Nisan 20, 2021 admin

Marka Bilinirliğinde Kurumsal Kimliğin Önemi

marka bilinirliğinde kurumsal kimliğin önemi

Marka Bilinirliğinde Kurumsal Kimliğin Önemi / Kurumsal kimlik nedir? sorusunun cevabını merak edenler için kurumsal kimliğin genel anlamıyla kurumların ya da kuruluşların imaj çalışmaları sonucunda elde ettikleri etkiler bütünü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Günümüzde hemen her kurum ve kuruluş tarafından yüksek düzeyde ilgi gören kurumsal kimlik çalışmaları, sadece kurumların dışından değil aynı zamanda iç mekanizma içerisinde sahip olduğu imajın geliştirilerek doğru ve etkili bir yapıya sahip olmasına yönelik sağlanmaktadır.

Bu kapsamda marka bilinirliğinde kurumsal kimliğin önemi kendiliğinden ve apaçık biçimde ortaya çıkar. Markanın bilinirliğinin artması ya da kurumların dönüşerek gerçek bir marka haline gelmesinin en temel şartı şüphesiz ki doğru ve etkili bir imaj çalışmasından geçmektedir. Etkili bir imaj çalışması kurum içi görünümü doğru bir portföye taşıyacağı gibi aynı zamanda kurum dışı etkileşimi de sıra dışı biçimde genişletebilme potansiyeline sahiptir.

Kurumsal Kimlik Unsurları

Kurumsal kimlik unsurları son derece geniş kapsamlıdır ve kurumun genel kimliğini temsil eden hemen her şeyden oluşmaktadır. Söz konusu unsurları kısaca sıralamak gerekirse;

  • Kurumun sahip olduğu isim
  • Dijital ortam üzerinde elde edilen domain temalı dijital kimlik
  • Logolar, grafikler ve dijital tasarımlar
  • Reklam, PR, tanırım ve pazarlama çalışmaları sonucunda elde edilenler
  • Sloganlar, mottolar, belirgin bir biçimde ön plana çıkmış misyonlar ve amaçlar
  • E-posta tanınırlığı e-posta imzası
  • Sosyal medya platformlarında kurumun sahip olduğu genel ve dışsal görünüm
  • Renk, fon ve benzer içerik kullanımları

Gibi oldukça geniş yelpazeye sahip olan kurumsal kimlik unsurları doğru ve etkili bir yönlendirme ile geniş kitlelere ulaşarak markalaşma çalışmalarında sıra dışı bir avantaj elde etmek adına oldukça verimli birere araçtır.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Programı

Kurumsal kimlik oluşturma programı kısa vadeli yada uzun süreli olmak üzere temel anlamda iki farklı şekilde kategorize edilmeye uygundur ve markalaşma çalışmalarının uzun sürede sonuç vermesi mümkün olduğundan bu çalışmaların zamana yayılarak sabırlı davranılması tavsiye edilir.

Kurumsal kimlik Tasarım Fiyat

Kurumsal kimlik tasarım fiyat ve ücretlendirme tarifleri ise tamamen kurumların beklentileri ve talepleri ile doğrudan ilişkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!