Aralık 11, 2023 admin

Video Reklam Nedir?

Video Reklam Nedir?

Video reklam, arama motoru ve sosyal medya gibi mecralarda video ve görsel içerikli olarak yayınlanan reklam türüdür. Bu reklamlarla video etkileşimi sağlanır ve pazarlama kampanyaları daha başarılı hale gelir.

Video reklamların en önemli avantajı hedef kitleyi daha kolay etkilemesi ve ilgisini çekebilmesidir.  Reklamlarınızı Google iş ortağı web siteleri, YouTube, sosyal medya gibi birçok mecrada yayınlayabilirsiniz. Bu reklamlar kullanıcıları belirli bir eyleme yönlendirme konusunda çok başarılıdır.

Video reklamlar üzerinden ilgi çekici bir hikaye anlatabilir, dikkat çekici görseller paylaşabilir, profesyonel seslendirmeler yapabilir, müzik kullanarak reklamlarınızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

Video reklam hizmetleri için Unimate Media profesyonel prodüksiyon ve reklam danışmanlığı hizmetleriyle yanınızdadır.

Video Reklamlar Nerelerde Yayınlanabilir?

Video reklamlar hedef kitlenize göre farklı pazarlama alanlarından yayınlanabilir. Bu reklamları farklı platform ve dağıtım kanalları ile kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Video reklam alanları arasında şunlar bulunur;

 • YouTube

Youtube dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve en büyük video paylaşım platformudur. Burada farklı reklam modelleri ile video reklamları yayınlayabilirsiniz. Hedef kitlenize göre demografik, ilgi alanı ve arama sorgularına göre reklam hedeflemeleri yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya video reklamlar için en etkili kanallar arasındadır. Kitlenizin yer alması ve aktif olması durumuna göre Instagram, Twitter, Facebook, TikTok gibi platformlarda video reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Web Sitesi

Video reklamlarınızı kendi web sitenizde de paylaşabilirsiniz. İçeriklerle uyumlu olan ilgi çekici video marka bilinirliğine katkı sunar.

Arama Motoru ve Google İş Ortağı Siteler

Google ile iş ortağı olan web siteleri ve diğer arama motorlarında video reklamlar yayınlayarak hedef kitlenize doğrudan ulaşma şansınız olur. Bu reklamlarda hedef kitle odaklı ve anahtar kelime odaklı hedeflemeler yapabilirsiniz.

Video Reklamın Avantajları

Video reklamlar birçok işletme tarafından tercih edilmektedir. Bu reklamların çok önemli avantajları ve faydaları bulunuyor.

Video reklam avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Video içerikleri ile potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilir. Farklı mecralarda yayınlayarak geniş bir tabana erişim sağlarsınız.
 • Dönüşüm oranı daha yüksek olur ve videolarınıza insanları tıklamaya kolayca ikna edebilirsiniz.
 • Markanızın duyurabilir ve marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.
 • Güçlü bir hikaye anlatımı ile kullanıcıların markanıza güvenmesini ve markanızla bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.
 • Video reklamlar sayesinde daha fazla satış yapabilirsiniz.
 • Potansiyel müşteri kitlenizin dikkatini daha kolay çekebilirsiniz.
 • Diğer reklam modellerine göre içerik pazarlaması, satış ve dönüşüm oranı konusunda çok daha başarılı olursunuz.
 • Video reklamınızı kolayca farklı mecralar için uyarlayabilir ve her platformda paylaşabilirsiniz.

Video Reklam Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Video reklamlarınızın başarılı olabilmesi için etkili bir strateji geliştirmeniz gerekir. Video reklam stratejisi geliştirmek ve bunda başarılı olmak için belirli adımlar izlemelisiniz.

Video reklam stratejisi oluşturma adımları şöyledir;

 1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

İlk olarak reklamınızı ulaştıracağınız kitleyi belirleyin.  İlgisini çekmek istediğiniz, ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişileri demografik veri, ilgi alanı ve davranış gibi özelliklere göre analiz etmeniz önemlidir.

 1. Mesajınızı Net Hale Getirin

Marka mesajınız net olursa video reklamlar etkili hale gelir. Ürün ve hizmetlerinizin sağladığı faydayı ve çözdüğü sorunu açık şekilde anlatmaya odaklanın. Marka mesajınız basit, anlaşılır ve sade olmalıdır.

 1. İlgi Çekici Bir Hikaye Tasarlayın

Reklamı izleyen kişilerin ilgisini çekmek ve bağ oluşturmalarını sağlamak için etkili bir hikaye tasarlayın. Hikayeye kapılan izleyiciler markanızla bağ kurar ve markanıza bağlanırlar. Ürünlerinizi belirli senaryolara entegre edin ve insanların olayın içine sokun.

