Ekim 31, 2023 admin

Performans Pazarlaması Nedir?

Performans Pazarlama Alanları

Performans pazarlaması, işletmenizin dönüşüm, satış yapma, müşteri formu doldurma ve tıklama gibi takip edilebilecek sonuçlara yönelik ödeme yapılan ve stratejiler geliştirilen pazarlama yöntemidir. Şirket hedeflerine bağlı elde edilmek istenilen satış miktarına ve gelire ulaşabilmek adına ihtiyaç duyulan pazarlama bütçesini, veriyle performansa yönelik belirleyen pazarlama çalışmalarıdır.

Performans pazarlaması, belirlenmiş olan bütçeyi en verimli şekilde kullanmak amacıyla doğru zamanda doğru kullanıcıya en doğru yoldan ulaşılmasını ve tüm bu çalışmaların satışla sonuçlanmasını sağlar. Amaç pazarlama çalışmalarından en az harcamayla en yüksek verimi almaktır. Performans pazarlama sayesinde etkileşim, satışlara yönlendirme yapmak, site trafiği artırma, form doldurma, üyelik ve abonelik gibi farklı amaçlara yönlendirme faaliyetleri yürütülebilmektedir. Özellikle Facebook ve Instagram gibi platformlarda performans pazarlamasına yönelik stratejiler uygulanabilir.

Performans Pazarlaması Hangi Dijital Pazarlama Dallarını İçerir?

Performans pazarlamasında hedef kitlenin üyelik/abonelik, indirme, izleme, tıklama ve satın alma gibi davranışları gerçekleştirmesi için çalışmalar yapılır. Bu bakımdan birçok çeşit performans pazarlama kanallarına başvurulur:

 • Sosyal Ağ Reklamları: Facebook Ads reklamları, LinkedIn Ads gibi farklı kanallar kullanılarak sosyal medyada performans pazarlama yapılır. Burada hedef kitlenin alışkanlıklarına göre platform seçilir.
 • Görüntülü Reklam Ağları: Farklı web siteleri ve video platformlarında vakit geçiren kitlenize bu reklam modelleri ile ulaşabilirsiniz. Google Ads ile görüntülü reklam ağı ortağı web sitelerinde performans pazarlama odaklı reklamlar üretebilirsiniz.
 • Arama Motoru Optimizasyonu: Google, Bing ve Yandex arama motorlarına ait SERP’lerde en üst sıralarda yükselmek adına performans pazarlaması yapılabilir. Bu çalışmalar teknik SEO, site içi ve site dışı SEO çalışmaları içerir.
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Google başta arama motorlarında sonuç sayfalarında ücretli reklamlar sayesinde hızlı dönüşüm alınabilir ve üst sıralarda sıralama elde edilebilir. Bu süreçte Google Ads ve diğer araçlardan faydalanabilir ve etkili reklamlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca farklı reklam modellerini de kullanarak hedeflerinize uygun reklamlar oluşturabilirsiniz.
 • Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması: Potansiyel müşteri kitlenizi ilgi, ihtiyaç ve taleplerine cevap verecek stratejiler ile müşteri çekebilirsiniz.
 • Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing): İŞeltmenize ait ürün ve hizmetleri satış ortaklığı ile satacak bir iş ortağı bulabilir ve daha fazla satış elde edebilirsiniz.
 • Yeniden Pazarlama/Hedefleme (Remarketing/Retargeting): Daha önce işletmenizle etkileşim kuran, sepeti terk eden ya da ürün satın alan kullanıcılara yönelik hedefleme yapabilirsiniz. Yeniden pazarlama çerezleri kullanarak yatırım getirisini arttırmaya odaklanır.
 • Programatik Reklamcılık: Yapay zeka ile performans pazarlaması yapabilir ve müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz.
 • Programlı Satın Alma: Programatik reklam vermek isteyen işletmeler açık arttırma yoluyla teklif verir ve birçok reklamveren arasından öne çıkabilir.
 • Doğal Reklamcılık: Kaliteli ve ilgi çekici içerik ile markanızla ilgilenen kişilere ulaşabilirsiniz. İçerik pazarlaması ile yüksek etkileşim elde ederek marka bilinirliğini arttırabilir ve satış yapabilirsiniz.

Performans Pazarlamanın Farkları Nelerdir?

