Ekim 25, 2023 admin

Meta Business Suite ve Meta Business Manager Nedir?

Meta Business Manager Nedir?

Meta business suite, Facebook ve Instagram hesabınızda paylaşım yapmanızı, mesaj, bildirim ve uyarıları tek elden yönetmenizi sağlayan kontrol panelidir. Bu panel üzerinden profesyonel reklam çalışmalarınızı yönetmeniz de mümkündür.

Meta Business Suite panelinin mobil uygulaması da bulunur. Bu sayede Facebook ve Instagram analizleri yapabilir ve işe yarayan stratejilerinizi kolayca görebilirsiniz. Aynı zamanda sizlere potansiyel müşteri davranışlarını test etme şansı da verecektir.

Facebook ve Instagram üzerinde hesabınızı daha etkili ve profesyonel yönetmek istiyorsanız bu panel üzerinden tüm süreçlerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Bu panel ile yapabilecekleriniz genel olarak şöyledir;

 • Facebook ve Instagram işletme sayfalarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.
 • Facebook ve Instagram bildirimlerinizi bir merkezden takip edebilirsiniz.
 • Facebook ve Instagaram için yeni gönderi ve hikayeler oluşturabilir ve önceden yayınlanacak şekilde bunları ayarlayabilirsiniz.
 • Gönderilerinizi beğenen ve etkileşim kuran kitleyi Facebook ve Instagaram özelinde inceleyebilirsiniz.
 • Facebook, Instagram ve Mesenger üzerinde yer alan mesaj ve yorumları ortak bir gelen kutusunda okuyarak yanıt verebilirsiniz.
 • Size sık gelen sorular için otomatik yanıtlar oluşturarak kaydedebilirsiniz.
 • Meta reklam yöneticisi sayesinde reklam kampanyalarınızı oluşturabilir ve yayına alabilirsiniz.
 • Facebook varlığını yönetme çalışan erişim izni vererek roller tanımlayabilir ve izinleri istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
 • Facebook reklam ve organik gönderiler için analiz yapabilirsiniz.

Meta Reklam Yöneticisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Meta reklam yöneticisi oluşturmak için öncelikle bir Facebook ve Instagram hesabına ihtiyacınız var.  Öncelikle meta hesabınıza giriş yapın reklam hesabınıza da ilgili bilgilerinizi vererek kullanım sürecini başlatabilirsiniz.

Meta business suite nedir?

İş Arkadaşlarınızı Business Suite’e Davet Edin

Ekinizde bulunan kişileri Meta reklam yöneticisinde sizinle çalışmak için davet edebilirsiniz. Hesabınıza giriş yapın ve Meta işletme hesabını sol üst köşede yer alan açılır menüden seçebilirsiniz. Daha sonra sol alt köşedeki dişli çark simgesi ile hesap ayarlarını açabilirsiniz.

Burada ekibinizi inceleyebilir ve ekibinize yeni kişiler de ekleyebilirsiniz. Başka bir ekip üyesini davet etmek için sağ üst köşedeki Kişi Ekle düğmesine tıklayın. Her işletme hesabının en az iki yöneticisi olması gerektiğini unutmayın.  Ekibinize çalışan erişimi ve başka bir sınırlı erişim rolü atayarak kontrolün sizde olmasını sağlayabilirsiniz.

Business Suite’e Facebook Sayfalarınızı Ekleyin

Business Suite’te bir Facebook işletme sayfasını yönetmek için İşletme Varlıkları sekmesini seçin. Ardından işletme hesabınızın sahip olduğu veya kullandığı sayfaları incelemek için Sayfalar’a tıklayın. Hesabınıza başka bir sayfa eklemek için sağ üst köşedeki Varlık Ekle düğmesini tıklayın. Ardından Facebook Sayfası’nı seçin.

Burada işletmeniz için tamamen yeni bir sayfa oluşturabilir veya mevcut bir sayfayı Meta işletme hesabınıza taşıyabilirsiniz. Bir ajans için çalışıyorsanız bir müşterinin Facebook sayfasını paylaşmayı da talep edebilirsiniz. Bu da ekibinizin tamamen devralmadan erişmesini sağlar.

Hesabınıza bir Facebook işletme sayfası ekledikten sonra hangi ekip üyelerinin erişebileceğini kontrol edebilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Business Suite’e Bağlayın

Sadece birkaç tıklama ile Business Suite’e Instagram hesapları da ekleyebilirsiniz. İşletme Varlıkları sekmesinden Varlık Ekle düğmesine tıklayın. Ardından Instagram Hesabı’nı seçin ve şartları kabul edin.

Instagram Hesabını Talep Et düğmesine tıkladığınızda, Business Suite’e eklemek istediğiniz Instagram hesabına giriş yapmanız istenir. Ardından, gerektiğinde erişimi ekip üyeleriyle paylaşabileceksiniz.

