Aralık 13, 2023 admin

Display Reklam Nedir?

Display reklam, reklamveren tarafından tasarlanan bir görsel üzerinden çevrimçi olarak verilen ücretli reklamlardır. Bu reklamların diğer ismi banner reklamdır ve bu reklamlar bir görüntülü reklam türüdür.

Display reklamları görüntüleyen kişiler tanıtımı gördüklerinde resme tıklar ve açılış sayfasına ulaşırlar. Bu reklamlar arama sonuç sayfalarında bulunmaz. Bu nedenle işlevleri, avantajları ve sınırlılıkları metin tabanlı reklamlardan farklıdır.

Banner reklamlar kullanıcıların karşısına web sitelerinde çıkar. Bu reklamlar etkileşimli ekran veya kullanıcıların dikkatini çekecek animasyonlara sahiptir. Bu reklamların en önemli işlevi yeniden pazarlama kampanyalarına da yer verilebilmesidir.

E-ticaret sitesi veya alışveriş sitesinde vakit geçiren kullanıcılar herhangi bir sebeple sepette ürün varken web sitesini terk edebilir. Bu kişi web sitesi sahibi için daha sonra ürünü satın almaya en yakın kişidir çünkü sepete ürün atacak düzeyde bir etkileşim vardır. Bu noktada bıraktıkları satın alma deneyimini tamamlamak için o kullanıcıya sepetindeki ürünü tanıtan banner reklamlarla ulaşabilirsiniz.

Display Reklam Nerelerde Kullanılır?

Display reklamlar haber sitesi, blog siteleri, oyun siteleri gibi birçok yerde kullanılabilir. Aynı zamanda sosyal medya uygulamaları, dijital dergiler ve ticari portallarda da yer alabilir. Kurumunuzun yapısına uygun olarak her türlü dijital ortamda display reklamlara yer verebilirsiniz.

Kategori, içerik, hedef kitleye ulaşma ve satın alma deneyimi yaşatma gibi hedeflerle display reklamlar yayınlayabilirsiniz. Bu noktada hedef kitlenizi iyi tanırsanız, güçlü A/B testleri ile reklamlarınızı geliştirirseniz başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Banner reklamları doğru mecrada ve doğru hedefleme ile iyi kurgularsanız yeni müşteriler kazanabilir ve mevcut müşterilerinizi tekrar hedefleyebilirsiniz. İki kitle için hedeflerinizi içeren farklı display reklamları eş zamanlı olarak kurgulayabilirsiniz.

Display Reklam Türleri Nelerdir?

Display reklamlar farklı özelliklere sahiptir. Bu reklam modellerinde hedeflerinize ve reklamların yayınlanacağı platforma göre farklı reklam türlerini kullanabilirsiniz. Her bir reklam türünün farklı işlevi ve avantajı bulunuyor.

Daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için display reklam türleri hakkında genel bilgiler vereceğiz. Listemizi inceleyerek istediğiniz reklam modeli hakkında daha detaylı araştırma yapabilirsiniz. Reklam modelleri hakkında bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Banner reklamlar

Banner reklam, işletmenizin kendi web sitesine veya bir açılış sayfasına kullanıcıları getirebilmek adına dikdörtgen görsel olarak hazırlanan ve başka web sitelerinde farklı alanlara yerleştirdiğiniz reklam türleridir.

İşletmenize ait ürün ve hizmetleri tanıtırken bu reklamları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda reklamlarda animasyonu resim veya statik resimleri kullanabilirsiniz. Ürün ve hizmetleriniz bu reklam modelleri ile geniş bir kitleye tanıtılabilir.

Kullanıcı banner reklama tıklar ve direkt olarak web sitenize gelir.  Bu sayede web sitenize trafik çekebilir ve geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Banner reklamlar display reklamlar içinde önemli bir yere sahiptir.

İçerik Reklamları

Display reklamlar içerik de barındırabilir. Bu reklamlarda görsellerle birlikte ürünler hakkında öne çıkan özellikleri barındıracak metin içerikler de verebilirsiniz. Bu reklamların metin tabanlı reklamlardan farkı diğer web sitelerinde görüntülenmesi ve içerikle birlikte görseller de barındırabilmesidir.

