Şubat 10, 2024 admin

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi; bir markanın, şirketin, projenin dijital bir platform üzerindeki bilinirliğini arttırmak ve buradaki kitle tarafından tercih edilebilir bir marka haline getirmektir. Yani markanın dijital ortamdaki itibarını arttırmak ve korumak üzerine yapılan tüm çalışmalardır.

Dijital itibar çalışmaları geleneksel olarak yapılan PR çalışmalarına göre çok daha detaylı ve profesyonel şekilde yürütülmektedir. Bu yüzden markanızın dijital ortamdaki izlenimi ve imajını ortaya çıkarmaya yönelik bu çalışmalar çok daha karmaşık bir süreçtir.

Online itibar yönetimi çalışmalarının diğer çalışmalardan en büyük farkı belli bir dönem yapmak yerine süreklilik arz etmesidir. Yani online itibar yönetimi çalışmaları ihtiyaç duyulan dönemlerde değil, sürekli olarak yapılmalıdır. Çünkü markaların dijital ortamda yaptıkları tüm çalışmalar her zaman devam eder.  Ayrıca dijital ortamda dinamikler çok hızlı şekilde değişmektedir.

Online İtibar Yönetimi Neden Önemlidir?

Online PR yönetimi alanında çalışmalar yapmak için size bazı geçerli sebepler sunalım;

 • Piyasaya yeni çıkacak bir ürününüzle ilgili satış hedeflerinizi yüksek tutuyorsanız dijital PR çalışmalarına ihtiyacınız vardır.
 • Firmanıza karşı olan tüm ön yargıları ortadan kaldırarak markanızın itibarını oluşturmak için yapabilirsiniz.
 • Ortaya çıkardığınız bir dijital proje ve sosyal sorumluluk projelerinin daha fazla karşılık bulması için online PR desteği alınmalıdır.
 • Markanızın yaşadığı bir kriz durumunda ortaya çıkan olumsuz etkileri ortadan kaldırmak istiyorsanız online kanalları kullanmalısınız.
 • Markanız için güçlü destekçiler elde ederek markanızı sektörünüz içinde daha güçlü bir yere getirmek için online PR çalışması yürütebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz tüm sebepler online PR yönetimi çalışmaları yürütmeniz için gerekli olan sebeplerdir.  İnternet üzerinde yaptığınız tüm çalışmalar bu projenin içine dahil olur. Firmanız için dijital hedefler belirledikten sonra bu hedeflere ulaşmak, markanızı tanıtmak ve daha fazla insana ulaşabilmek için bu çalışmaları yürütmelisiniz.

Online İtibar Yönetimi Kimler İçin Önemlidir?

Online itibar yönetimi markasını dijital ortamda tanıtmak ve rakiplerinin gerisinde bırakmak isteyen işletmeler için önemlidir. Çevrimiçi varlık gösteriyorsanız ve rakiplerinizle mücadelenizde henüz yolun başındaysanız itibarınızı güçlendirmeniz gerekiyor.

Özellikle yeni işletmeler için online itibarı güçlendirmek önemli bir husustur. Markanızı daha fazla kişiye ulaştırmak ve olumsuz deneyimler yaşayan kişilerin görüşlerini olumlu hale getirmek için online itibar yönetiminden yararlanabilirsiniz.

Online itibar yönetimi stratejileri dijital ortamda varlık gösteren ve potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen her işletme için önem taşır.

Online İtibar Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Online itibar yönetimi markanız için birçok avantaj sağlar. İşletmenizin ve bireysel olarak sizlerin dijital ortamda popüler ve bilinir hale gelmesi için itibar yönetimi süreçlerinizi planlamanız gerekiyor.

Online itibar yönetimi faydaları şu şekildedir;