WhatsApp Hesaplarını Business Suite’e Bağlayın

WhatsApp Business hesaplarını Business Suite’e de ekleyebilirsiniz. Varlık Ekle düğmesine tıklayın ve WhatsApp Hesabı’nı seçin. Kurulumu tamamlamak için otomatik olarak İşletme Ayarları’na yönlendirilirsiniz

Bu aşamaları kullanarak Meta reklam yöneticisi kurulumunu yapabilirsiniz. Kurulum sürecinde desteğe ihtiyacınız varsa ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Business Suite Üzerinden Reklam Hesaplarınızı Yönetin

İşletmeniz ve müşterileriniz için reklam hesaplarını talep edin ve paylaşın. Reklam hesaplarınızı buradan kolayca yönetebilirsiniz.

Personellere Roller ve İzinler Atayın

Facebook işletme sayfası, Instagram hesabı gibi varlıklarınızda tüm ekip üyelerinize çeşitli görevler atayabilirsiniz. Topluluk yöneticisi, reklamveren ve analistler için bireysel bazı izinler de verebilirsiniz.

Randevu Taleplerini Alın

Business Suite ile randevu taleplerini yönetebilir ve hizmet rezervasyonu da yaptırabilirsiniz.

İş Süreçlerinizi Yapılandırabilirsiniz

Meta Business Suite pazarlama çalışmalarınız için birçok yerleşik araca sahiptir. Bu araçlar sayesinde iş süreçlerinizi yapılandıracak veriler elde edebilirsiniz.

Meta Business Suite kurulumu bu şekilde tamamlanabilir. Bu süreçten sonra detaylı yönetim içeriklerini takip edebilirsiniz.

Meta business suite nasıl kullanılır?

Meta business suite nasıl kullanılır?

Meta Business Suite Üzerinden Facebook Hedeflemeleri Nasıl Yapılır?

Facebook reklam yöneticisi kullanarak istediğiniz gibi hedefleme yapabilirsiniz.  Facebook hedeflemeleri direkt bir kitleye ulaşma ve istediğiniz kullanıcı kitlesine ulaşmanızı sağlar.

Hedefleme sayesinde reklamlarınızı önemsediğiniz ve hedeflediğiniz kitleye ulaştırabilirsiniz. Hedefe yönelik işlem yapmak için reklam yönetim ekranını kullanabilirsiniz.

Facebook hedeflemeleri şu şekilde yapılabilir;

Konum: Posta kodu, ülke, bölge, şehir, mahalle gibi bölgede konuma dayalı hedefleme yapabilirsiniz.

Yaş: Belirli yaş aralığındaki kullanıcıları direkt olarak hedefleyebilirsiniz.

Cinsiyet: Sadece kadınlara ya da erkeklere yönelik hedefleme yapabilirsiniz. Yaş ile birlikte kullanarak belirli bir cinsiyetteki belirli yaş aralığını hedefleyebilirsiniz.

Dil: Belirli bir dili konuşan kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Detaylı Hedefleme: İlgi alanı, davranış, demografik bilgi gibi birçok unsura göre belirli bir kitleyi hedefleyebilir veya reklamlarınızın bu kişilere görülmesine engel olabilirsiniz.

Özel Hedefleme: Sunduğunuz bilgiler ve Meta verilerinden elde edilen ve tanıdığınız kişileri barındıran hedef kitleye yönelik hedefleme yapabilirsiniz. Bir liste, Facebook, Meta etkileşimleri üzerinden özel hedef kitle oluşturma şansınız olur.

Meta Business hedefleme Facebook dışında Instagram üzerinden de aynı şekilde yapılır.

Meta Business Suite Üzerinden Instagram Hedeflemeleri Nasıl Yapılır?

Meta Business Suite üzerinden Instagram hedeflemeleri de yapabilirsiniz. Instagram profilinizde yer alan reklamlarda istediğiniz kişilere ulaşabilirsiniz. Aynı Facebook reklamlarında olduğu gibi Instagram reklamlarında da yaşa, cinsiyete, konuma ve dile dayalı hedeflemeler yapabilirsiniz. Bu ayarlamaları reklam kampanyası oluştururken kitle seçimi sürecinde yapabilirsiniz. Instagram reklam yöneticisi size her türlü hedefleme seçeneklerini verecektir.

Meta Business Suite Nasıl Kullanılır?

Meta Business Suite platformunu pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Facebook ve Instagram ile ilgili birçok sürecinizi burada yönetebilirsiniz.