Performans pazarlama çalışmaları analiz, istatistik ve raporlamaya dayanır. Bu bakımdan eski veriler ele alınarak yeni stratejiler oluşturulur. Geleneksel reklamcılıkta, reklamın başarıya ulaşıp ulaşmadığına bakmadan ön ödeme yapılır. Ancak Performans pazarlamasında durum daha farklıdır. Reklam verenler tıklama, dönüşüm görüntüleme ve etkileşim gibi sadece başarıyla sonuçlanmış durumlarda ödeme yaparlar. Bu da firma ve markalar için çok avantajlı ve oldukça kârlı olmaktadır. Geleneksel pazarlamada sonuçlara anında erişim sağlanamaz. Fakat performans pazarlamasında yatırımların gerçek zamanlı geri dönüşüm oranları ölçümlenebilir.

Performans pazarlamayı farklı kılan özellikler şöyledir;

 • Kullanıcı odaklıdır, kullanıcılarla doğru zamanda temasa geçmeye olanak sağlar.
 • Bütçe etkin yönetilir. Bu da bütçe yönetiminde önemli bir avantaj sağlar.
 • Performans pazarlamanın kişiselleştirilme özelliği vardır.
 • Muhakeme edilebilir, yorumlanabilir ve iyileştirilebilir.
 • Bu pazarlama yöntemi raporlanabilir ve değerlendirilebilme özelliğine sahiptir.
 • Stratejik hedeflemeler yapılabilir.
 • Esnek yapısıyla hızlı eyleme geçmeye yardımcı olur.
 • Tamamlayıcı özellik gösterir.
 • Performans pazarlamada risk oranı düşüktür.

Performans pazarlama avantajları ile markanıza her zaman büyük kazançlar getirecektir.

Performans Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Performans pazarlama çalışmalarında bazı konulara dikkat etmek gerekir. Verimliliğin yüksek olması açısından bu konulara dikkat edilmelidir.

 • Hızlı sonuçlar için reklam gösterimleri çok sık yapılmamalı ve buna bağlı kullanıcının sıkılmaması sağlanmalıdır.
 • Kısa vadeli sonuçlar yerine, uzun vadeli sonuçlar üzerine odaklanmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Kısa vadede mutlu ve sadık müşteriler kazanmak zordur. Alınan sonuçlar da kalıcı olmayacaktır.
 • Performans pazarlama çalışmalarınızın verimini artırmak amacıyla sizin için doğru olacak hedefleri belirlemek de istediğiniz geri dönüşleri almada size çok yararı olacaktır.
 • Pazarlama çalışmalarınızda sunduğunuz içeriklerin kaliteli ve ilgi çekici olması da en önemli unsurlardan biridir.

Başka tür kampanyalarda olduğu gibi performans pazarlama kampanyalarında karşılaşabileceğimiz zorluklar ve tuzaklarla karşılaşılması da ihtimal dahilinde olan konulardan biridir. Bunlar, yayın sahtekarlığı, düzenleyici kurallar ve yerleştirme şeffaflığı ile ilgili konular olabilir. Ancak sahtekarlık tespiti gibi çeşitli araçlar, reklam verenlerin bu sorunları önleyebilmelerine yardımcı oluyor.

Performans Pazarlama Alanları

Performans Pazarlama Nasıl Ölçülür?

Performans pazarlaması ölçümü yapılırken bazı kriterlere bakılır. Şimdi bu kriterler neler bir göz atalım:

 • En önemli rakibinin ürün kalitesinin kıyasla şirketin ürün kalitesinin müşteri üzerindeki algısı nasıldır?
 • En önemli rakibin hizmet kalitesinin kıyasla şirketin hizmet kalitesinin müşteri üzerindeki algısı nasıldır?
 • Yeni kazanılan müşterilerin ortalama müşteri sayısına yüzde olarak oranı nedir?
 • Kaybedilmiş müşterilerin ortalama müşteri sayısına yüzde olarak oranı nedir?
 • Geri kazanılmış müşterilerin ortalama müşteri sayısına yüzde olarak oranına bakılır.
 • Hiç memnun değil, memnun değil, nötr, memnun ve çok memnun kategorilerindeki müşterilerin yüzde olarak oranının ne olduğu belirlenir.
 • Firmadan tekrar satın alım yapabileceğini söyleyen müşterilerin yüzde olarak oranı belirlenir.
 • Firmanın ürünlerinin kendi alanında en çok tercih edilen ürünler olduğunu belirten müşterilerin yüzde olarak oranı dikkate alınır.
 • Firmayı başkalarına önerebileceğini söyleyen müşterilerin yüzde olarak oranına bakılır.

