Şubat 24, 2024 admin

Reklam Alaka Düzeyi Nedir?

Reklam Alaka Düzeyi

Reklam alaka düzeyi, bir reklam kampanyasında bulunan içerik ile kullanıcıların araması arasındaki ilişkidir.  Dünyanın en büyük arama motoru Google açılış sayfası, reklam içerikleri ve hedeflenmiş anahtar kelimeler ile sunulan içeriklerin kullanıcıların aramaları ile uyumlu olmasını ister.

İçerikleriniz ile kullanıcı aramalarının uyumluluğunu analiz eder ve alaka düzeyini ortaya koyar.  Alaka düzeyi anahtar kelimelerin reklam ile ilişki durumunu ortaya koyan bir metriktir.

Bir reklam kampanyasında alaka düzeyi artıkça elde edeceğiniz sıralama ve sonuç da yüksek olacaktır.  Bu aynı zamanda reklam maliyetini düşmesine yani tıklama başı ödeme tutarınızın azalmasına katkı sağlar. 

Google Ads reklamlarınızı optimize etmek istiyorsanız reklam alaka düzeyinizi optimize etmeli ve maksimum seviyeye getirmelisiniz.

Reklam Alaka Düzeyi Neden Önemlidir?

Google Ads reklam alaka düzeyi bir reklamın performansı için çok önemlidir. Bir reklam ve içerik arasında alaka düzeyi ne kadar yüksek olursa Google bu reklamı o kadar değerli görür. Bu durumda reklamınızı daha üst sıralarda listeler ya da reklamınıza daha düşük tıklama başı ödeme yapmanızı sağlar.

Google reklam kampanyalarında belirli anahtar kelimeler üzerinden reklam vermenizi ister.  Google üzerinde anahtar kelimeleriniz kullanıcı aramalarıyla uyumlu hale gelirse potansiyel müşteri bulmakta zorlanmazsınız.

Reklamlarınızın amacına ulaşması ve daha fazla trafik ya da müşteri elde etmek için alaka düzeyini optimize etmeniz gerekiyor. 

Arama motoru sonuç sayfaları ya da Google Ads iş ortakları üzerinden reklam alaka düzeyiniz arttıkça daha fazla hedefli kitle çekebilirsiniz. Reklam etkililiği ve bütçe esnetme konusunda avantaj elde etmek için alaka düzeyinizi maksimum seviyeye çekmeye çalışın.

Reklam alaka düzeyinin yüksek olması yatırım getirinizin artmasını sağlar. Aynı zamanda reklamlarınızın görünürlüğü de yükselir. Daha az TBM ödersiniz ve dönüşüm oranlarınız artar. Aynı zamanda kalite puanınız da artar. 

Bir web sitesine trafik çekmek için içerik yazmak tek başına yeterli olmaz. Anahtar kelime ve reklamların kullanıcı armaları ile uyumlu olması gerekir. Daha yüksek performans için yüksek alaka düzeyi olması önemlidir.

Reklam Alaka Düzeyi Nasıl Hesaplanır?

Reklam alaka düzeyi hesaplaması için kullanabileceğiniz üç farklı durum olabilir. Öncelikle reklam alaka düzeyinin net bir oran ya da rakamla hesaplanması söz konusu değildir.

İlk ifade ortalama üzerinde reklam alaka düzeyidir. Bu durum anahtar kelimeler ve sayfa arasında çok yakın ilişki olduğunu gösterir. Reklam alaka düzeyinin artması demek sayfa görünürlüğünün daha iyi olması demektir.  İçeriğinizin başlığı, açıklaması ve içeriğinde anahtar kelimelerinizin önemli bir bölümü geçiyorsa reklam alaka düzeyi yüksek olur.

Diğer bir hesaplama seçeneği ortalama reklam alaka düzeyidir. Ortalama reklam alaka düzeyi, anahtar kelime reklam ve sayfayla ortalama bir ilişkiye sahiptir. İstenen düzeyde bir ilişki olmasa da aramalarda görünürlük söz konusudur.  Bu durumda genel olarak açıklamalarda tam anahtar kelimenin olmaması ya da belirsiz anahtar kelime uzantısı olduğu düşünülebilir.  Anahtar kelime sadece başlıkta yer alırsa ve açıklamada yer almazsa ortalama alaka düzeyi ortaya çıkabilir.

Son ölçüm seçeneği ortalamanın altında reklam alaka düzeyidir. Ortalamanın altında reklam alaka düzeyinde kullanıcılara görünürlük çok düşüktür.  Bu duruma yol açan etmen spesifik olmayan ve çok fazla konuyu kapsayan genel anahtar kelimeler kullanılması olabilir.  Bu noktada açıklama ve başlıkla anahtar kelimeden genellikle bahsedilmemiştir.

Reklam metni ile ilgili olan doğru anahtar kelimeleri bulmanız düşük reklam alaka dizeyine yol açar. Alaka düzeyinin düşük olması kalite puanını ve reklamın görünebilirliğini de düşürür. Aynı zamanda bütçenizin artmasına yol açar. Bu nedenle reklam alaka düzeyiniz mutlaka yüksek olmalıdır.