 • İtibar yönetimi ile hedef kitlenizin gözünde markanıza olan güven artar ve insanlar size karşı olumlu duygular beslerler.
 • Etkili online itibar yönetimi ile marka bilinirliği artar. Sektörünüzde ilk akla gelen isimlerden biri olabilirsiniz.
 • Çevrimiçi itibarı yüksek olan markalara ait web siteleri arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir.
 • Online itibar yönetimi ile müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.
 • İşletmeniz hakkında olumsuz yorum ve değerlendirmelere karşı online itibar yönetimi ile olumsuz durumları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Sektörünüzdeki rakiplerinizle itibar yönetimi ile mücadele edebilirsiniz. Online itibarınız müşteri kitlenizde daha yüksek olursa rakiplerinizden daha büyük bir marka olabilirsiniz.
 • Ani bir durumda müşterilere etkili ve planlı bir yanıt verirseniz kriz anında markanıza değer katacak bir çözüm üreterek krizi fırsata çevirebilirsiniz.
Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Markanızın çevrimiçi itibarını çevrimiçi olarak yönetmek için kapsamlı bir itibar yönetimi stratejisi geliştirmeniz gerekir. İnsanların sosyal medyada ve arama motoru sonuçlarında neler söylediğini görmek için sosyal konuşmaları denetleyerek başlayın. Bahsedenleri izlemek ve duyguları analiz etmek için çevrimiçi itibar yönetimi araçlarını kullanın. Daha sonra olumsuz içeriği ele almak ve olumlu bir deneyime dönüştürmek için bir plan geliştirin.

Çevrimiçi İtibarınızı Denetleyin

Çevrimiçi itibarınızı denetlemek, markanızın çevrimiçi itibarını yönetmek için ilk çalışmanız olmalıdır. Denetim, temel olarak insanların sizin hakkınızda ne söylediğini ve bunun ne kadar önemli olduğunu ölçmenizi sağlar.

Bir Çevrimiçi İtibar Yönetimi Stratejisi Oluşturun

En son sektör trendlerini takip edin ve gerçek zamanlı içgörülere dayalı bir içerik stratejisi oluşturun. Tüketici duygularında yankı uyandıran kampanyalar oluşturmak için tüm detayları takip edin.

Bu, arama sonuçlarında olumsuz içerik çıktığında nasıl yanıt vereceğinize dair bir plan oluşturmanızı sağlar. Arama sonuçlarında olumsuz içerik yerine görüntülenecek olumlu içerik oluşturmak istiyorsanız bir stratejiniz olmalıdır.

Sonuçları Takip Edin

Konuşmalarınızı aktif olarak izlemek, çevrimiçi varlığınız hakkında size derinlemesine bir fikir verir. Sizinle ilgili çevrimiçi konuşmaları, markanızın tüketiciler arasındaki konumunu anlamak için bir fırsata dönüştürün.

İşletme Bilgilerini Google Benim İşletmem’e Ekleyin

İlk adım, işletmenizle ilgili tüm bilgilerle (adres, çalışma saatleri vb.) Google Benim İşletmem’de olduğunuzdan emin olmaktır. Ardından, sattığınız ürün veya hizmetle alakalı anahtar kelimeler için optimizasyon yapmaya başlayın. Google ve Bing’de ne kadar çok anahtar kelime sıralayabilirseniz, o kadar iyi durumda olursunuz.

Çevrimiçi Olumlu Yorumları Teşvik Edin

Çevrimiçi incelemeler işletmenizi ve dönüşümlerinizi etkiler. Bu hem olumsuz hem de olumlu eleştirileri içerir.

Müşteri yorumları da SEO’nuzu etkiler. Bu nedenle müşterilerinize karşı kötü olmak iş için de kötüdür. Google, kullanıcıların harika bir Google deneyimi yaşayabilmeleri için kendilerine karşı olumsuz yorumlar içeren web sayfalarının Google arama sonuçlarında etkili bir şekilde sıralanmamasını sağlayan mükemmel bir duygu analizi sistemine sahiptir.

Olumsuz Çevrimiçi İncelemeleri Yönetme

Olumsuz çevrimiçi incelemeler markalar için büyük bir baş ağrısı olabilir. Bir müşterinin sorunlarını çözmezseniz, işletmenize asla geri dönmeyebilirler. Olumsuz yorumların gelmesini engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yokmuş gibi gelebilir, ancak markanızın çevrimiçi itibarını yönetmek için kesinlikle atabileceğiniz adımlar vardır.