Detaylı olarak Meta Business Suite şu şekildedir;

 • Başlangıç Sayfası: Bu sayede yeni yorum ve beğenileri görebilirsiniz. Kısaca tüm Instagram ve Facebook bilgileri ile son güncellemelere ait bilgileri görebilirsiniz. Aynı zamanda Home sayfası size reklam ve istatistikleri de gösterir.
 • Etkinlik Sayfası: Bu bölümde Facebook ve Instagram gönderilerinizdeki beğeni ve yorum açısından tüm etkileşimleri takip edebilirsiniz. Gönderilerinizle etkileşime giren herkesi görebilirsiniz.
 • Birleşik Gelen Kutusu: BU bölümde Facebook hesabınız, Facebook Messenger ve Instagram hesabınızdaki tüm özel mesajları okuyabilir ve kolayca yanıtlayabilirsiniz. Müşteri bağlılığı için çok önemli bir özelliktir. Ek olarak özel mesajlaşmaları pratik hale getirebilir ve otomatik yanıtlayıcılar oluşturabilirsiniz. Facebook gelen kutusundaki konuşmaları filtrelemenizi sağlar. Birden fazla yöneticiniz varsa farklı iletileri farklı yöneticilere atayabilir ve herkesin görev alanındaki iletileri yanıtlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Gönderiler: Bu bölümde Facebook ve Instagram’da özet akışta yer alacak yeni gönderiler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda gönderi yayını ve planlaması da yapabilirsiniz. Bunun yanında sistem size yayındaki tüm gönderileriniz hakkında ayrıntılı bir değerlendirme yapar. Business Suite üzerinden Facebook ve Instagram için eş zamanlı yayınlar yaparak yayınınızın bu platformlardaki görünümünü önizleme ile önceden görebilirsiniz. Facebook haber akışı için gönderi oluşturacaksanız harekete geçirici mesaj ekleme şansınız da var. Instagram’da CTA düğmesine tıklama yapılmaz. Instagram gönderinize video ve görsel yüklemezseniz Meta Business Suite bu konuda size hatırlatma yapar.
 • Reklam: Bu bölümde reklamların tüm özetini izleyebiliyorsunuz. Ek olarak yeni reklamlar yayınlayabilirsiniz. Ayrıca bazı gönderileri öne çıkarma işlemini yapabilirsiniz. Buradan Facebook ve Instagram reklamları kolayca yönetilebilir.
 • İstatistikler: Meta Business Suite ile işletmenize bağladığınız Facebook ve Instagram hesapları ile ilgili detaylı raporlar görebilirsiniz.
 • Diğer Araçlar: Masaüstü etkinlik yöneticisi, işletme ayarı, medya kitaplığı gibi birçok Facebook ürünü bulunuyor. Mobil uygulamada bu araçların tamamı bulunmuyor.  Araç çubuğunda sağdaki ızgara simgesinden bu araçlara mobil uygulamada erişim sağlayabilirsiniz.

Meta Business Manager Avantajları Nelerdir?

Meta Business Manager çok etkili bir araçtır. Size Facebook ve Instagram üzerinden birçok süreci merkezileştirme ve tek bir panel üzerinden yönetme şansı verir.  Bu araç sayesinde tüm hesaplarınızı her yönüyle tek bir ekrandan yönetebilirsiniz.

Meta Business Manager avantajları şöyledir;

 • Hesaplarınız, sayfalarınız ve reklamlarınız üzerinden tam yetki ve yönetime sahip olursunuz.
 • Aynı arayüz ve işletme hesabı üzerinden Facebook ve Instagram hesaplarınızın tamamını ve reklam hesabınızı yönetebilirsiniz.
 • Hesaplarınız ve reklam hesaplarınız erişiminde tam kontrole sahip olabilirsiniz. Facebook reklamları ile Instagram’daki reklamlarınızı tüm yönleri ile yönetebilirsiniz.
 • Tüm hesaplarınız için personellerinize görevler atayabilir ve iş ortaklarınızla burada işbirliği yapabilirsiniz.
 • Meta tarafından ücretsiz sunulan birçok aracı kullanabilirsiniz.
 • İki platformda da gönderi ve hikayelerinizi planlayabilir ve tek bir gönderiyi iki platformda da paylaşabilirsiniz.
 • İçerikleri planlayabilir ve her platform için içerik takvimi oluşturabilirsiniz.
 • Hashtag organizasyonları yapabilir ve hashtag performanslarını izleyebilirsiniz.
 • Pazarlama kampanyalarınızın en iyi şekilde çalışması için A/B testleri yapabilir ve sonuçları değerlendirebilirsiniz.
 • Yapılacaklar listesi oluşturarak kolayca iş süreçlerinizi planlayabilirsiniz.
 • Bildirimleri önceliklendirerek etkileşimlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.
 • Instagram, Facebook ve Messenger gelen kutusunu tek bir merkezden yöneterek geri bildirim sürecinden zaman kazanabilirsiniz.
 • İçeriklerinizi kampanya, kanal, tema ve özel kategorilere göre düzenlemenizi sağlayan dosya yöneticisi ile içerik pazarlama sürecinizi profesyonelleştirebilirsiniz.

Meta reklam yöneticisi sizlere hesabınızı yönetme konusunda büyük avantajlar sağlar.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!