Reklam Alaka Düzeyi ile Kalite Puanı Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi reklam alaka düzeyi ve kalite puanı terimlerini aynı metrik olarak değerlendiriyorlar. Kalite puanı ile reklam alaka düzeyi farklı terimlerdir. İkisi yakın ilişki içinde olsalar da bazı temel farklılıklara ve özelliklere sahiptirler.

 Reklam alaka düzeyi, bir reklam kampanyasında kullanılan içerik ve kullanıcıların yaptığı arama arasındaki ilişkidir. 

Kalite puanı, Google’ın anahtar kelimeleriniz, PPC reklam kaliteniz ve alaka düzeyinize yönelik yaptığı genel derecelendirmedir. Kalite puanı genel olarak tıklama başı maliyet hesaplamada kullanılır. Aynı zamanda reklam sıralamanızı belirlemek adına önemli bir metriktir.

Kısaca reklam alaka düzeyi ile kalite puanı arasındaki farkı anlatacak olursak reklam alaka düzeyi kalite puanının bir alt elemanıdır.  Alaka düzeyi kullanıcı araması ve anahtar kelime uyumuna odaklanırken kalite puanı buna reklam kalitesi ve anahtar kelimeyi de ekler.

Reklam alaka düzeyi ve kalite puanı

Reklam alaka düzeyi ve kalite puanı

Düşük Reklam Alaka Düzeyinin Sonuçları Nelerdir?

Reklam alaka düzeyinin düşük olması sizin için bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Öncelikle reklam alaka düzeyi kullanıcıların karşısına daha fazla çıkmanızı sağlar. Düşük düzeyde anahtar kelime ve kullanıcı araması eşleşmediği için doğru kitleye ulaşamazsınız.

Alaka düzeyiniz düşük olursa bir reklamda ödediğiniz tıklama başı maliyet de yükselir.  Google TBM tutarını belirlerken kalite puanı, doğal olarak alaka düzeyini dikkate alır. Bu nedenle reklam alaka düzeyiniz düşükse ödeyeceğiniz tutar normalden daha fazla olacaktır.

Google Ads reklamları reklam alaka düzeyi arttıkça daha fazla kişiye ulaşır. Bu da daha iyi bir dönüşüm oranı ve yatırım getirisi demektir. Düşük reklam alaka düzeyi olması halinde reklamlarınız daha az kişiye görünür. Bu da daha düşük bir dönüşüm oranı olmasına yol açar. Bu durumda satışlarınız azalır ve reklam hedeflerinize ulaşmada zorluklar yaşarsınız.

Reklam Alaka Düzeyi Nasıl Arttırılır?

Reklamlarınızın performansını yükseltmek istiyorsanız reklama alaka düzeyi artırma konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Bir Google Ads reklamınızın alaka düzeyini artırmak için kullanabileceğiniz birçok strateji bulunuyor. Bu bölümde bir Google reklamında daha yüksek alaka düzeyi nasıl yakalarsınız bu konuda bazı bilgiler alacaksınız;

Belirli Reklam Gruplarına Odaklanın

Reklam grupları farklı ürün ve hizmete odaklanmalıdır.  Alaka düzeyini arttırmak için spesifik olmanız çok önemlidir.  Bir reklam kampanyasında dijital pazarlama konusunda farklı hizmetler verdiğinizi düşünelim. Bu durumda her bir hizmet için farklı reklam grubu oluşturabilirsiniz. İçerik pazarlaması, e-posta pazarlama ve sosyal medya pazarlama vb. alt hizmetler için ayrı reklam kampanyaları oluşturmanız gerekiyor.

Bir kullanıcının e-posta pazarlama alanında bir hizmet aradığını düşünelim. Bu durumda reklamınız alakasız olursa tıklama ihtimali düşük olursa alakalı reklamlara tıklama şansı daha fazla olmaktadır. Bu nedenle alaka düzeyinizi farklı reklam türleri oluşturarak optimize edin.

Anahtar Kelime Seçiminde Dikkatli Olun

Alaka düzeyini arttırmak için reklam grubu e açılış sayfası ile direkt alakalı anahtar kelimeleri seçmelisiniz Aynı zamanda bu anahtar kelimelerin yakın varyasyonlarını da ekleyebilirsiniz.

Alaka düzeyini arttırmak için uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Çünkü potansiyel müşteriler daha nitelikli aramalar yaptıkları için uzun kuyrukla anahtar kelimeleri daha fazla kullanma eğiliminde olurlar.

 Mesela dijital pazarlama alanında sosyal medya pazarlaması hakkında hizmet arayan bir kullanıcıyı düşünelim. Direkt “Sosyal medya pazarlaması” araması yerine “sosyal medya pazarlama hizmeti nedir?” gibi bir uzun kuyruklu ifadeye odaklanabilir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az gösterim ve trafik gelmesine yol açabilir. Ancak direkt alakalı trafik çekmenizi sağlar. Az ama direkt hedef kitlenizi çektiğiniz için uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanan reklam kampanyalarında alaka düzeyi daha yüksek olacaktır.

