıkı Temalı Hale Getirin

Tüm anahtar kelimelerinizin sıkı bir şekilde organize edilmiş anahtar kelimelerde olması, çok daha iyi kalite puanları almanıza yardımcı olacaktır. 

 • Yanlış Yazılmış Anahtar Kelimelerin Kendi Reklam Gruplarına Yerleştirilmesi

Teması net olarak belirlenmiş gruplarınızı bir araya getirirken, yanlış yazılmış anahtar kelimeleriniz için ayrı bir grup oluşturduğunuzdan emin olun. Bunu yaparsanız tüm iyi kelimeler ve yanlış yazılmış bir anahtar kelime ile bir Reklam Grubunun itibarını yok etmeyeceksiniz.

 • Her Reklam Grubu İçin Belirli Reklam Metnini Hedefleme

Her grubun farklı reklam metni olmalıdır. Her reklam grubunu, o reklam grubu için özel olarak hedeflenmiş ve yazılmış 2 farklı reklamla düzenlemelisiniz. Bunu yaparak ve reklam grubu başına anahtar kelimeleri düşük tutarak, gruptaki tüm anahtar kelimelerin genel kalite puanına yardımcı olursunuz.

 • Belirli Reklam Gruplarının Açılış Sayfaları

Her Reklam Grubu’nun belirli bir açılış sayfası olmalıdır. Her birinin yeni bir sayfa olması gerekmediğini, sitede bulunan mevcut bir sayfa olabileceğini unutmayın. Ancak, özellikle hangi anahtar kelimeler için teklif verdiğinizle ilgili olmalı ve teklif verdiğiniz sayfadaki anahtar kelimeleri içermelidir.

 • Her Zaman İki Reklam Yayınlayın

Her zaman yaptığınız her şeyi test etmelisiniz. Aynı anda yayınlanan iki farklı reklama sahip olmak, hangi reklamın daha iyi dönüşüm sağladığını bilmenize ve daha iyi dönüşüm sağlamanıza yardımcı olur. Bu, daha fazla para harcamanıza izin verecektir. Daha fazla paranız olduğunda, daha kaliteli puanlar almanıza yardımcı olacak daha iyi ve daha hedefli açılış sayfaları oluşturabilirsiniz!

 • Anahtar Kelimeleri Açılış Sayfalarına Yerleştirme

Herkesi web sitenizin ana sayfasına gönderiyorsanız, durdurmanız gerekir. Sitenizde, üzerinde çalıştığınız anahtar kelimeler ve reklam grupları için özel olarak ayarlanmış belirli açılış sayfalarınız olmalıdır. Bunu yaparak yalnızca kalite puanınızı iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda dönüşümlerinizi, hemen çıkma oranınızı, sitede geçirdiğiniz süreyi ve izlemeniz gereken diğer tüm yönleri de artıracaktır.

 • Bir Şey Doğru Görünmüyorsa Google ile İletişim Kurun

Bir anahtar kelimenin trend olan bir konuyla veya popüler bir grupla eşleştiği için düşük kalite puanı alabilirsiniz. Bu durumda tüm kalite puanlarınız düşükse ile iletişim kurmanız gerekebilir.

Kalite Puanımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Kalite puanı her reklam kampanyası için hesaplayabileceğiniz bir alandır. Öncelikle kalite puanınızı takip etmek için Google Ads yönetim panelinize girmeniz gerekiyor. Daha sonra kalite puanını belirli veriler üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Kalite puanınız değişken bir değer olduğu için sürekli olarak takip etmek ve yükseltmeye yönelik stratejiler geliştirmek önemlidir. Kalite puanı kontrolü için Google tarafından size sağlanan panel en doğru yaklaşım olarak öne çıkar.

Kalite Puanı Reklamlarımın Dönüşüm Oranını Etkiler mi?

Kalite Puanı Google’ın belirttiği gibi bir KPI değil, bir teşhis aracıdır. Kullanıcıların sizinkilerle aynı anahtar kelimeler üzerindeki etkileşim durumunu takip etmenizi sağlar. Puanınız, reklamınızın rakiplerinizle karşılaştırıldığında alaka düzeyini tanımlar. Puan ne kadar yüksek olursa, reklamınız veya açılış sayfanız hedef kitleniz için o kadar yararlı olur. Kalite Puanı, son 90 gün içinde aynı anahtar kelimeyi kullanan diğer reklam verenlerin reklam kampanyaları dikkate alınarak verilir .

Google Kalite Puanı, reklam açık artırması için dikkate alınan bir değer değildir. Ancak reklam verenlere ciddi avantajlar sunar. İlk olarak bu önlem reklam bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar. Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa reklam alanınız için o kadar az ödeme yapmanız gerekir. Nasıl çalıştığını görelim.

Google reklamlardan para kazanır, sonuç olarak, arama motoruna yalnızca kullanıcılar reklamları tıkladığında ödeme yapılır. Tıklamalarını sağlamak için reklamlar onların ihtiyaçlarıyla alakalı olmalıdır. Reklam alanı alakasız reklamlarla tıkanmışsa, kullanıcılar bağlantıları tıklamaz ve Google kar elde etmez. Uzun vadede, bu hayal kırıklığına ve arama motoruna güvensizliğe yol açabilir. Bu nedenle Google, kullanıcılara en iyi kullanıcı deneyimini sunmakla ilgilenmektedir.

Yüksek kalite puanı paradan tasarruf etmenize yardımcı olduğundan dönüşüm başına maliyetiniz de düşer. Sonuç olarak, kullanıcılara ilgili teklifleri sunarak daha fazla para kazanırsınız. Ayrıca, yol boyunca, yeni müşteriler edinmek için daha az harcama yapacaksınız.

Ayrıca kalite puanınız ne kadar yüksek olursa, reklamınız arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) o kadar yüksek bir konuma sahip olur. Sonuç olarak, TO’nuz da artacaktır. Google AdWords, kalite puanını benimsemeden önce TO, reklam alaka düzeyinin ana faktörüydü.  Aynı zamanda bu da dönüşüm oranınızın artmasına yardımcı olur.

Unimate ile Kalite Puanınızı Artırın

Google reklam kampanyaları oluşturuyorsanız kalite puanı en önemli konulardan biridir. Bu değerin yüksek olması ve artış için optimize edilmesi adına profesyonel destek almanız gerekir. Unimate ile Google reklamlarınızda kalite puanınızı arttırabilirsiniz.

Unimate Media ekibi Google reklamları konusunda profesyonel uzmanlardan meydana gelir. Aynı zamanda birçok sektörden uzun yıllara dayanan Google Ads tecrübemiz bulunmaktadır. Bu nedenle kalite puanınızı arttıracak stratejileri uygulama, takip etme ve optimize etme sürecinde her zaman bizlere güvenebilirsiniz.

Google kalite puanını arttırmak için her zaman sizlere profesyonel ekibimizle destek olmaya çalışıyoruz.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!