Display içerik reklamları metin tabanlı reklam ve görüntülü reklamların avantajlarını birlikte kullanabilmenizi sağlar. Etkili bir display reklam türüdür. Bu reklamlar ile geniş kitlelere ulaşabilir, ürün ile hizmetlerinizi etkili şekilde tanıtabilirsiniz.

Animasyonlu reklamlar

Animasyonlu reklamlar, işletmenizin bir ürün veya hizmet tanıtmak için animasyon şeklinde tasarladığı reklamlardır. Bu reklamlar da banner reklamlar gibi farklı web sitelerinde görünürler. Kullanıcılar animasyona tıkladığında web sitenize veya tasarladığınız açılış sayfasına gelir.

İnternet kullanıcılarını hareketli görseller, videolar veya animasyonlar çeker. Animasyonlu reklamlar dönüşüm oranı yüksek, etkili ve sonuç odaklı bir display reklam türüdür. Bu reklamları gören kullanıcılar mutlaka reklamı izler ve tıklamak için istekli olurlar.

Görüntülü reklam türleri arasında bulunan animasyonlu reklamları etkili şekilde tasarlarsanız, doğru mecrada yayınlarsanız ve hedef kitlenizde ilgi uyandıracak şekilde oluşturursanız sonuçlar olumlu olur. Bu reklamlar ile geniş kitlelere ulaşabilir ve işletmeniz için çok sayıda müşteri çekebilirsiniz. Bu reklamlar en etkili display reklam türleri arasında yer almaktadır.

Video Reklamlar

Yapılan araştırmalar en etkili içerik türünün video içerik olduğunu gösteriyor. Özellikle kısa süreli dikkat çekici videolar internet kullanıcılarının çok ilgisini çekiyor. Bu nedenle display reklam türleri içinde video reklamlar çok etkili oluyor.

Video reklamlar, ürün ve hizmetleriniz hakkında diğer web sitelerinde yayınlanan video içerikli reklam türleridir. Kullanıcılar internette gezerken video reklamlarla karşılaştıklarında video reklamlarınıza ilgi gösterirler.

Kullanıcılar videoya tıkladıkları anda açılış sayfanıza gelirler.  Bu reklamlarda dönüşüm oranı yüksek ve satın alma deneyimi sayısı da diğer reklamlara göre fazladır.

Display Reklamların Amaçları

Display reklamlar farklı amaçlar ve hedeflerle yayınlanabilir. Reklam türüne, yayınlandığı mecraya ve içeriğine göre display reklam amaçları farklı olabilir.

Reklam türleri arasından hedeflerinize ve amacınıza göre seçim yapabilir ve amacınızla uyumlu bir reklam içeriği geliştirebilirsiniz.

En yaygın display reklam amaçları şu şekilde olabilir;

Marka Bilinirliği

İşletmeler internette daha fazla kişiye ulaşmak için marka bilinirliği sağlamaya çalışırlar. Özellikle yeni bir işletmeyseniz işletmenizin kısa sürede çok kişi tarafından duyulması gerekiyor.

Marka bilinirliği, ürün ve hizmetlerinizi veya işletmenizin daha fazla müşteri adayı tarafından bilinir hale gelmesidir.

Display reklamları ile marka bilinirliği reklamları üretebilirsiniz. Markanızı tanıtan video, görsel, animasyon içerikli ilgi çekici reklam içerikleri tasarlarsanız markanızı kısa sürede büyütebilir ve rakiplerinizden daha popüler bir marka haline gelebilirsiniz.

 

display reklam fiyatları

Trafik Çekme

Bir internet siteniz varsa özellikle bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız temel amacınız web sitenize daha fazla kullanıcı çekmektir.

Trafik çekme, Google arama sonuçları, reklamlar veya sosyal medya gibi kanallar üzerinden web sitenize gelen kullanıcıları çekebilmektir.

Display reklamlar ile daha fazla müşteri çekme konusunda başarılı olabilirsiniz. İlgi çekici, merak uyandırıcı ve etkili bir reklam içeriği doğru bir reklam modeliyle birleşince reklamlarınıza tıklayan kişi sayısı artar.