Reklam Metninizde Anahtar Kelimelere Yer Verin

Bir kullanıcı arama terimini reklam metninde görürse reklamın aradığı ifadelerle alakalı olduğunu düşünecektir. Bu yüzden mutlaka reklam metninizde başlık ve açıklama satırlarına odak anahtar kelimelerinizi eklemeyi sakın unutmayın. Bu iki strateji ile reklam alaka düzeyini maksimum seviyeye getirebilirsiniz.

Reklamlarınızı Basit Tutun ve İlgi Çekici Hale Getirin

Bir reklamda her yerde metin olursa insanlar o reklamdan sıkılabilirler. Bu nedenle ürün ve hizmetlerinizi ön plana çıkaracak ve tanıtacak benzersiz özelliklerini gösterebilirsiniz.

Kullanıcıları ürün ve hizmetlerinizi tanıttığınızda satın almaya daha yatkın olurlar. Daha sonra da onları tıklamaya ve istediğiniz aksiyonu yerine getirmeye yönelten güçlü bir harekete geçirici mesaj eklerseniz reklamın alaka düzeyi de artacaktır.  Satın alma amacıyla ürün arayan bir kullanıcıyı buna yönlendiren bir CTA ile çekebilirsiniz.

Reklam alaka düzeyini artırma

Reklam alaka düzeyini artırma

Açılış Sayfanızın Optimize Edin

Google Ads reklamınıza tıklayan bir kullanıcı bir açılış sayfasına gelir.  Alaka düzeyi ve açılış sayfasının kalitesi arasında çok yakın bir ilişki vardır. Bir kullanıcı reklamınıza tıkladıktan sonra açılış sayfasında aradığı konuda bilgi bulması ve istediği aksiyonu alması gerekir.

Açılış sayfaları iyi optimize edilirse reklam alaka düzeyi artar ve dönüşüm oranı da çok iyi bir seviyeye gelir. Bu nedenle açılış sayfanızı iyi optimize etmeniz gerekiyor. 

Her reklam grubu için özel bir açılış sayfası oluşturun. En iyi anahtar kelimeleriniz açılı. Sayfasında yer alsın ve vaat ettiğiniz şeyi mutlaka burada kullanıcılara verin. Aynı zamanda negatif anahtar kelimeleri hariç tutmayı da sakın unutmayın.

Farklı Reklamları A/B Testi ile Test Edin

Reklam hedeflerinize ulaşabilmeniz için en iyi performansı gösteren reklamı oluşturmanız gerekiyor. bu nedenle teklif türü, anahtar kelime ve reklam metinlerini farklılaştırın ve en iyi reklam alaka düzeyini A/B testleri ile yakalamaya çalışın.

Google Ads her zaman en iyi performans gösteren reklamlarınızın yer aldığı reklam gruplarını otomatik şekilde dönüşümlü olarak yayına alır ve daha fazla yatırım getirisi elde etmenize odaklanır.

Reklam performansınızı takip ederseniz ve A/B testlerini düzenli olarak yaparsanız reklam alaka düzeyini her zaman daha iyiye çekebilirsiniz. Bu sayede pazarlama hedeflerinize ulaşabilir ve reklamlarınızdan daha iyi bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

Google Ads Reklam Alaka Düzeyine Ne Kadar Önem Verir?

Google Ads reklamları yayınlıyorsanız alaka düzeyine her zaman odaklanmanız gerekiyor. Reklam alaka düzeyinizi optimize ederseniz her zaman daha düşük tutarlar ödeyerek daha fazla müşteri bulabilirsiniz.

Google her zaman kullanıcılara en iyi deneyimi sunmaya odaklanır. Bu nedenle organik arama sonuçlarında olduğu gibi reklamlarda da alaka düzeyini arttırmaya odaklanır. Bu durumda yapılması gereken Google Ads alaka düzeyini arttıracak birtakım çalışmalar yapmak olur.

Son Düşünceler

Reklam alaka düzeyi, bir reklam kampanyasının daha görüntülenebilir hale gelmesini sağlar. Üstelik bunu daha düşük bir bütçeyle yapar.  

Bir internet kullanıcısı arama yaparken belirli anahtar kelimeler girer. Bu anahtar kelimeler içinde en alakalı sonuçlara ulaşmaya odaklanır.  Bu yüzden reklamları onların aradıkları anahtar kelimelerin yer aldığı şekilde optimize etmeniz gerekir. 

Reklam metinlerinizde, başlıklarınızda ve açıklamalarınızda odak anahtar kelimelere yer verirseniz Google Ads reklam alaka düzeyi artar. Bu sayede daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Bu yatırım getirisi ve dönüşüm oranının artmasını sağlar.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!