Nisan 28, 2021 admin

Responsive Tasarımın SEO’daki Önemi (Duyarlı Tasarım)

Responsive tasarımın SEO'daki önemi

Duyarlı tasarım olarak da bilinen ve bir internet sitesinin, sitenin görüntülenmesi adına kullanılan bilgi işlem cihazlarına yönelik tasarlanması anlamına gelen responsive tasarım, son dönemlerde ön plana çıkmakta ve pek çok web sitesi tasarımcısı bu özellik üzerinden web sitelerini tasarlamaktadır. Bilindiği üzere internet dünyası, rakiplerin yoğun bir şekilde bulunduğu alanlardan bir tanesidir ve web sitelerinin çeşitli çalışmalar gerçekleştirerek rakiplerinden sıyrılması oldukça önemlidir. Duyarlı tasarım, bu noktada oldukça önemli bir yere sahiptir ve bu tasarım dahilinde web sitelerinin görüntülenme sayılarında artışlar meydana gelebilmektedir.

Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

Pek çok insan, web sitelerinin tasarımını gerçekleştirirken müşterilerden gelen istekler doğrultusunda hareket etmekte ve ilgili web sitesinin arama motorlarında ön plana çıkabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Duyarlı web tasarımı nedir sorusu, bu kapsamda kritik öneme sahiptir ve pek çok insan tarafından araştırılan konulardan bir tanesi olmaktadır..

Bir web sitesi, kullanılan cihazdaki bilgi işlem sistemine göre düzenlenirse eğer, o web sitesi her cihazdan sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bu husus, ilgili web sitesinin akıllı telefon, tablet vb. cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde açılabileceğini ifade ettiği için web sitesinin birçok insana ulaşmasını isteyen insanlar, duyarlı web tasarım üzerinden sitenin tasarlanmasını talep etmektedir.

Duyarlı Web Tasarımı Özelliği

Duyarlı web tasarım özelliği bakımından geniş bir içeriğe sahip olan tasarım türlerindendir ve SEO çalışmalarındaki yeri ve rolü oldukça önemlidir. Birçok insan, bilindiği üzere mobil cihazlar üzerinden internet dünyasına gezinti yapmakta ve ilgilendikleri web sitelerin de mobil ile uyumlu olmasını arzulamaktadır. Bu noktada bir web sitesinin “mobil uyumlu” olması için sitenin ne tür bir tasarıma sahip olması gerekir sorusu kapsamında duyarlı web tasarımın, bu soruya verilebilecek en önemli cevap olduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Duyarlı web tasarımın neden önemli olduğunu ise aşağıdaki gibi sıralanabilen maddeler halinde ifade edebiliriz:

  • Arama motorlarında ön plana çıkmak
  • Dönüşüm oranını arttırmak
  • Daha fazla müşteriye hitap etmek
  • Topluluk oluşturma şansı

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, responsive tasarımın neden önemli olduğunu anlatma bakımından çok mühimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!