 1. Markanızı Öne Çıkarın

Video reklamlarınızın etkili olması için markanızı öne çıkarmalı yani vurgulamalısınız. Marka renklerine yer verin, logonuzu paylaşın ve sloganınızı görsel olarak kullanarak marka bilinirliği ve kurumsal imaj sağlayın. Bu güveni arttırır ve reklam etkisini güçlendirir.

Video Reklam Türleri

Video reklamlar tasarlıyorsanız farklı platformlarda farklı reklam modellerini kullanabilirsiniz. Bu reklamların farklı özellikleri ve farklı avantajları bulunuyor.

Seçim yapmak istiyorsanız işte en popüler video reklam türleri;

Video Reklam FiyatlarıTruwiew Keşfet Reklamları

Bu reklamlar kullanıcılar internette bir video açtığında veya ana sayfada gördükleri atlanabilir reklamlardır. Bu reklamlar için minimum 12 saniye maksimum 6 dakikalık bir video içeriğine ihtiyacınız var. YouTube üzerinde ödeme yapabilmeniz için videonun en az 30 saniye izlenmesi gerekir. Reklamverenler için etkili ve düşük maliyetli bir reklam modelidir.

Görüntülü Reklamlar (Display Reklamlar)

Display reklamlar videolarda ekranın sağ kısmında yer alan görsellerdir. Bu reklamlar Youtube ve çeşitli web sitelerinde yer alırlar. Bu reklamlar masaüstü cihazlarda daha etkili olmaktadır.

Atlanamayan Youtube Reklamları

Bu reklamlar kullanıcıların 5 saniye olmadan geçemediği reklamlardır. Bu reklamlarda videoyu izleyenlere başta veya ortada çıkarlar.  Reklam izleme başına ücret ödemesi olur ve en düşük 15 saniyelik reklamlar olurlar.

Bumper Reklamlar

Bu reklamlar da videoların başı veya orga kısmında görülür. 5 saniye veya daha kısa reklamlardır. Bu reklamlar kısa ama etkili kampanyalar için idealdir. Bu reklamlarda izleme başı ücret söz konusudur.

Overlay Reklamlar

Video izlerken ortaya çıkan ve ekranın alt kısmında bulunan reklamlardır. Kullanıcı reklama tıkar ve daha sonra ürün sayfanıza gelir. Satın alma odaklı reklamlar oluşturacaksanız çok etkili bir reklam türü olacaktır.

İnteraktif Video Reklamları

Bu reklamlar daha fazla bilgi almak, web site bültenine abone olmak ve bir kampanyaya katılmak için verilir. Reklamda bir bölüme tıklanır ve açılış sayfasında ilgili bilgiler girilerek hedeflenen davranış tamamlanır.

Şerit Video Reklamlar

Videolardaki içerikle eş zamanlı olarak videonun üst bölümünde görülen videolardır. Bu reklamlar ekranın beşte birini kaplar. Reklama tıklama olduğunda video durur ve kullanıcılar web sitesine yönlendirilir

Video Dışı Şerit Reklamlar

Bu reklamlar videodaki içerikle eş zamanlı görülür ancak video oynatıcıda yer almaz. Kalıcı bir biçimde videonun altında veya üstünde bir alanda yer alır. Bu reklamlar dikkat dağıtmaz ve ilgi çekicidir.

Eşlik Edici (Companion) Reklamlar

Eşlik edici reklamlar videonun yan kısmında yer alan banner reklam türleridir. Videoyu kesmeden sürekli yan tarafta dikkat çekici biçimde durur. Görüntü, zengin medya içeriği ve metin içerikler barındırırlar.

Video Reklam İçeriği

Video odaklı reklamlar oluşturacaksanız içeriklere özen göstermelisiniz. Video reklam içeriği kampanyanızın başarılı olmasında etkilidir. Bu reklamlar hedef kitlenizle iletişim kurmanızı ve marka mesajınızı aktarmanızı sağlar. Bu nedenle hem tasarım hem de içerik süreçlerinde profesyonel hareket etmeniz gerekiyor.

 • Video reklamlarınız kısa ve öz olmalıdır. İnternet kullanıcılarının dikkat ve tahammül seviyesi çok kısadır. Bu nedenle mesajınızı en kısa sürede en etkili şekilde aktarmalısınız. Kısa video reklamları daha başarılı olur.
 • Videolarınız görsel olarak etkili, ilgi çekici ve profesyonel olmalıdır. Çekimler profesyonel yapılmalı, prodüksiyon sürecinde uzmanlardan destek alınmalı, görüntü kalitesi yüksek olmalıdır. Bu markanıza olan güveni arttırır. Aynı zamanda renkler markanızla bağ kurmalarını sağlamalıdır.
 • Video reklamlarda kullanıcıları farklı stratejilerle etkilemelisiniz. Hikaye anlatabilir, duygusal bağ kurmalarını sağlayabilir, mizaha yer verebilir, bir sorunu çözebilirsiniz. Doğru stratejiler ile marka mesajınızı kitleniz çok daha iyi anlar.
 • Animasyon ve grafiklere yer verirseniz dinamik reklamlar tasarlar ve çekici hale getirebilirsiniz. Bu sayede ilgi çeker ve markanızı daha bilinir ve akılda kalıcı hale getirmede başarılı olabilirsiniz.
Video Reklam Nasıl Yapılır?