Performans Pazarlama Nasıl Yapılır?

Performans pazarlama stratejisi benimseyecekseniz öncelikle işletmenizin amaçlarını ve hedeflerini net olarak belirleyin. Daha sonra hedef kitlenizi tanımak için çeşitli araçlarla hedef kitle analizi yapın.  Performans pazarlama çok çeşitli kanallardan yürütülüyor.

Hedef kitlenize performans pazarlama ile ulaşabileceğiniz kanalların neler olduğunu karar verin. Daha sonra hedeflemeye odaklanın ve hedef kitlenizi segmentlere ayırmaya çalışın. Daha sonra reklam kampanyanızı oluşturun.

Performans pazarlaması yaparken sürekli olarak süreci takip ederek elde ettiğiniz verilere göre performans pazarlaması optimizasyonu yapın. A/B testleri uygulayarak kampanya performansını takip edebilirsiniz. Daha yaptığınız sürekli iyileştirme çalışmaları ile daha yüksek dönüşüm elde edebilirsiniz.

Öncelikle web sitenizde ürün açıklaması, içerikler, fiyatlar ve promosyonlar ile birlikte ödeme ve nakliye bilgileri ve işletmenize ait bilgiler doğru ve güncel olarak verilmelidir.  Web sitenizin tasarımı işlevsel olmalı ve kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmalıdır. Kullanıcı odaklı ve duyarlı bir web sitesi performans pazarlama kampanyası için temel noktadır.

Bir kullanıcı online mağazanızda kendini rahat hissetmeli ve uzun süre kalabilmelidir. Sayfalarınız sezgisel olarak tasarlanmalı, hızlıca yüklenmeli ve arama işlevi nitelikli olmalıdır. Bu sayede yeni müşterileri elde edebilirsiniz.

Performans pazarlamasında aynı zamanda SEO çalışmalarına da odaklanmalısınız. Doğru stratejiler ile mağazanız SERP’lerde üst sıralarda yer alabilir.  Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında kitlenize ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir reklam stratejisine sahip olmalı ve özellikle Google Ads reklamları ile hedef kitlenize ulaşmalısınız. Ayrıca sosyal medyada da eş zamanlı performans pazarlama stratejileri yürütmelisiniz. Kampanyalarınızı sürekli izlemeli ve geliştirme çalışmalarını her zaman anlık olarak planlamalısınız.

Performans Pazarlama Ajansı

Performans Pazarlama Ajansı

Web sitenize daha fazla dönüşüm almaya ne dersiniz? Potansiyel müşteri kitlenizi web sitenize çekmeniz ve daha fazla satış yapabilmeniz için performans pazarlama stratejinse yatırım yapabilirsiniz.

Unimate Media profesyonel bir performans pazarlama ajansı olarak işletmenize özel oluşturulan dijital pazarlama ve SEO stratejileri ile satışlarınızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyor.

Web sitenize gelen trafiği detaylı olarak analiz ediyor ve performans pazarlaması için yol haritası belirliyoruz. Aynı zamanda web sitenize gelen ziyaretçileri potansiyel müşterilerinize çevirecek kaliteli açılış sayfaları tasarlıyoruz.

Ekibimiz tarafından planlanan reklamlar ile en düşük maliyetle maksimum dönüşümü alabilirsiniz.  Performans pazarlamada dönüşüm oranını maksimum seviyeye çekmek için markanızla daha önce etkileşime giren kullanıcıları hedeflediğimiz yeniden pazarlama stratejileri de uyguluyoruz.

Performans Pazarlama Fiyatları

Performans pazarlama stratejileri konusunda profesyonel destek arıyorsanız Unimate Media ekibiyle çalışabilirsiniz.  Performans pazarlama fiyatları konusunda işletmenize özel fiyat teklifi veriyoruz.

Firmamız en uygun maliyetlerle en yüksek verimi sağlayacak performans pazarlama desteği sunuyor. Markanızın mevcut taleplerini ve ihtiyaçlarını dinliyoruz. Daha sonra performans pazarlama stratejinizi geliştiriyor ve bir eylem planı hazırlıyoruz. Ardından markanıza özel bir performans pazarlama fiyat teklifi sunuyoruz. Fiyat teklifi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekibimiz size performans pazarlama bütçesi oluşturma konusunda destek olacaktır.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!