Reklamınıza tıklayarak açılış sayfası veya web sitenizde ilgili sayfaya gelen kullanıcı trafik olarak değerlendirilebilir. Hedef kitleniz içinden doğru kişileri ne kadar fazla sayıda çekerseniz o kadar fazla satış yapma ve markanızı duyurma olasılığınız olur.

Display reklam modelleri ile daha fazla trafik çekebilir ve markanızı etkili şekilde büyütebilirsiniz.

Satış Yapmak

Ürün ve hizmet satışı yapan bir e-ticaret siteniz varsa reklam stratejiniz daha fazla müşteri bulmaya ve ürün satmaya yönelik olur.

Display reklamları ile daha fazla müşteri bulabilirsiniz. Doğru şekilde oluşturulan reklamlar ile satış yapmanız mümkündür.

Satış yapma hedefli display reklamları oluşturacaksanız ürünlerinizi tanıtan reklam içerikleri geliştirmelisiniz. Bu hedefte en kolay dönüşüm oranı yeniden pazarlama stratejisi ile elde edilebilir. Daha önce ürün satın alan, sepete ürün ekleyerek web sitenizi terk eden kullanıcılara ulaşarak satış yapmak mümkün olur.

Banner reklamlar ile yeni kitleleri de hedefleyebilir ve yeniden pazarlama reklamlarıyla eş zamanlı bu stratejiyi farklı reklamlarda uygulayabilirsiniz.

İletişim Kurmak

Display reklamların en önemli işlevlerinden biri de iletişim kurmak olur. Bu reklamlar ile hedef kitleniz veya potansiyel müşterileriniz ile iletişim kurmayı başarabilirsiniz.

Reklamlarınızda iletişim kurma amacı varsa öncelikle bir açılış sayfası tasarlamalısınız. Açılış sayfasına gelen kullanıcılar bir form doldurmalıdır. Mail adresi, telefon numarası, sosyal medya hesabı gibi kişisel iletişim bilgilerini verirler ve onlarla iletişim kurabilirsiniz.

Display reklamları ile iletişim bilgilerini aldıktan sonra kullanıcılara kişiselleştirilmiş kampanyalar içeren kısa mesaj ve e- posta yollayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra iletişim bilgilerini aldığınız hedef kitleniz artık müşteriniz haline gelebilecek güçlü bir aday haline gelir. Aynı zamanda bu reklamlarda başarı oranı yüksek olursa ilerleyen dönemde pazarlama maliyetiniz düşecek ve yatırım getiriniz artacaktır.

Display Reklamların Avantajları

İnternette en yaygın reklam modellerinden biri de display reklamlarıdır. Bu reklamlar birçok avantaja sahiptir.

Display reklam avantajları şu şekildedir;

 • Marka bilinirliğini arttırır. Markanızın daha fazla kişiye ulaşmasını ve daha fazla kişi tarafından konuşulmasını sağlar.
 • Ürünlerinizin daha fazla satılmasını sağlar. Satış odaklı display reklamları ile satışlarınız artar ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.
 • Display reklamlar görüntülü reklam modelleridir. Bu reklamlarla ürün ve hizmetlerinizi çok iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Yeni bir ürün piyasaya sürdüyseniz ürün tanıtımını bu reklamlarla yapabilirsiniz.
 • En doğru display reklam modeli ile dönüşüm oranı artar. Reklam hedeflerinize ulaşma konusunda çok başarılı olabilirsiniz.
 • Display reklamlar ile geçmişte markanızla iletişim kuran kişileri yeniden pazarlama stratejisi ile tekrar hedefleyebilirsiniz.
 • Potansiyel müşteri kitlenize en geniş tabanda bu reklamlar ile ulaşabilirsiniz.
 • Display reklamların sonuçlarını ölçebilirsiniz. Bu reklamlarda pazarlama başarınızı görebilir ve başarısızlık sebeplerini belirleyerek daha güçlü reklam stratejiler belirleyebilirsiniz.
 • Display reklamları uygun maliyetli reklamcılık türüdür ve geleneksel reklamlara göre düşük tutarlara yüksek dönüşümler alabilirsiniz.
 • Görüntülü reklam modelleri olan display reklamlar ile sosyal medya ve diğer reklam türlerini tamamlayarak daha etkili bir pazarlama stratejisi yürütebilirsiniz.
 • Display reklamların yatırım getirisi diğer reklamlara göre yüksek olur.
 • Bu reklamlarda istediğiniz sonuçları yakalamak için farklı metin, görsel, animasyon, video ve eylem çağrılarını test edebilirsiniz. Bu reklamlar esnek ve geliştirilebilir reklamlardır. Bu sayede en iyi sonuçları alacağınız reklamları bulabilirsiniz.

