Nisan 17, 2021 admin

Kurumsal Marka Kimliği Nasıl Tasarlanır?

Kurumsal Marka Kimliği Nasıl Tasarlanır?

Kurumsal Marka Kimliği ve Kurumsal kimlik nedir sorusu, pek çok insan tarafından sorulan ve detaylı bir şekilde araştırma yapılan konulardan bir tanesidir ve markanın ön plana çıkması noktasında kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle kurumsal marka kimliğinin ne olduğu ve nasıl tasarlandığı, markanın ön plana çıkabilmesi adına bilinmesi gereken hususların başında gelmektedir.

Kurumsal marka kimliği, aslında bir markayı tanımlamakta olan görsel sembollerin bir bütünü olarak bilinir ve markanın tanınırlığı açısından kurumsal marka kimliğinin profesyonel bir şekilde tasarlanması gerekir. Tasarım aşamasına geçmeden önce kurumsal kimlik nedir ve unsurları nelerdir sorusuna cevap vermek faydalı olacaktır.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik nedir sorusu, bir markanın ön plana çıkabilmesi adına sorulmakta olan ve cevabı çok önemli sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Kurumsal marka kimliği; bir markanın logosu, tipografisi, amblemi, sloganı, ambalajları olmak üzere pek çok unsurdan meydana gelen bir kimlik türü olarak bilinir. Müşterilerin algılarını ilgili markaya çekecek olan kurumsal marka kimliği, ilgili markanın ön plana çıkmasını olanaklı hale getirdiği için çok önemlidir. Peki ama kurumsal marka kimliğinin unsurları nelerdir ve bu unsurlar, marka kimliğine nasıl katkı sağlar?

Kurumsal Kimlik Unsurları

Marka kimliğinin profesyonelleşmesini olanaklı hale getiren kurumsal kimlik unsurları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Markanın logosu
 • Sloganı
 • Amblemi
 • Ambalajı
 • Tipografisi
 • Tasarımı

Yukarıdaki unsurların her biri kurumsal marka kimliğinin unsurları olarak karşımıza çıkar ve bu unsurlar dahilinde oldukça etkileyici marka kimlikleri oluşturulabilir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik tasarımı, marka kimliklerinin etkili bir şekilde tasarlanabilmesi ve ilgili markanın oldukça fazla insana ulaşabilmesi açısından çok önemlidir. Kurumsal marka kimliğinin tasarlanması noktasında ön plana çıkan adımlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Markanın amacı nedir, konumlandırması nasıl olacaktır vb. sorular üzerinden marka ile ilgili ön çalışmaları gerçekleştirin.
 • Pazarda nerede yer almak istediğinizi belirleyerek profesyonel pazar analizleri gerçekleştirin.
 • Markanızın bir kişiliği olsun, böylelikle markanız kısa sürede çok daha fazla insana ulaşabilir.
 • Etkileyici ve akılda kalıcı sloganlar hazırlayarak bu sloganların markanız ile bütünleşmesini sağlayın.
 • Görsel analizlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirerek nasıl görseller kullanmak istediğinize karar verin.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, kurumsal kimlik tasarımı noktasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!