Video Reklam Nasıl Yapılır?

Video Reklam Nasıl Yapılır?

Video reklam oluşturacaksanız bunu belirli adımları geçerek yapabilirsiniz.

Video reklam oluşturma adımları;

 1. Hedeflerinizi Belirleyin

Video reklam stratejinize göre hedeflerinizi belirleyin. Marka bilinirliği sağlama, ürün ve hizmetleri tanıtma, satış yapma, form doldurma ve iletişim kurma gibi hedefleriniz olabilir.

 1. Reklam Hikayesi Oluşturun

Reklamlarınızın kitlenizin dikkatini çekmesi ve onları etkilemesi için bir hikaye oluşturun. Hikayeye ürünlerinizi ve markanızı entegre ederek kitlenizin markanızla bağ kurmasını ve size güvenmesini sağlarsınız.

 1. Video Çekimi Yapın

Videonuz için profesyonel prodüksiyon ekibimiz ile birlikte çekim ve düzenleme sürecini tamamlayın. Videonuzda kaliteli görsel efekt, doğru müzik seçimi, profesyonel seslendirmelere yer vererek video reklamlarınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için video çekimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Reklamınızı Yayına Alın

Videonuzu oluşturduktan sonra hedef kitlenizin yer aldığı platformlarda reklam çıkarak yayına alın. YouTube, sosyal medya ağları, web siteleri gibi birçok dağıtım kanalını kullanabilirsiniz.

 1. Sonuçları Ölçün ve Optimize Edin

Reklam kampanyanızın başarılı olup olmadığını düzenli olarak ölçmelisiniz. İzlenme sayısı, tıklama oranı ve dönüşüm oranı gibi birçok metriği takip etmeniz gerekiyor. Reklamlarınızı bu verilere göre optimize edin ve ileriki dönemdeki video reklamlarınızı veriler ışığında planlayın.

Video Çekimi Nasıl Yapılmalı?

Video reklam stratejisi geliştirecekseniz video çekimi de yapmalısınız. Video çekimi için öncelikle profesyonel bir ekiple çalışmalısınız. Bunun için doğru ekipmanları seçmeli ve videonuzun içeriğini planlayın.

Videonuz için en doğru mekanı seçin. Daha sonra birkaç deneme çekimi yapın ve ısındıktan sonra profesyonel çekim sürecine geçin. Videonuzu profesyonel bakış açısıyla oluşturduktan sonra artık reklamlarınızı çekin.

Reklam çekimi tamamlandıktan sonra artık prodüksiyon süreci başlıyor. Profesyonel ekibimizle birlikte videonuzu reklamda kullanmaya hazır hale getirin. Ses, animasyon, efekt ve müzik gibi eklemelerin tamamını yapın.

Son halini test edin ve reklamda yayınlamaya hazır hale getirin. Reklam platformuna göre uygun şekilde düzenlemeler yapın ve reklamınızı yayına alın.

Video reklam çekimi ve prodüksiyon hizmetleri için Unimate ekibi ile çalışabilirsiniz. Unimate ile videolarınızı çekiyor ve reklamlarınızı en iyi şekilde optimize ediyoruz.

Video Reklamlar Nasıl Başarılı Olur?

Video reklamları markanızın hedef kitlesine ürün ve hizmetlerini ulaştırmasını sağlar. Bu pazarlama kanalını etkili şekilde kullanmak için bazı SEO kriterlerine uymanız gerekiyor. Bu sayede hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir ve daha görünür video reklamlar planlayabilirsiniz.

Video reklam SEO stratejileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Video içeriklerinde anahtar kelimeleri etkili ve doğru şekilde kullanın. Videonun başlık, açıklama ve içerine bu kelimeleri entegre edin. Bu hedef kitlenizin videonuzu daha kolay bulmasını sağlayacak.
 • Video reklamınızın başlığını ve açıklamasını iyi optimize edin. Başlıkta anahtar kelimelere yer verin. İlgi çekici bir başlık yazın ve açıklamada anahtar kelimeleri içeren videonun kısa bir özetine yer verin. Bu ilgi çekmeyi ve daha görünür hale gelmeyi sağlar.
 • Video etiketi ve meta verilerini kullanarak reklamınızı en etkili şekilde kategorize edin. Arama motorları reklamınızı daha iyi anlar ve daha doğru yerlerde listeler.
 • Video sitemap oluşturarak video reklamlarınızı arama motorlarına bildirin. Bu sayede daha etkili reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Video çekimi ve video reklam yönetimi için Unimate Media’dan teklif almadan karar vermeyin. Bize ulaşın ve hemen size özel video reklam ve video çekim projeleri planlayarak dijital varlığınızı güçlendirelim.

 

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!