Görüntülü reklam avantajları yanında bazı dezavantajlar da bulunur.

Display Reklamların Dezavantajları

Display reklam modellerinin avantajları olduğu gibi bazı sınırlılıkları da vardır. Bu reklamlara yatırım yapmadan önce sınırlılıklarını da araştırmalısınız.

Display reklamların dezavantajları şu şekildedir;

 • Display reklamların üretim süreci diğer reklam modellerine göre zaman alıcı ve zor olacaktır.
 • Display reklam içeriği üretmek, geliştirmek hem zaman hem uzmanlık hem de maliyet gerektirir.
 • Display reklamlarda anahtar kelime odaklı reklamlar oluşturmak zor olabilir.
 • Display reklamlarda hedef kitle analizi daha zorlu olur ve kitlenizin ilgisini çekecek içerikleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Rekabet ortamı güçlü bir reklam türüdür.

Display Reklamın Başarılı Olması İçin İpuçları

Display reklamlarda başarılı olabilmek için izleyebileceğiniz bazı stratejiler buluuyor.

Display reklamların başarılı olması için bazı ipuçları;

Doğru Hedeflemeler Yapın

İdeal müşteri kitlenizi belirlemek ve anlamak doğru hedeflemeyi sağlar. Doğru yerleşim, doğru mecra, doğru içerik, doğru görsel gibi birçok noktada hedefleme yapmalısınız. Görüntülü reklamlarda doğru içeriği hedeflemeli ve hedef kitlenize en iyi şekilde yaklaşabilmelisiniz.

Zengin Medya Ögelerini Kullanın

Display reklamları metin reklamlarının kısıtlılığından kurtulmanızı ve zengin medya ögelerini kullanmanızı sağlar. Ses, video, animasyon, gif gibi zengin medya ögelerini kullanın. Fare imleci reklama geldiğinde genişleme yeteneğinden de yararlanabilirsiniz. Bu reklamlar daha yüksek etkileşim sağlayabilir ve kitlenizin daha fazla dikkatini çekebilir.

Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Display reklamlarında satışlarınızı arttırmanız gerekiyor.  Açılış sayfalarınızın optimize edilmesi başarıyı arttırır. Kullanıcıları harekete geçirecek açılış sayfaları planlayın. Kolay doldurulan form oluşturun, ikna edici harekete geçirici mesaj paylaşın, reklamla tutarlı bir tasarım yapın, mobil uyumlu deneyim sağlayın.

Mobil Uyumlu Reklamlar Tasarlayın

İnternet kullanıcılarının önemli bir bölümü mobil deneyim yaşıyorlar. Web trafiğinin %60’ı mobil cihazlardan geliyor. Display reklamlarınızı mobil uyumlu hale getirin. Mobil kullanıcılar için optimize edilen reklamlar daha yüksek başarı sağlar.

Yeniden Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Display reklamlarda satın almaya en yakın kişi daha önce markanızla etkileşim kuran kişilerdir. Yeniden pazarlamada tıklama oranı ve edinme başı maliyet daha düşük olur. Basit stratejilerle eski müşteri ve etkileşim kuran kişileri tekrar hedefleyebilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz. Display reklam ürünleri mutlaka yeniden pazarlama stratejisini barındırsın.

Markanızı Özgün Hale Getirin

Reklamlarınızı profesyonel olması için özgün bir marka imajı çizin. Açılış sayfası ve web steniz kullanıcıların markanızla bağlantı kurabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Güçlü marka imajı ile güven oluşturabilir ve marka bilinirliği ile marka sadakatini arttırabilirsiniz.