Olumsuz çevrimiçi incelemeleri yönetmek için en iyi ipuçlarımız şunlardır:

 • Hızlı ve düşünceli bir şekilde yanıt verin. Olumsuz konuşmaları, yorumları ve yorumları hızlı bir şekilde bulmak ve bu kullanıcılara ulaşmak için bir uygulama kullanabilirsiniz.
 • Dürüst olun.
 • Gerektiğinde özür dileyin ve mümkünse düzeltin.
 • Deneyimlerinin olumsuz yorumdan farklı olup olmadığını ve nedenini öğrenmek için aynı ürün hakkında olumlu yorumlar bırakan müşterileri takip edin, böylece gerektiğinde ayarlamalar yapabilirsiniz.
Online İtibar Yönetiminde SEO

Online İtibar Yönetiminde SEO

Markanıza Uygun Kaliteli İçerikler Üretin

Markanızın çevrimiçi itibarını yönetmek istiyorsanız, her zaman markaya uygun içerik oluşturmanız gerekecektir.

İnsanların web sitenizi ziyaret ettiklerinde şirketinizi marka değeri olarak görmelerini ve işletmenize değer vermelerini amaçlamalısınız. İnsanların sosyal medya sayfanızı ziyaret ettiklerinde şirketinizi profesyonel görmeli ve e-posta bültenlerinizi okuduklarında size karşı olumlu bir duygu geliştirmeleri gerekir.

Doğru Etkileyicilerle Çalışın

Markanızın online itibarını yönetmek istiyorsanız, birlikte çalıştığınız influencer’ların güvenilir ve güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Online itibar yönetimi stratejileri içinde bu önemli bir husustur.

Influencer’ları seçerken yalnızca takipçilerinin boyutunu değil, aynı zamanda hedef kitlelerinin onlarla ne kadar meşgul olduğunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Birinin büyük bir takipçi kitlesi varsa ancak bu takipçilerin çoğu gönderileriyle etkileşime girmiyorsa, markanız için bir etkileyici olarak onlara sahip olmaya değmeyebilir.

Online İtibar Yönetimi İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Online itibar yönetimi çalışması internet ortamında yapacağınız tüm çalışmaları içine alır. Sizlere kullanabileceğiniz online itibar yönetimi araçları hakkında bazı bilgiler verelim;

 • SEO Çalışmaları: Web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmesi ve buradan daha fazla ziyaretçi çekebilmesi için yapılan çalışmalardır. Online itibar çalışmalarında arama motoru optimizasyonu çok önemlidir.
 • Sosyal Medya Çalışmaları: Dijital ortamdaki çalışmaların en önemli halkalarından biri de sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız çalışmalar sayesinde markanızı daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Bu sayede markanızın tanınırlık ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Basın Bültenleri: Ürün ve hizmetlerinizle ilgili basın bültenleri hazırlayarak birçok dijital mecrada paylaşarak da online itibar yönetimi çalışmaları yürütebilirsiniz. Bu çalışmalar sayesinde kısa süre içinde markanız hakkındaki tüm gelişmeleri insanlara anlatabilirsiniz.
 • Marka Elçisi Kullanma: Marka elçisi kullanımı son derece etkili bir dijital PR çalışmalarındandır. Bunun için sosyal medyada fenomen olan birini ya da bir ünlüyü markanızın yüzü haline getirebilirsiniz. Bu kişinin markanız hakkındaki paylaşım ve değerlendirmeleri sayesinde insanlar üzerinde daha olumlu bir etki ortaya koyabilirsiniz.

Online İtibar Yönetiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Online itibar yönetimi çalışmalarında dikkat etmeniz gereken detaylar şöyledir;

 • SEO çalışmalarınızda Google’a yönelik projeler yürütüyorsanız mutlaka uzun vadeli sonuçlar yürütmelisiniz. Kalıcı SEO çalışmaları sayesinde markanızı büyük bir güç haline getirebilirsiniz.
 • Marka elçisi seçme durumunda uzun vadede birlikte olacağınız bir isim seçiniz. Bu sayede takipçilerin hafızasında yer edinebilir ve daha bilinir bir marka haline gelebilirsiniz. Özellikle marka elçinizi seçerken çok iyi seçmelisiniz.
 • İnsanların dijital dünyada markalar hakkındaki görüşleri çok sürede değişmektedir. Bu yüzden hedef kitlenizi doğru belirleyin ve direkt bu grubun enerjisini ortaya çıkaracak şekilde çalışın. İletişim kurma konusunu her zaman online PR çalışmalarında dikkate alın.

Online itibar yönetimi konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız Unimate Media olarak yanınızdayız. Güçlü ekibimiz ve bu alanda deneyimli personellerimiz ile sizlere profesyonel destek oluyoruz.  Markanıza özel online itibar yönetimi teknikleri ve çalışmaları için hemen iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşın.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!