Reklamlarınızı Sürekli Test Edin ve Takipte Kalın

Dijital reklamların en önemli avantajı ölçüm ve izleme yapılabilmesidir. Farklı display reklam kampanyalarında sürekli A/B testleri yaparak hedef kitlenize en etkili reklamları sunma, optimize etme konusunda fayda sağlayabilirsiniz.

Resim, video, reklam metni, animasyon, CTA’lar gibi birçok ögeyi test edebilirsiniz. Reklamlarınızı sürekli izlerseniz tıklanma oranı, gösterim, dönüşüm, erişim ve yatırım getirisi olumlu yönde gelişebilir. Etkili reklamlar için sürekli olarak mevcut reklamlarınızı izleyin.

Olumlu Bir Dil Kullanın ve Olumsuz Kelimelerden Kaçının

Reklamlarda yer alan metin içerikleri çok önemlidir. Kullanıcılar için olumlu ve yapıcı bir dil kullanın. Basit, olumlu bir dil ilgi çeker ve insanların reklam metnine tıklama ihtimalini arttırır. Olumsuz kelimeler kullanırsanız bu itici olacaktır. Olumsuz ifadelere asla yer vermeyin. Eğlenceli bir tonda yapıcı ve etkili bir dille reklam metinlerinizi oluşturun.

Güçlü ve Alakalı Görseller Kullanın

İnsanlar gördüklerinin 3 gün sonunda %65’ini, duyduklarının %10’unu ancak hatırlayabilirler. Bu nedenle görsellerde güçlü görseller tasarlamalı ve alakalı görsellere yer vermelisiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve hatırlayacakları görseller reklam başarısını her zaman arttırır.

Yaratıcı ve Özgün Reklam Kampanyaları Düzenleyin

Kullanıcı sıkıcı bir reklam gelirse ona bakmak istemez. Bu nedenle mutlaka eğlenceli, özgün ve yaratıcı reklam kampanyaları düzenlemelisiniz. Display reklamlarda markanızla tutarlı renk ve mesajlara yer verin. Aynı zamanda kullanıcılardan gelen geri bildirimlere de bakın. Kreatif görseller tasarlayın ve markanızla özdeşleşen reklamlar oluşturun.

Reklamları Farklı Platforma Uyarlayın

Display reklamları sadece web sitelerinde yayınlayacağınız reklamlar değildir. Bu reklamları web sitelerinde farklı yerlere ve sayfalara da yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya gibi farklı platformlarda da bu reklamları yayınlayabilirsiniz. Bu nedenle etkileşimi en üst seviyeye çekmek için yayın platformunun yapısına uygun şekilde reklamlarınızı uyarlayın. Bu sayede display reklamlarınızdan maksimum faydayı alabilirsiniz.

Unimate ve Display Reklam Çalışmaları

Display reklamlarda başarılı olabilmek için doğru stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. Bu reklamlarda yatırım getirisini ve dönüşüm oranını en üst seviyeye çekmek için profesyonel içerik üretmeli, reklam kampanyalarınızı takip etmeli, gerekli testleri yapmalı ve her zaman geliştirmelere odaklanmalısınız.

Video çekim çalışmalarını yapmak ve etkili bir display reklam stratejisi belirlemek için Unimate profesyonelliğinden yararlanabilirsiniz. Reklam uzmanlarımız sizin için reklam kampanyaları oluşturur, mevcut kampanyalarınızı analiz eder, hedeflemeler yapar, reklam kampanyalarınızı optimize eder ve başarı oranınızı arttırır.

Display reklam danışmanlığı hakkında bilgi almak, reklam kampanyalarınızı analiz etmek ve satışlarınızı arttıracak hizmetlerden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Unimate Media her zaman display reklam kampanyalarınızda yanınızdadır.

HEDEFLERİNİZE BİRLİKTE ULAŞALIM

Dijitalde hedeflerinize ulaşmak ve markanıza değer katmak için siz de Unimate ekibiyle çalışın!